Ana Sayfa Haberler KCK Dış İlişkiler Komitesi, KDP’yi provoke edici tutumundan ötürü kınadı

KCK Dış İlişkiler Komitesi, KDP’yi provoke edici tutumundan ötürü kınadı

0
125

KCK Dış İlişkiler Komitesi, Qadiya Kampı’na dönük saldırının işgalci Türk devleti tarafından yapıldığına dikkat çekerek, KDP’yi provoke edici tutumundan ötürü kınadı.

KCK Dış İlişkiler Komitesi, işgalci Türk devletinin Qadiya Kampı’ndaki Êzidîlere dönük saldırısına ilişkin yazılı açıklama yaptı.
KCK’nin açıklaması şöyle:
“30.08.2021 tarihinde gece geç saatlerde Kürdistan Federe Bölgesi’nin Zaxo ilçesinde Şengal halkının DAİŞ soykırımına uğratılması sonrasında buraya sığınan Êzidî halkımızın kaldığı Qadiya Kampı’nda yaşanan bir patlamadan dolayı iki çocuk yaşamını yitirmiş, çok sayıda insanımız ise yaralanmıştır. Qadiye olayında canını kaybeden kişilere Allah’tan rahmet ve yaralılara şifa dilerken, kamp halkımızın yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz.

Tüm görgü tanıklarının anlatımı, yaşanan patlamanın muhtevası ve biçimi Türk devletinin saldırısı sonucu olduğu yönündedir. Oysa daha olayın esası daha netleşmemesine rağmen KDP’ye bağlı bazı yerel yetkililer ve kamptaki KDP’li idari yapı, olayı PKK’ye yükleme provokasyonuna girmişlerdir. KDP yetkililerinin bu yaklaşımı ve provokasyonları bu olayın Türk devletinin sürekli gerçekleştirdiği saldırılardan biri olmadığını hatta TC’yi ve onun halkımıza yönelik geliştirdiği soykırım saldırılarını aklayan bir tavır, tutum ve davranış olduğu gerçeğini göstermektedir. 16-17 Ağustos tarihlerinde  faşist Türk devletinin Şengal’de çarşı ortasında ve hastanede yaptığı katliama ses çıkarmayan KDP yetkilileri, Qadiye olayı yerine daha gitmeden hareketimizi suçlamasını kınıyoruz ve bunun kasıtlı bir plan olduğunu düşünüyoruz.

‘KİRLİ OYUNLARDAN VAZGEÇİN!’

Diğer taraftan Qadiya saldırısının Irak zirvesinden ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un ziyaretinden sonraya denk gelmesi ve bazı KDP yetkililerinin olayı alelacele hareketimize yükleme girişimi bu olaydan önceden haberleri olduğu kanaatini güçlendirmektedir. Bu vesileyle halkımızın bu tüm önyargılı ve provokatif açıklamalara tavır almasını ve bu KDP yetkililerini kınamaya çağırıyoruz.
Biz hareket olarak Êzidî halkımızın Şengal’e dönmesini ve yurtlarını yeniden inşa etmesini eskiden olduğu gibi şimdi de destekliyor ve tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Bu olay da göstermiştir ki Şengal halkının kendi topraklarında kendi kendini yönetmesi ve savunması artık elzemdir. Bu vesile ile başta Irak hükümeti, KDP ve uluslararası güçleri Êzidî halkımızın üzerindeki kirli oyunlardan vazgeçmeye ve dünya kamuoyunu da Êzidî halkımızın meşru ve haklı, kendi kendini idare etmesi ve savunması taleplerini desteklemeye çağırıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz