Ana Sayfa Eylemler HPG son bir ayın bilançosunu paylaştı

HPG son bir ayın bilançosunu paylaştı

0
195

Halk Savunma Güçleri (HPG), Türk işgalciliğine karşı başlatılan Cenga Xabur ve Bazên Zagrosê Devrimci Hamleleri kapsamında son bir ayda 85 işgalcinin cezalandırıldığını duyurdu.

HPG Basın İrtibat Merkezi, Cenga Xabur ve Bazên Zagrosê Devrimci Hamlelerinin son bir aylık bilançosunu açıkladı. Bilançoya göre 85 işgalci cezalandırılırken 19 işgalci de yaralandı. Hamleye katılan 7 HPG gerillası ise şehit düştü.

Bu süre içinde gerilla güçleri işgalcilere karşı toplamda 60 eylem gerçekleştirirken 2 askeri araç ve 6 saldırı helikopteri de darbelendi.

HPG ayrıca işgalci Türk ordusunun 65 kez gerilla güçlerine karşı zehirli gazla kullandığını duyurdu.

HPG’nin yayınladığı açıklama şöyle:

23 Nisan 2021 tarihinde, faşist TC devletinin Zap, Avaşîn ve Metîna alanlarına yönelik geliştirdiği kapsamlı işgal operasyonu 120. gününe ulaşmıştır. Kürdistan Özgürlük Gerillası’nın saldırılar karşısında işgalcilere cevabı, Cenga Xabûr ve Bazên Zagrosê Devrimci Hamleleri ile olmuştur. 122 gün boyunca aralıksız bir direniş sergileyerek halkların direniş tarihinde yeni bir sayfa açan Özgürlük Gerillamız, yeni dönemin zengin savaş taktiklerini hayata geçirerek onurlu mücadelemizin zaferle sonuçlanacağını bir kez daha ortaya koymuştur.

Garê Destanı sırasında en üst seviyede temsil edilen Apocu militan irade, Mamreşo’da geleneğe dönüşmüş, bugün Werxelê ve Girê Sor Direniş Alanları’nda dördüncü ayına ulaşarak zaferin müjdeleyicisi olmuştur. Aynı dönemde işgalci TC ordusunun geliştirdiği imha saldırıları karşısında Kuzey Kürdistan’da gerçekleşen kapsamlı ve başarılı eylemler, gerillamızın bulunduğu her alanda işgalcilere nefes aldırmadığı ve ağır darbeler vurduğu bir süreci de geliştirmiştir.

TC ORDUSU BÜYÜK ÇÖKÜNTÜ İÇİNDE

Faşist TC devleti, geliştirdiği kapsamlı saldırılar ile sömürgeci emellerinin önünde temel engel olarak gördüğü Kürdistan Özgürlük Mücadelesini tasfiye etmeyi amaçlamaktadır. Önder APO’nun yarattığı ‘’Özgür Kürt ve Kürdistan’’ gerçekliğini yaşamsallaştıran gerillamız, halkının fedaisi olarak bu imha saldırılarına karşı tarihsel bir direniş sergilemektedir. Mamreşo’da başlayan bu tarihi direnişi; Mervanos, Cîloya Biçûk, Zendura’da yeni taktiklerle zenginleştiren güçlerimiz, Girê Sor ve Werxelê’yi mücadelemizin büyük direniş alanlarına dönüştürerek zirveye taşımıştır. İşgalcilerin gerillamız karşısında çaresiz kaldığı, bütün teknik olanaklara rağmen bir adım bile ilerleyemediği ve her günü bir destana dönüşen 120 günlük direniş, Kürdistan Özgürlük gerillasının kararlı, sarsılmaz ve işgalcilere geçit vermeyen duruşunun yansıması olmuştur. Direnişi kıramayan aksine büyük darbeler alan işgalci TC devleti, her zaman olduğu gibi bir kez daha insanlık dışı yöntemleri devreye sokarak savaş suçu işlemiştir. Direniş alanlarına karşı sayısız kez kimyasal ve zehirli gazlar kullanan işgalciler, profesyonel gerillamızın aldığı tedbirler sonucu istediği sonuca ulaşamamıştır. Bugün Avaşîn, Zap, Metîna, Heftanîn ve Xakûrkê’de gerillamızın yürüttüğü soluksuz direniş ve etkili eylemler sonucu işgalci TC ordusu büyük bir çöküntü içerisine girmiştir.

Kutsal şehitlerimiz öncülüğünde gerillamızın sergilediği 4 aylık tarihi direniş, kendini yeniden yaratarak profesyonelleşmiş, ölümsüz komutanımız Agît’in yarattığı ‘’15 Ağustos Atılımı’’ ruhuyla başarısını ortaya koymuş ve Özgürlük Mücadelemizi zafere bir adım daha yaklaştırmıştır. Yine devrimci hamleler kapsamında YJA Star güçlerimiz savaşın en ön saflarında yer alarak birçok başarılı eylem gerçekleştirmiştir. Önder APO Felsefesi’nin yarattığı Özgür Kadın kimliğinin mücadelemizdeki öncü rolü, devrimci hamleler kapsamında güçlü bir şekilde savaş pratiğine yansımıştır.

Gerillamızın fedai ruhla Zap, Avaşîn, Metîna, Heftanîn ve Xakurkê alanlarındaki 122 günlük tarihi direnişi, Kürdistan Özgürlük Gerillası’nın halkımıza ve topraklarımıza karşı geliştirilen her türlü saldırıya karşı koyarak halkımızın özlemi ve kutsal şehitlerimizin hedefi olan Özgür Önderlik ve Özgür Ülke idealini gerçekleştirecek güçte olduğunu bütün dünyaya göstermiştir.

Cenga Xabur ve Bazên Zagrosê Devrimci Hamleleri’nin 1 aylık savaş bilançosu şu şekildedir:

Güçlerimiz tarafından gerçekleştirilen eylemler;

– 10 Koordineli Gerilla Eylemi

– 13 Darbeleme Eylemi

–  7 Suikast Eylemi

–  13 Sabotaj Eylemi

–  15 Ağır Silah Eylemi

–  1 Baskın Eylemi

–  1 Saldırı Eylemi

– Toplamda 60 gerilla eylemi gerçekleştirilmiştir.

Güçlerimiz tarafından gerçekleştirilen eylemler sonucunda;

– 85 İşgalci Cezalandırılmıştır.

– 19 İşgalci Yaralanmıştır.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımız;

– 7 yoldaşımız şehadete ulaşmıştır.

İşgalci Türk ordusu tarafından yapılan saldırılar;

– Gerilla direnişi karşısında ağır kayıplar veren ve sonuç alamayan işgalci Türk ordusu Medya Savunma Alanları’nı karadan ve havadan her gün sürekli bir biçimde bombalamıştır.

– 65 kez kimyasal ve zehirli gazlar kullanmıştır

Güçlerimiz tarafından darbelenen düşman araçları;

–  2 askeri araç

–  6 Saldırı helikopteri

 

Güçlerimiz tarafından imha edilen askeri malzemeler;

–  2 Kirpi tipi zırhlı askeri araç

–  1 Bombaatar silahı ve mevzisi

–  1 A4 Silahı ve mevzisi

–  2 Dron

–  7 Mobesse Kamerası

 

Güçlerimiz tarafından düşman üzerinden kaldırılan askeri malzemeler;

–  1 BKC Silahı

–  1 Dron

– 200 kg patlayıcı”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz