Filipinler Komünist Partisi ve Yeni Halk Ordusu, Sosin Bîrhat’ı andı

0
147

Filipinler Komünist Partisi (CPP) ve Yeni Halk Ordusu (NPA), YPJ Komutanı Sosin Bîrhat’ı andı.

“Sosin yoldaş, Ka Ella ve devrimci kadın savaşçılarına kızıl selam” başlığı ile açıklama yapan CPP ve NPA, Türk ordusunun 19 Ağustos’ta Til Temir Askeri Meclisi’nin Halkla İlişkiler Merkezi’ne yönelik saldırısında şehit düşen YPJ Komutanı Sosin Bîrhat ve 3 savaşçıyı andı.
Kürt halkına baş sağlığı dilenen açıklamada, “Sosin yoldaşın Rojava’nın devrimci savunma savaşında ve işgalci DAİŞ ve Türk güçlerine karşı operasyonlarda belirleyici bir rol oynadığını öğrendik. YPJ Komutanı olarak kadın öz savunması birliklerini örgütleyerek ve kadın öncülüğünü geliştirerek kadın düşmanlığına karşı mücadelenin ön saflarında yerini aldı” denildi.

‘FAŞİST ZALİMLERE AĞIR DARBE VURALIM!’

Açıklamada, YPJ komutanı Sosin Bîrhat’ın şehadetinden bir gün sonra Yeni Halk Ordusu’nun kadın savaşçısı Ka Ella kod adlı Kerima Lorena Tariman’ın yaralı ele geçtikten sonra faşist Filipin rejiminin silahlı güçleri tarafından katledildiği vurgulandı. “Sosin yoldaş gibi Ka Ella da hayatını Filipin halkının faşizm, baskı ve sömürüden özgürleştirilmesine adadı. Sahip olduğu her şeyi halkının ulusal demokratik davasına adayan bir anneydi, gazeteciydi ve şairdi” ifadelerinin yer aldığı açıklamanın devamında şunlar belirtildi:
“Dünyanın dört bir yanındaki mazlum halklarla birlikte Sosin yoldaş ve Ka Ella’yı anıyoruz. Faşist zalimlere ağır darbeler vurarak onların intikamını alalım. Şehîd namirin! Şehitler ölümsüzdür! Hizmet ettikleri halklar onlara sonsuza kadar değer verecektir ve devrimci davaya gösterdikleri bağlılık ile uluslararası proletarya ve mazlum halklar için ilham kaynağı olacaklar. Sosin yoldaş ve Ka Ella’nın şehadeti bütün dünyadaki kadınlara silah kuşanıp bütün siyasi, kültürel ve toplumsal engelleri aşmak, ulusal ve toplumsal kurtuluş için mazlumların ve sömürülenlerin davasına hizmet için silahlarını kullanma ilhamını versin.”

KJK Demokratik İlişki ve İttifaklar Komitesi de geçtiğimiz günlerde Filipin ordusuyla girilen bir çatışma sonucu hayatını kaybeden Filipin Yeni Halk Ordusu komutanı Ka Ella’nın anısına açıklama yapmıştı. Açıklamasında Ka Ella ve Sosin Bîrhat’ın şahsında örgütlü faşizm tarafından katledilen bütün devrimci kadınları anan KJK, örgütlü mücadeleyi yükselterek ve kadın devrimini gerçekleştirerek dünya kadın şehitlerinin özgür yaşam umutlarını hayata geçirme çağrısında bulunmuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz