​​​​​​​Kürdistan Dijital Medya Meclisi: Türk devleti savaş suçu işliyor

0
541
Türk devletinin Şengal’de hastaneyi hedef almasına herkesi dijital platformlarda buluşmaya çağıran Kürdistan Dijital Medya Meclisi, hastanelerin bombalanmasının savaş suçu olduğunu söyledi.

Kürdistan Dijital Medya Meclisi, Türk devletinin Şengal’de hastaneyi hedef almasına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, sanal medyada yapılacak kampanyalar için buluşma çağrısında bulunuldu.

Açıklamada şunlar belirtildi:

“İşgalci Türk Devleti, insanlığa karşı savaş suçları işlemeye devam ediyor. Öyle ki, Türkiye’nin yalnızca son bir hafta içerisindeki saldırıları sonucunda Şengal’de hizmet halinde olan bir hastaneyi savaş uçaklarıyla vurdu, Rojava ve Şengal’deki saldırılarda kent merkezleri hedef alınarak onlarca insan katledildi. İşgalci Türk Devleti, bugün de Rojava’nın Qamışlo kentinde DAİŞ’e karşı mücadele içerisinde yaralanmış savaş gazilerinin kaldığı kurumun önünü bombaladı.

Özellikle belirtmek gerekir ki, 17 Ağustos tarihinde Şengal halkına hizmet veren bir hastanenin bombalanması yalnızca bir savaş suçu değil, insanlığın vicdanını yaralayan büyük bir utançtır. Hasta bebeklerin, bakıma muhtaç yaşlıların ve DAİŞ’e karşı mücadelede yaralanmış Şengalli gençlerin hizmet gördüğü bir hastanenin bombalanması asla kabul edilmemesi gereken bir durumdur.

Uluslararası hukuk ve anlaşmalar da hastanelere yönelik her türlü saldırıyı kesin olarak yasaklamıştır. Lahey Sözleşmesi, Uluslararası Ceza Mahkemesi, Cenevre Sözleşmesi ve Birleşmiş Milletler protokolüne göre kent merkezlerini ve hastaneleri bombalamak en ağır savaş suçları arasındadır. Türkiye, yalnızca halkların vicdanında değil imzacısı olduğu uluslararası hukuk kurallarına göre de savaş suçlusudur.

Herkes bilmelidir ki, Türkiye, barbar DAİŞ çetelerinin başaramadığı soykırım saldırısını tamamlamak amacındadır.

Eğer ki uluslararası kurumlar ve savaş suçları ile ilgili hükümleri kabul eden devletler, Êzidî halkını hedef alan bu vahşetin ortağı olmak istemiyorsa derhal gerekeni yapmalıdır. Bu kapsamda Türkiye’ye idari-ekonomik-siyasi yaptırımlar uygulanmalı, Şengal’in ve Rojava’nın özerkliği tanınmalı, Şengal ve Rojava uçuşa yasak bölge ilan edilmelidir. Bu adımlar atılmadığı müddetçe uluslararası kurum ve kuruluşlar, Türk devletinin savaş suçlarına ortak olmayı sürdürecektir.

Kürdistan Dijital Medya Meclisi olarak, vicdan ve onur sahibi olan bütün insanlığı Türkiye’nin savaş suçlarına karşı ses çıkarmaya çağırıyoruz. DAİŞ’in katliamlarını devam ettiren, hastaneleri bombalayan ve kent merkezlerine saldıran Türk devletinden hesap sormak için dijital medyanın bütün platformlarında buluşuyoruz.

İnsanlığa Karşı Savaş Suçu İşleyen Türk Devletine Sessiz Kalmayalım!

 

Tarih: 22.08.2021

Saat: Amed: 20.00 / Brüksel: 19.00”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here