Avaşîn’de şehit düşen 4 gerillanın kimlik bilgileri açıklandı

0
232

Avaşin’de şehit düşen 4 gerillanın kimliklerini açıklayan HPG, “Dorşîn, Şervan, Şevger ve Baran yoldaşlarımız Apocu militanlık ruhuyla aktif bir katılım sağlayarak destansı tarihin yazılmasında önemli katkılarda bulundular” dedi.

HPG Basın İrtibat Merkezi Avaşin’de şehit düşen gerillalara ilişkin şunları belirtti:

İşgalci Türk devleti Başûrê Kurdistan’ı işgal etmek ve yayılmacı politikaları önünde engel olarak gördükleri partimiz PKK’yi tasfiye edebilmek için 23 Nisan 2021 günü Medya Savunma Alanlarımıza yönelik bir operasyon başlatmıştır. Operasyonun ilk gününden itibaren Avaşîn, Zap ve Metîna bölgelerinde bulunan güçlerimiz tarihi bir direniş sergileyerek işgalcilere unutamayacakları bir yenilgi yaşatmaktadırlar. Özellikle Avaşîn bölgesine yoğunlaşan kapsamlı saldırılara karşı bu alanda bulunan yoldaşlarımız hem savaş tünellerinde ve oluşturulan direniş alanlarında hem de arazinin derinliklerinde an be an düşmanı takip ederek yeni dönemin gerilla tarzı ve taktikleriyle darbe üstüne darbe vurmaktalar. Yaşanan bu tarihi ve destansı direniş sürecinde Dorşîn, Şervan, Şevger ve Baran yoldaşlarımız da Apocu militanlık ruhuyla aktif bir katılım sağlayarak bu tarihin yazılmasında önemli katkılarda bulundular. Türk işgalci ordusuna karşı başta Werxelê olmak üzere birçok noktada başarılı eylemler gerçekleştiren yoldaşlarımız Haziran ayı içerisinde gerçekleşen çatışma ve bombardımanlarda şehadete ulaşmışlardır.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Dorşîn Amara
Adı Soyadı: Betül Yüksek
Doğum Yeri: Erzirom
Anne – Baba Adı: Leman – Halil
Şehadet Tarihi ve Yeri: 6 Haziran 2021 / Avaşîn


Kod Adı: Şervan Reşo
Adı Soyadı: Tekin Örenli
Doğum Yeri: Wan
Anne – Baba Adı: Aygül – Übeyt
Şehadet Tarihi ve Yeri: 6 Haziran 2021 / Avaşîn


Kod Adı: Şevger Herves
Adı Soyadı: Refik Aydemir
Doğum Yeri: Bedlîs
Anne – Baba Adı: Nilüfer – Reşit
Şehadet Tarihi ve Yeri: 6 Haziran 2021 / Avaşîn


Kod Adı: Baran Barî
Adı Soyadı: Muhammed Medres
Doğum Yeri: Kobanê
Anne – Baba Adı: Xezne – Mewlan
Şehadet Tarihi ve Yeri: 21 Haziran 2021 / Avaşîn

Dorşîn yoldaşımız Erzirom’da yurtsever ve Kürdistan Özgürlük Mücadelesinde bedel vermiş bir ailede doğmuştur. Aile çevresinde birçok şehitleri bulunan Dorşîn yoldaşımız bu değerli şehitlerimizin anı ve kahramanlık hikayeleriyle büyümüştür. Bundan dolayı partimiz PKK’yi daha küçük yaşlarından itibaren duymuş ve sempatiyle yaklaşmıştır. Soykırımcı Türk devletinin 2015 yılında halkımıza karşı topyekun savaş kararı aldığı ve halkımıza diz çöktürmek için planlar yaptığı bir dönemde cesur bir karar alarak gerilla saflarına katılmıştır.

