Çerkes örgütleri Kürtlere yönelik saldırılara tepki verdi

0
170

Kürt halkına dönük faşist saldırılara ve Konya’daki katliama karşı Çerkes örgütleri bir açıklama yayımladı. Jineps Gazetesi, Çerkesya Hareketi, Antifaşist Çerkesler, Çerkes Kültür & Sanat Platformu, Boyun Eğmeyen Çerkesler, Demokratik Çerkes Kongresi-Girisimi ve Kuzey Kafkas Halkları Emek Demokrasi Cephesi’nin yaptığı açıklama ile Kürtlere dönük saldırıları kınayarak tepki gösterdi. Açıklamada saldırılara karşı Kürtlerin yanında olduklarını belirttiler.

Açıklamanın tam metni şu şekilde:

Bizler; barışa ve adalete inanan, eşitliği savunan Çerkesler olarak;

Türkiye’de giderek yaygınlaşan şiddet eğilimi, hayatımızın her alanını işgal ediyor. Her geçen gün bizleri derinden etkileyen ve yarınlara dair umutlarımızı yaralayan başka bir şiddet vakasıyla karşı karşıya kalıyoruz. Şiddetin; iktidarın diliyle, devlet aygıtlarıyla ve gücüyle toplumda bir kültüre dönüştürülmeye çalışıldığının farkındayız ve buna karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Her zaman ve her yerde; nefrete karşı sevgiyi, şiddete ve savaşa karşı barışı; amasız ve fakatsız eşitliği savunacağız! 
İktidarın politikaları sonucu yaşanan ekonomik kriz, bütün gizleme çabalarına karşın giderek derinleşiyor. Krizin gerçekleri saklanamıyor: Giderek artan işsizlik, yüksek enflasyon, temel tüketim maddelerine sürekli zamlar, asgari ücretin durumu… Suriye ve Libya savaşlarına aktarılan kaynaklar, bütün dünyanın bildiği yandaş beşli çeteye verilen ihalelerle peşkeş çekilen ülke kaynakları…

Politika üretemez ve yönetemez duruma gelen iktidar, bekası için sırtını nefrete ve şiddete dayayarak başarısızlığının neden olduğu sosyolojik, ekonomik ve ekolojik yıkımı görünmez ve tartışılmaz kılmaya çabalıyor! Harladığı nefret ve şiddet dili, etki sahasına aldığı kişilerde ete kemiğe bürünerek bir vahşete dönüşüyor!

Bu vahşet; kimi zaman Kürt bir işçiyi, kimi zaman bir mülteciyi, çoğu zaman kadınları ve çocukları hedefine alıyor; saldırıyor, tecavüz ediyor, yaralıyor, öldürüyor…  Dün İzmir’de öldürülen Deniz, Konya Meram’da katledilen Kürt aile; bugün Antalya’da katledilen Azra, Maraş’ta öldürülen Emine ve daha nicesi bu şiddetin kurbanları oldu! Bütün bunların sorumlusu, başarısız rejimi nefret ve şiddet ile örtmeye çalışan iktidarın bizzat kendisidir! Halklar arasına kin ve nefret tohumları eken, ırkçılık ve şovenizmden medet uman iktidarın tek derdi kendi bekasıdır.

Bizler bu şiddete asla teslim olmayacak, hiç kimsesizlerin dahi kimsesi olacak ve sonuna kadar barışı, sevgiyi ve kardeşliği savunacağız! 

Yaşanan seller ve yangınlarda yaşamını yitirenlerin ailelerine sabır, yaralılara şifa diliyoruz. Dayanışma duygularımızı iletiyoruz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here