Birçok yerde Şengal’e dönük saldırı protesto edildi

0
155

Şengal’e dönük soykırımcı-sömürgeci Türk devleti tarafından gerçekleştirilen saldırıya karşı birçok yerde protesto eylemi gerçekleştirildi.

AMUDÊ

İşgalci Türk ordusunun Şengal’e yönelik saldırılarını kınamak amacıyla Demokratik Birlik Partisi (PYD) ve Cizre Bölgesi Êzidî Evi Amûdê’de ortak bir yürüyüş organize etti.

Yürüyüş Özgür Kadın kavşağında başladı. Şengal kavşağında mitinde dönen yürüyüşte Cizre Bölgesi Êzidîler Evi adına açıklama yapıldı.

Açıklamada, dünya kamuoyuna ve BM’ye çağrıda bulunularak, Şengal halkına yönelik yapılan saldırıların görmezden gelinmemesi istendi.

Öte yandan, işgalci Türk ordusunun Êzidî halkı içerisinde öncü rol üstlenen ve özgürlük yolunda mücadele yürüten Seîd Hesen’in hedef alınmasının Êzidî halkına yönelik olarak soykırım anlamını taşıdığına dikkat çekildi.

Açıklamada Êzidî halkına yönelik saldırıların amacının, bölge halkının iradesinin yok etmek, zorunlu göçe tabi tutmak olduğu vurgulanırken, bunun yanı sıra Misak-ı Milli hayallerini gerçekleştirmek için tüm halkların hedef alındığına işaret edildi.

ŞEHBA

Şehba kantonuna bağlı Ehdas ilçesinde Efrîn kantonu Êzidîler Birliği merkezi önünde bir araya gelen onlarca Êzidîler Birliği üyesi, Şengal’e dönük saldırıları yaptıkları açıklama ile kınadı. Açıklamada Şehit Seid Hesen, Mam Zeki Şengali, Şehit Berivan fotoğrafları ve Efrîn Kantonu Êzidîler Birliği bayrağı taşındı.

Açıklamada şunlar ifade edildi:

“Bu saldırı Türk devletinin korkakça bir uygulamasıdır. Türk devleti başka yerleri işgal etmek ve amaçlarını yerine getirmek için kutsal yerlere saygı kuralını ihlal ediyor.

Şengal’e yönelik saldırı Irak ve Başûrê Kurdistan hükümetlerinin onurunun ve egemenliklerinin ihlalidir. Aynı zamanda uluslararası kanunların ihlalidir. Irak devletinin kendi topraklarındaki direnişçilerin öldürülmesine karşı sessizliği kabul edilemez. Bu saldırılar Şengal Demokratik Özerk Yönetim’in Türk devletinin Başûrê Kurdistan ve Irak hükümetine dayattığı anlaşmayı kabul etmeye zorlamak için gerçekleştiriliyor.

Uluslararası toplumu ve insan hakları örgütlerini Türk devletinin vahşiliğine sınır getirmeye ve Başûrê Kurdistan’daki üslerini kaldırıp, topraklarına geri dönmesi için Türk devletine baskı kurmaya çağırıyoruz. Ayrıca Başûrê Kurdistan hükümetini Kürdistan topraklarını parçalaması için Türk devleti ile işbirliği ve plan yapmak yerine Şengal Demokratik Özerk Yönetimi ile ortaklaşmaya çağırıyoruz.”

Rojava Êzidî Kadınları Birliği de faşist Türk devletinin amacının Şengal halkının topraklarına geri dönmesine izin vermemek ve bölgenin istikrarını bozmak olduğunu belirtti.

İşgalci Türk devletinin Êzidî toplumuna dönük saldırısını kınayan Êzidî Kadınları Birliği, insan hakları örgütlerini ve BM’yi Erdoğan’a sınır getirmeye çağırdı.

RUSYA

Rusya’nın Krasnodar bölgesinde yaşayan Kürtler, Türk devletinin Şengal’e soykırımcı saldırılarını kınadı.

Krasnodar bölgesinde yaşayan Kürt kadınları adına yapılan eylemde konuşan Kürt Kadınları Meclisi Üyesi Gulizera Ali, “Bu saldırı KDP’nin ihanetçi çizgisinin verdiği istihbarat sonucu gerçekleşti” dedi.

Ali, Kürt halkının her yerde YBŞ güçlerini desteklediğini belirterek, şehit düşen Seid Hesen’in Kürt halkının değeri olduğunu belirtti. Ali, Şengal’e ve şehitlerin anısına sahip çıkacaklarını söyledi.

Kürt Meclisi Üyesi Barzani Kasım ise Türk devletinin saldırılarının yeni ferman niteliğinde olduğuna dikkat çekerek, dünya kamuoyuna saldırıları durdurma çağrısı yaptı.

ERMENİSTAN

Ermenistan’da yaşayan Êzidîler, Türk devletinin Şengal’e soykırımcı saldırılarını kınamak amacıyla Elegez bölgesinin Derik köy meydanında açıklama yaptı. Açıklamayı Elegez Halk Meclisi adına Yurik Davoyan yaptı.

Açıklamada, “Faşist Türkiye devleti ihanetçi KDP desteğiyle bir kez daha Şengal’e saldırdı. Bu saldırıda şehit ve yaralılar oldu. Biz Ermenistan Êzidîleri olarak öncelikle, şehit düşen Seit Hesen Seit ve İsa Xwudéda şahsında Şengal şehitlerini anarken bu saldırıyı gerçekleştiren faşist Türkiye devleti, bu saldırının ortağı KDP ve destek veren uluslararası güçleri kınıyoruz. Bilindiği gibi faşist Türkiye devleti 4 aydır ihanetçi KDP desteği ve büyük bir güçle Güney’de gerillaya saldırmaktadır. Ama bunda başarılı olamadı. Bu başarısızlığını örtmek için Şengal’e saldırmaktadır. Herkes bilsin ki; bu saldırılar bizi yıldırmayacak ve biz başaracağız. Önderlik felsefesinin bize verdiği güç ile başaracağız “denildi.

Açıklamanın devamında, “Dünyadaki tüm Êzidîleri bu saldırılara karşı ses çıkarmaya, birlik olmaya çağırıyoruz ve bu temelde ayağa kalkalım” mesajı verildi.

DEN HAAG

Hollanda’nın Den Haag kentinde Türk Büyükelçiliği önünde düzenlenen eylem ile işgalci Türk devletinin Şengal’e saldırısı protesto edildi.

Den Haag Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Ronahi Kadın Meclisi’nin organize ettiği eylemde Türk devletinin Şengal’e dönük sistematik saldırıları protesto edildi.

Eylemde konuşan Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Sêydîk Amêd, Türk devletinin Şengal’deki hastaneyi bombalamasına karşı Hollanda devletini net tutum belirlemesi için çağrı yaptı. Sêydîk Amêd, Şengal nezdinde kamuoyunu, uluslararası hukuka insan haklarına sahip çıkmaya çağırdı. Eylem, “Avrupa finanse ediyor, Türkiye bombalıyor” sloganıyla sona erdi.

BORDEAUX

Fransa’nın Bordeaux kentinde de işgalci Türk devletinin Şengal’e saldırıları protesto edildi.

Bordeaux’daki Grand Theatre Meydanı’nda TCŞ aktivistlerinin çağrısı ile düzenlenen eylemde Kürdistanlılar “Werin Cenga Azadiyê” hamlesi kapsamında faşist Türk devletinin Şengal’e yönelik saldırısını protesto etti.

Eylem “Şehîd namirin” ve “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla sona erdi.

VILLENEUVE SAINT-GEORGES

Fransa’nın başkenti Paris’in Villeneuve Saint-Georges banliyösünde Kürdistanlılar, Şengal’e yönelik işgalci Türk devletinin saldırısı ve YBŞ Komutanı Seid Hesen ile yeğeni YBŞ savaşçısı İsa Xwedêda’yı katledilmesi ile birlikte bugün Şengal hastanesinin bombalanmasını protesto etti.

Villeneuve Saint-Georges DKM önünde bir araya gelen Kürdistanlılar, üzerinde “Şengal’deki katliamı kınıyoruz” ve “İntikam” pankartı açarak Villeneuve Saint-Georges belediyesine doğru yürüyüşe geçti.

Belediye önünde şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşunun ardından CDK-F Eşbaşkanı Necmettin Demiralp bir açıklama yaptı.

“Faşist Türk devleti Kürtlerin kültürü, aklı ve cevheri olan Êzîdî halkını katliamlarla yok etmek istiyor” diyen Demiralp, şöyle devam etti: “Bunun için tüm kirli politikasını gerek DAİŞ, gerek de KDP eli ile Rojava başta tüm Kürdistan’da yapmaya çalışıyor. Ama her seferinde Önder Apo’nun felsefesi karşısında yenik düşüyor. Şengal’deki kazanımlara sahip çıkmak için alanlarda olacağız.”

Fransızca bildirilerinde okunup dağıtıldığı eylemde Kürdistanlılar sık sık “Bijî berxwadana Şengalê”, “Katil-terörist Erdoğan” ve “Şehid namırın” sloganları atıldı.

BREMEN

Almanya’nın Bremen kentinde de işgalci Türk devletinin Şengal’e saldırısı HBF önünde düzenlenen bir eylem ile protesto edildi.

Eylemde yapılan açıklamada dünkü saldırının ardından bugün de hastanenin bombalandığı, bunun ile Türk devletinin insanlık suçu işlediğine dikkat çekildi.

Bu saldırıların Şengal’in özerkliğine saldırı olduğu ve Êzidî halkı üzerinde gerçekleşen fermanların devamı olduğu vurgulandı.

WESEL

Almanya’nın Wesel kentinde Türk devletinin Şengal’e yönelik saldırıları protesto edildi.

Wesel ile Duisburg’da yaşayan Kürdistanlıların katıldığı eylemde Türk devletinin düzenlediği soykırım saldırılarına sessiz kalan, destek veren devlet ve erkil sisteminde kınandığı eylemde ulusal birlik ve uluslararası dayanışma vurgulandı.

Eylem “Bijî Serok Apo” sloganları ile sona erdi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here