Gerillaya ilk katıldığı alan olan Heftanîn bölgesinde uzun bir süre gerillacılık yapmış ve gerillacılığın tüm detaylarını burada öğrenmiştir. Gerilla yaşamında bütün ilkleri bu alanda yaşaması Dorşîn yoldaşımızda Heftanîn’e karşı bir tutkunun gelişmesine neden olmuştur. İşgalci Türk devletinin Heftanîn’e yönelik saldırıları sırasında birçok direniş mevziisinde kalmış ve düşmana karşı gerçekleştirilen birçok eyleme de aktif katılım sağlamıştır. Heftanîn bölgesinde gerillacılık anlamında önemli bir tecrübe kazanmış, yeni dönemin gerilla tarzı ve taktiğinde derinleşmiştir. Dorşîn yoldaşımız aynı zamanda bu süre içerisinde Önder Apo gerçekliğini ve Önder Apo’nun Kadın Kurtuluş İdeolojisini de tanıma, anlama imkanı bulmuştur. Önderliğin kadın özgürlüğüne dair fikirlerini anladıkça yaptığı savaşın daha da anlamlaştığını hissetmiştir. Daha sonra mücadelesini Avaşîn bölgesinde sürdüren Dorşîn yoldaşımız daha önce edindiği savaş ve yaşam tecrübesini daha etkili bir şekilde pratikleştirme imkanı bulmuştur. Avaşîn’deki savaş sürecinde tarihin kendilerine yüklediği sorumluluğun farkında olmuş, bu sorumluluk duygusuyla sürece cevap olma çabası içerisinde olmuştur. Dorşîn yoldaşımız gençliğinin verdiği enerji ve sürece yanıt olma da duyduğu heyecanla tüm yoldaşlarına moral kaynağı olmasını başarmıştır.

ŞERVAN REŞO

Şervan Reşo yoldaşımız Serhed’in önemli direniş bölgelerinden olan Wan’ın Qelqelî ilçesinde yurtsever bir ailede doğmuştur. Ailesinin yurtsever ve aile çevresinden Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ne katılımlarının olması nedeniyle partimiz PKK’yi yakından tanıma fırsatı bulmuştur. Şervan yoldaşımız Türk devletinin Wan bölgesinde halkımızı soykırımdan geçirmek için geliştirdiği özel savaş politikalarının farkında olarak, bu politikalarla mücadele edilmesi gerektiğinin bilincinde olmuştur. Bunun için gençlik çalışmaları çerçevesinde çeşitli faaliyetlerde bulunmuştur. Fakat Türk devletinin ancak silahlı mücadele ile yenilgiye uğratılacağına inancı geliştiği anda yüzünü Kürdistan dağlarına dönmüştür.

Daha öncesinde yürüttüğü faaliyetlerden edindiği tecrübelerden dolayı gerilla içerisinde yaşamsal anlamda herhangi bir zorlanma yaşamayan Şervan yoldaşımız kısa sürede dağ yaşamıyla bütünleşmiştir. Bir PKK gerillası olarak üstlendiği sorumluluğun farkında olan Şervan yoldaşımız bu bilinçle tüm çalışmalara yönelmiş ve başarıdan başka kendisine bir ölçüyü kabul etmemiştir. Gerillacılık sanatında kendisini sürekli geliştirmek istemiş, bunun için özellikle gerilla hareket tarzı ve branşlaşma eğitimlerine önem vermiştir. Edindiği gerillacılık tecrübesini Garê, Qendîl, Cîlo’dan sonra DAİŞ saldırıları sırasında Kerkük-Maxmur alanında da pratikleştirdikten sonra tekrar Kürdistan’ın özgürlük dağlarına dönmüştür. Soluksuz bir mücadelenin sahibi olan Şervan yoldaşımız son olarak Avaşîn bölgesinde devrim çalışmalarına katılmış, burada 2019 yılından itibaren işgalci Türk devletine karşı geliştirilen birçok eyleme aktif katılım sağlamıştır. Bu süreçlerde emekçi ve fedakar özelliğiyle ön plana çıkmış, bu özellikleriyle tüm yoldaşlarına örnek olmuştur. Sömürgeci Türk devlerinin soykırım amaçlı başlattığı operasyon sürecinde de aktif bir mücadelenin içerisinde olmuştur. Doğal kişiliğiyle olduğu kadar çalışmalara ciddi yaklaşımı ile de tüm yoldaşlarına örnek olmasını başarmıştır.

