“KDP gerillaların akıbetine ilişkin derhal açıklama yapmalı”

0
167

KDP tarafından saldırıya uğradıktan sonra kendilerinden haber alınamayan 3 gerilladan Dijwar Berxwedan’ın babası Hisên Şerivan, KDP’nin kendilerine pusu kurduktan sonra kendilerine haber alınamayan ve aralarında oğlunun da bulunduğu gerillalara dair derhal açıklama yapmasını istedi.

HPG bir süre önce yaptığı açıklamada, KDP güçlerinin 26 Temmuz’da Medya Savunma Alanları’na bağlı Xelifan mıntıkasında Serwer Serhat komutasındaki bir gerilla birliğine pusu kurarak saldırdığını, o günden sonra Serwer Serhat, Dijwar Berxwedan ve Wargeş Çavreş isimli 3 gerilladan haber alınamadığını duyurmuştu. 

Akıbeti belli olmayan Dijwar Berxwedan kod adlı gerillanın babası Hisên Şerivan, oğlunun 4 yıl önce Kürdistan özgürlük mücadelesinde yer almak için gerilla saflarına katıldığını ve oğlunun akıbetine dair KDP’nin derhal bir açıklama yapmasını istedi. 

KDP’nin oğlunu ve iki arkadaşını kaçırdığını kaçırdıklarını bir hafta önce öğrendiklerini, düşmana karşı savaşmak için dağlara çıkan çocuğuna ilişkin KDP’nin derhal bir açıklama yapmasını talep eden Hisên Şerivan, ”Oğlum kürtlerin özgürlük mücadelesinde yer almak için dağlara çıktı. Ama kendine Kürt diyen KDP tarafından kaçırıldı. Belli ki, KDP’nin amacı Kürtler arası gerilim yaratıp birliği bozmaya çalışıyor. Kürt halkının özgürlük umudunu kırmak istiyorlar” diyerek gerillaların kaçırıllmasına tepki gösterdi. 

Hisên Şerivan, KDP Genel Başkanı Mesut Barzani’ye seslenerek, gerillaların akıbetinin hemen netleştirilmesi ve onlara dair açıklama yapması çağrısı yaparken, herkese de kaçırılan gerilların akıbetinin netleştirilmesi için harekete geçme çağrısı yaptı.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here