Gerillaların eyleminde Metina’da 1 işgalci Türk askeri cezalandırıldı

0
205

HPG Basın ve İrtibat Merkezi gerillanın direnişine ilişkin açıklama yaptı.

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklaması şöyle:

Cenga Xabur Devrimci Hamlesi çerçevesinde Metina bölgesinde;

27 Ağustos günü saat 14:30’da Girê Şehîd Çiya’da bulunan işgalciler, güçlerimiz tarafından vurulmuştur. Gerçekleştirilen eylemin sonucunda en az 1 işgalci cezalandırılmıştır.

Avaşîn bölgesindeki Girê Sor ve Werxelê Direniş Alanlarında;

26 Ağustos ve 27 Ağustos günleri Girê Sor yamaçlarını ağır silahlar ile bombalayan işgalciler direniş alanına doğru ilerlemek istemişlerdir. Girê Sor Direnişçileri’nin müdahalesi sonucu işgalciler alandan uzaklaşmak zorunda kalmışlardır.

27 Ağustos günü 12:00 – 23:40 saatleri arasında ve 28 Ağustos günü saat 07:30’da işgalci TC ordusu, Werxelê Direniş Alanı’nı zehirli gazlar ve patlayıcılar ile bombalanmıştır.

Direniş Alanları üzerinde yoğun Dron ve keşif uçağı hareketliliği devam etmektedir.

24 Ağustos ve 27 Ağustos tarihleri arasında Zap bölgesine bağlı Şkefta Birîndara alanı sınır hattında bulunan karakollardan ağır silahlar ile bombalanmıştır. 27 Ağustos günü 13:00 – 13:20 saatleri arasında Şkefta Birîndara alanı savaş uçakları ile bombalanmıştır. Bombardımanlar sonucu arazide çıkan yangın devam etmektedir.

27 Ağustos günü 19:30 – 22:20 saatleri arasında Avaşîn bölgesine bağlı Girê Sor, Girê Spî, Girê Silêman, Mervanos, Tabûra Ereba alanlarında helikopter hareketliliği yaşanmış; Stûnê, Girê Şehîd Rizgar, Girê Şehîd Elî ve Werxelê yamaçları saldırı helikopterleri ile bombalanmıştır.

27 Ağustos günü 22:30 00:00 saatleri arasında Metina alanına bağlı Qaşûra hattında helikopter hareketliliği yaşanmıştır. Aynı saatlerde Amediye ilçesinin Kanî Masî nahiyesine bağlı Dêşîşê, Derarê, Kêste ve Seraru köylerinin çevresi ile Girê Koordîne, Girê Azad, Kela Qûmriyê alanları saldırı helikopterleri ile bombalanmıştır.

27 Ağustos günü saat 12:00’da Akrê ilçesinin Dînartê nahiyesine bağlı Şiyê köyü savaş uçakları ile bombalanmıştır.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here