ŞEVGER HERVES

Şevger yoldaşımız, Bitlis’te dünyaya gelmiş ve mücadelede bedel ödemiş yurtsever bir ailede büyümüştür. Çocukluk yaşlarından itibaren Kürdistan Özgürlük Mücadelesini tanıyan ve takip eden yoldaşımız, sömürgecilerin halkımıza uyguladığı asimilasyon politikalarına tanık olmuştur. İşgalci TC devletinin 2015 yılında halkımızın varlığını bir bütün ortandan kaldırma temelinde başlattığı soykırım saldırıları karşısında gerilla saflarına katılmıştır.

Ailesinden ve çevresinden aldığı yurtsever geleneği gerilla saflarına katıldığında güçlü bir gelişimin temeline dönüştürmüştür. Sömürgeciler tarafında yok sayılmak istenen halkımızın tarihini ve kültürünü öğrendikçe daha da derinleşme çabası içine girmiştir. Önder APO’nun bir halkı küllerinden yaratan felsefesine kendini adayan Şevger yoldaşımız, hakikat yolunun kararlı bir yürüyüşçü olmuştur. Yüksek iddia düzeyi ve kararlılığı ile önündeki bütün görevlere büyük bir istekle başlamış ve militan tarzıyla başarı her zaman güçlü sonuçlar açığa çıkarmıştır. Her zaman gerillacılık yürüttüğü Avaşîn alanına büyük bir tutkuyla bağlı kalmıştır. Kısa sürede yaratıcı tarzıyla güçlü bir pratik sergileyen yoldaşımız, yeni dönemin gerillacılık çizgisinde profesyonelleşerek işgalcilere ağır darbeler vurulan birçok eylemde en ön safta yerini almıştır. Şevger yoldaşımız, devrimci duruşu ve militan ruhuyla her zaman mücadelemizde yaşayacaktır.

BARAN BARÎ

Baran yoldaşımız, DAİŞ gericiliğine karşı mücadelesiyle halkların direniş tarihinde önemli bir yer edinen Kobanê’de yurtsever bir ailede doğmuştur. Kobanê savaşı sürecinde Kürdistan Özgürlük Mücadelesini tanımış ve yoldaşlarımızın gösterdikleri direnişten derinden etkilenmiştir. Daha sonra Önder Apo’nun Rojava Devrimine olan etkisini görmüş bunun için Önder Apo ve felsefesini tanımak istemiştir. Bu amaçla gerilla saflarına katılmak için her zaman hayalini kurduğu Kürdistan dağlarına yüzünü dönmüştür.

Bir süre Garê alanında devrim çalışmalarına katılan Baran yoldaşımız, burada askeri ve ideolojik anlamda tecrübe edindikten sonra Avaşîn bölgesine geçmiştir. Avaşîn alanının doğal güzelliklerinin yanı sıra zorlu koşullarının şekillendirdiği yoldaşlığından da etkilenmiştir. Avaşîn savaşı sürecinde düşman saldırılarının en yoğun olduğu dönemlerde gençliğinin verdiği enerji ile ihtiyaç olan her yere koşturmuş, düşmana karşı geliştirilen eylemlere öncülük düzeyinde katılmıştır. Gençlik heyecanını, örgütsel olgunlukla harmanlayarak örnek bir militan olan Baran yoldaşımız, işgalciliğe karşı verdiği savaşla Avaşîn alanının her zaman hatırlanacak kahramanları arasındaki yerini almıştır.

Direnişçi ve atılımcı tarzlarıyla Türk sömürgeciliğine tarihinin en büyük yenilgilerinden birini yaşatan ve halkımıza verdiğimiz zafer sözümüzü gerçekleştirmek için fedai bir tarzla mücadele ederek şehadete ulaşan Dorşîn, Şervan, Şevger ve Baran yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kürdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here