HPG: Heftanîn’de 6 işgalci cezalandırıldı

0
167

Kürdistan Özgürlük Gerillaları 15 Ağustos Atılımı’nı selamlamak amacıyla eylemler gerçekleştir. Heftanîn’de yapılan eylemlerde 6 işgalci cezalandırıldı, 1’i ise yaralandı.

HPG Basın İrtibat Merkezi, eylem ve işgal saldırılarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şu ayrıntıları paylaştı:

 “Cenga Xabur Devrimci Hamlesi çerçevesinde Heftanîn bölgesinde;

2 Ağustos günü işgalci TC ordusu Girê Şehîd Berîwan ve Şehîd Çiyager alanları arasında işgal operasyonu başlatmıştır. Alanda bulunan bir operasyon birliği güçlerimiz tarafından denetim altına alınarak 2 kez sabotaj taktiğiyle vurulmuştur. Gerçekleştirilen eylem sonucunda hedeflenen işgalci birliğinden 4 işgalci cezalandırılmıştır. İşgalciler, akşam saatlerinde kayıplarını helikopterler ile alandan uzaklaştırmıştır.

5 Ağustos günü saat 07:00’da Bektorya alanında bulunan Girê Sîpan’dan Girê Kartal’a doğru ilerlemek isteyen işgalciler sabotaj taktiğiyle vurulmuştur. Bu eylemde 2 işgalci cezalandırılmış, 1 işgalci ise yaralanmıştır. Eylemin ardından kayıplarını helikopter ile alandan uzaklaştıran işgalci TC ordusu, Keşan alanında bir işgal operasyonunu başlatmıştır. Bu operasyon aynı gün saat 17:30’da sonuçsuz bir şekilde geri çekmiştir.

Heftanîn güçlerimizin halkımızın Ulusal Diriliş Bayramı olan 15 Ağustos Atılımı’nı selamlamak için gerçekleştirdiği bu eylemlerde toplamda; 6 işgalci cezalandırılmış, 1 işgalci ise yaralanmıştır.

 Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Avaşîn ve Zap bölgelerinde;

6 Ağustos günü saat 15:30’da Avaşîn’e bağlı Girê Sor alanında mevzi yapmak isteyen işgalciler güçlerimiz tarafından yakın mesafeden vurulmuştur. Güçlerimizin müdahalesi sonucu işgalciler mevzi çalışmasını durdurarak bir kademe geri çekilmişlerdir.

6 Ağustos günü saat 16:30’da Zap’a bağlı Kela Bêdewê alanından bulunan işgalciler YJA Star güçlerimiz tarafından ağır silahlarla bir eylem gerçekleştirilmiştir. Eylemin sonucunda belirlenen hedefler isabetle vurulmuştur.

Kürdistan Özgürlük Gerillası’nın tarihi direnişi karşısında sonuç alamayan ve etkili eylemlerle ağır darbeler alan İşgalci TC ordusu, savaş tünellerine karşı yoğun olarak kimyasal gazlar kullanarak savaş suçu işlemeye devam etmektedir.

6 Ağustos günü 07:00 – 19:00 saatleri arasında Avaşîn’e bağlı Werxelê alanında bulunan savaş tünellerine karşı 8 kez kimyasal gaz kullanılmıştır. Aynı gün saat 21:00’da savaş tünelleri patlayıcılarla bombalanmıştır. Alan üzerinde yoğun Dron hareketliliği devam etmektedir.

5 Ağustos günü saat 21:30’da Xakurkê bölgesine bağlı Girê Şehîdan alanı ile 6 Ağustos günü 11:30 – 12:00 saatleri arasında Ava Lolan ve Girê Şehîd Heqî alanları savaş uçaklarıyla bombalanmıştır.

6 Ağustos günü 22:40 – 23:20 saatleri arasında Avaşîn bölgesine bağlı Mervanos, Tabura Ereba ve Banista alanlarında helikopter hareketliliği yaşanmıştır. Aynı gün 10:00 – 10:30 saatleri arasında Gire Sor yamaçları ağır silahlar bombalanmıştır.

7 Ağustos günü 03:00 – 05:00 saatleri arasında Amediye ilçesinin Kanî Masî nahiyesine bağlı Kêste, Derarê ve Hirorê köylerinin çevresi sınır hattından atılan obüs ve havanalar ile bombalamıştır.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here