Metîna’da şehit düşen üç gerillanın kimlik bilgileri açıklandı

0
195

HPG, yaptığı açıklamada Türk ordusuna yönelik gerçekleştirilen ve 7 işgalcinin cezalandırıldığı eylemde Canan Gündoğdu (Jiyan Agit Muş), Nazê Şêx Ebdê (Destîna Fîraz Kobanê) ve Serhat Kurt (Azad Êrîş) adlı gerillaların şehit düştüğünü açıkladı.

HPG açıklamasında şehit gerillalara ilişkin şu bilgilere yer verildi:

Muş’ta yurtsever bir ailede dünyaya gelen Jiyan yoldaşımız, faşist Türk devletin baskıları sonucu daha çocuk yaşta ailesiyle beraber metropollere göç etmek zorunda kalmıştır. Kendi kültüründen ve geleneklerinden vazgeçmeyen, Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ni yakından tanıyan ve yakın çevresinde şehitler vermiş yurtsever duyguları güçlü olan bir ortamda büyümüştür. Faşist Türk okullarında sistematik olarak uygulanan asimilasyon uygulamalarının farkında olan Jiyan yoldaşımız, bu asimilasyoncu sisteme karşı mücadele için gençlik çalışmalarına katılmıştır. Öz Yönetim direnişleri sırasında yönünü Gever’e vermiş ve direniş saflarında yerini almıştır. İşgalci Türk devletinin halkımıza karşı uyguladığı soykırım saldırılarına birebir tanıklık eden Jiyan yoldaşımız, daha etkili bir şekilde mücadele etmek için gerilla saflarına katılma kararı alarak 2016 yılında yönünü özgür dağlara vermiştir.

Sürekli okuyan, araştıran ve gerilla yaşamının hakkını vermek için büyük bir çaba sarf eden Jiyan yoldaşımız, büyük bir tutkuyla özgür dağlara ve PKK yoldaşlığına bağlanmıştır. Her zaman moralli ve özlü kişiliğiyle bilinen Jiyan yoldaşımız, aynı zamanda PKK yoldaşlığını kendisinde güçlü bir şekilde temsil etmeyi bilmiştir. Önderlik felsefesinde derinleşmiş, mücadelesi ve duruşuyla Apocu fedailiği kendi kişiliğinde başarılı bir şekilde yansıtmıştır. İşgalcilere karşı olan öfkesi ve halkımıza yönelik geliştirilen soykırım saldırılarının intikamını almak için askeri alanda kendisini sürekli geliştirmiş ve Cenga Xabûr Devrimci Hamlesi’nde başarılı bir pratiğin sahibi olmuştur. Jiyan yoldaşımızın özlü, fedakar ve Apocu fedai duruşu ile işgalcilere karşı sergilediği kahramanca direnişi her zaman biz yoldaşlarına örnek olacak ve Özgürlük Mücadelemizi zafere taşımada büyük bir güç kaynağı olacaktır.

Kobanê’de yurtsever bir ailede dünyaya gelen Destîna yoldaşımız, ailesinin ve çevresinin yurtsever olması nedeniyle Kürdistan Özgürlük Hareketi’ni küçük yaşlarda tanımış ve yurtseverlik kültürünün hakim olduğu bir çevrede şekillenmiştir. Kobanê direnişinde Apocu fedailiği temsil eden ve tüm dünyada saygı uyandıran kahraman şehitlerimizden etkilenen Destîna yoldaşımız, şehitlerimizin ideallerini gerçekleştirmek ve bu kutlu yolun yolcusu olabilmek için gerilla saflarına katılma kararı almıştır.

Gördüğü tüm eğitim süreçleri sonunda kendisinde büyük değişimler yaratmayı başaran Destîna yoldaşımız, gerek Önderlik ideolojisinde gerek profesyonel gerilla tarz ve taktiğinde kısa sürede derinleşmeyi başarmıştır. Destîna yoldaşımız DAİŞ çeteleri ve faşist Türk devletinin halkımıza ve Kürt kadınlarına yönelik saldırılarına karşı büyük bir intikam savaşçısı oluştur. Bin yılların intikamı için Arinlerin ruhuyla her anını mücadeleyle geçirmiş ve işgal saldırıları sırasında fedai bir tarzla birçok başarılı eylemde yer almıştır. Son olarak yer aldığı Girê Koordîne eyleminde de yeni dönemin gerilla tarzını başarılı bir şekilde uygulayarak gerillanın yenilmezliğini bir kez daha kanıtlamıştır. Destîna yoldaşımızın Apocu fedai duruşu ve gösterdiği kararlılık ile her zaman Kadın Özgürlük İdeolojisi’nde yaşayacaktır.

Van’da yurtsever bir ailede dünyaya gelen Azad yoldaşımız, yurtsever ve direnişte bedel ödemiş, yurtseverlik bilinci yüksek olan bir çevrede şekillenmiştir. Küçük yaşlarından itibaren şehitlerimizin kahramanlık hikayeleriyle büyümüş, her geçen gün şehitlerimizin yolunda yürümenin ve hayalini kurduğu gerilla yaşamının arayışında olmuştur. 2017 yılında Botan’dan gerilla saflarına katılan Azad yoldaşımız, büyük bir heyecanla gerilla yaşamını ve Önderlik ideolojisini tanımak için tüm eğitim süreçlerinden başarıyla geçmiştir.

Her zaman en zorlu alanlarda pratik yürütmeyi esas almış ve fedakar duruşuyla yoldaşları arasında örnek bir militan olmayı bilmiştir. İşgalci Türk devletinin Metîna alanına yönelik başlattığı saldırılar sırasında işgalcilere ilk darbe vuran gerilla birimlerimizin içerisinde yer almıştır. Cenga Xabûr Devrimci Hamlesi çerçevesinde yapılan birçok başarılı eylemde yerini alarak düşmanın işgalci hayallerine büyük darbeler vurulmasında önemli roller üstlenmiştir. Son olarak 15 Ağustos’ta Agit’lerin ruhuyla gerçekleştirilen eylemler dizisine öncülük eden Azad yoldaşımız, işgalcilere ağır darbeler vurarak en güçlü cevabı vermiştir. Azad yoldaşımız, fedai duruşu ve Apocu kişiliğiyle gösterdiği kararlılık ve mücadele azmi her zaman özgürlük mücadelemize ilham kaynağı olacaktır.

Büyük bir kahramanlıkla işgal saldırılarına karşı direnen ve bu uğurda halkımızın özgürlüğü için tereddütsüz canlarını feda eden Jiyan, Destîna ve Azad yoldaşlarımızın mücadelesini zaferle taçlandıracağımızın sözünü yineliyor, başta kahraman şehit yoldaşlarımızın değerli aileleri başta olmak üzere tüm yurtsever Kürdistan halkına başsağlığı diliyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here