Home Haberler Kürdistani İttifak Çalışması, saldırılara karşı tutum alma çağrısı yaptı

Kürdistani İttifak Çalışması, saldırılara karşı tutum alma çağrısı yaptı

0
203

Kürdistani İttifak Çalışması, işgalci Türk devletinin Şengal’deki Sikeniyê Hastanesi’ne yönelik gerçekleştirdiği saldırıyı kınayarak, saldırılara karşı tutum alma çağrısı yaptı.

Kürdistani İttifak Çalışması, işgalci Türk devletine ait savaş uçaklarının Şengal’e yönelik saldırısını yaptıkları yazılı açıklamayla kınadı.

Hastane ve sivil yerleşim alanlarını bombalanmasının suç olduğu belirtilen açıklamada, “Uluslararası hukuk ve sözleşmeler açısından yasak kapsamında olup, suçtur. Başta Birleşmiş Milletler (BM) örgütü olmak üzere uluslararası kamuoyunu, bu saldırıya karşı tutum alıp kınamaya çağırıyoruz” diye belirtildi.

“Bu saldırı, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin egemenlik alanına, açıktan ve doğrudan yapılmış bir hak ihlalidir” diyen İttifak, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin saldırıyı kınaması için çağrı yapıldı.

Yapılan saldırıların Federal Irak hükümetinin bilgisi dışında olmadığı vurgulanan açıklamada, şunlar dile getirildi:

“Türk hükümetini, Şengal halkının iradesine ve Kürdistan’ın statüsüne saygı duymaya çağırmalı. Kazımi hükümeti, Kerkük ve diğer Kürdistani kentlerde sürdürdüğü Araplaştırma politikasının farklı bir versiyonunu, Türkiye hükümetiyle işbirliği içinde Şengal’de izliyor. Irak Federal Hükümetini kendi hava sahasını ihlal eden bu saldırılara karşı tutum almaya çağırıyoruz. AKP hükümetinin, içeride ve dışarıda Kürt halkının kazanımlarının yok edilmesi üzerinden sürdürdüğü politikanın çözüm getirmediğini, Türkiye’nin etrafına örülen duvarlar açıkça göstermektedir. Türkiye’yi, Ortadoğu ile kuracağı ilişki ve barışın köprüsü olan Kürdistan parçalarındaki kazanımları resmen ve fiilen tanımaya çağırıyoruz.

Halkımızı ve uluslararası kamuoyunu, IŞİD’in Êzîdî Kürt halkımıza karşı gerçekleştirdiği soykırımın yaralarını sarmaya çalışan Şengal halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz. Kürt siyasal partilere, Afganistan’da yaşanan ve yaşanacakları göz önüne alarak, Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile Özerk Rojava’da yaşanacak gelişmelere odaklanarak ve Ulusal İttifakla muhtemel senaryolara karşı hazırlıklı olmaya çağırıyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here