Ana Sayfa Haberler Nadir Nadirov hayatını kaybetti

Nadir Nadirov hayatını kaybetti

0
142

Kazakistan’daki Kürt toplumunun önde gelen isimlerinden dünyaca ünlü mühendis ve bilim insanı Nadir Nadirov hayatını kaybetti.

Kazakistan’daki Kürtleri çatısı altında toplayan Berbang organizasyonun başkanı olan Nadir Nadirov, 89 yaşında hayata gözlerini yumdu. Petrokimya alanında yaptığı buluşlarla adını duyuran Nadirov’un ölüm haberini Kürt iş insanı Narin Nadirov açıkladı.

Nadirov bir süredir rahatsızlıkları nedeniyle tedavi görüyordu.

Nadir Nadirov petrolün su moleküllerinden elektrik enerjisi kullanılarak ayrıştırılması tekniğini bulmuştu. Nadirov bu buluşu ve petrol alanındaki çalışmaları nedeniyle Kazakistan’da “bilimin mareşali” ünvanına da layık görülmüştü.

Profesör Nadirov, birçok kez Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Suriye ve Lübnan’da ziyaret etmişti.

Kürdistan Ulusal Kongresi çalışmalarında da yer alan Nadirov, Kürt Özgürlük Mücadelesine uzun yıllar hizmet etti.

SÜRGÜN BİR AİLENİN ÇOCUĞU

Aslen Azerbaycan’ın Nahçıvan özerk bölgesinde bir Kürt ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Nadirov daha 5 yaşındayken sürgünle tanıştı. Azerilerin sürgünüyle geldiği Kazakistan’da zorlu koşullarda okula başladı. 1945 Kazak devletinden üniversiteye başlama iznini alamamasından dolayı okula bir yıl ara verdi. Gogol Devlet Pedagoji Enstitüsü Kimya ve Biyoloji bölümüne girdi. Buradan mezun sonra bir süre öğretmenlik de yapan Nadirov 1956 yılında Moskova’daki Lenin Enstitüsü’ne girerek mastır yaptı. 1967’de kimya bilim dalında doktora, 1970’de profesörlük ve 1983 akademisyenlik unvanlarını aldı. Nadirov, uluslararası bilim akademisi konseyi üyesi, Kazakistan Kimya Mühendisliği Akademisi Başkanlığı, Kazakistan Mühendislik Üniversitesi Yürütme Konseyi görevlerinin yanı sıra petrol ve gaz dergisi redaktörlüğü gibi görevlerde bulundu.

Petrol ve kimya üzerine 8 kitap, 750 bilimsel makale, 28 monografi, 260 bilimsel buluşa imza atan Nadirov’un, “Kazakistan Petrolü ve Doğalgazı” kitabı 1996 yılında “Yılın En İyi Kitabı” ödülüne layık görüldü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz