HPG, Serhat’ta şehit düşen iki gerilla komutanının kimlik bilgilerini açıkladı

0
160

HPG, Serhat’ta şehit düşen iki gerilla komutanının kimlik bilgilerini açıkladı.

HPG Basın İrtibat Merkezi, şehit düşen 2 gerillaya ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“21 Temmuz günü Agiri’ye bağlı Patnos ve Glidax’a bağlı Arzep alanlarında işgalci TC ordusuyla girilen çatışmalarda Serhat’ta sürdürülen devrimci hamlelerin komutanları olan Rohat Amed ve Şoreş Andok yoldaşlarımız son nefeslerine kadar savaşarak İhsan Nuri Paşa ve Biroyê Heskiyê Têlî’den devraldıkları direniş ve özgürlük bayrağını canları pahasına taşımasını bilmişlerdir.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Rohat Amed
Adı Soyadı: Ramazan Akalın
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Şerife – Mehmet
Şehadet Tarihi ve Yeri: 21 Temmuz 2021 / Serhat
Kod Adı: Şoreş Andok
Adı Soyadı: Kasım Kaya
Doğum Yeri: Colemêrg
Anne – Baba Adı: Behice – Sadi
Şehadet Tarihi ve Yeri: 21 Temmuz 2021 / Serhat

ROHAT YOLDAŞ SON NEFESİNE KADAR KAHRAMANCA SAVAŞTI

Rohat yoldaşımız Amed’de yurtsever ve Kürt kültür ve geleneklerini koruyan bir ailede doğmuştur. Ailesinin Kürtlük özelliklerini koruması nedeniyle Rohat yoldaşımız da bu değerlerle büyümüştür. Kürdistan Özgürlük Mücadelesinin gelişmesiyle aile çevresinde özgürlük hareketimize ilgi oluşmuş ve partimiz PKK’ye katılımlar olmuştur. Ailede yaşanan katılımlar, Kürdistan Özgürlük Gerillasının işgalcilere darbe üstüne darbe vurması ve soykırımcı Türk devletinin gerçek yüzünün mücadelemiz sonucu açığa çıkması Rohat yoldaşımızda kimi arayışların gelişmesine neden olmuştur. Arayışları neticesinde özgürlük hareketine daha fazla ilgi duymuş ve gençlik çalışmaları başta olmak üzere birçok legal faaliyette bulunmuştur. Söz konusu faaliyetler sırasında halk ve ülke gerçekliğimizin daha fazla farkına varmış, halkımızın özgürlük sorunu üzerine derin yoğunlaşmalar yaşamıştır. Aynı zamanda kapitalist sistemin insanı özünden koparıcı, kendine yabancılaştırıcı özelliklerini kökten reddetmiş ve insanca bir yaşamın ancak sosyalist bir sistemle mümkün olabileceğine inanmıştır. Rohat yoldaşımız aradığı özgür ve onurlu yaşama partimiz PKK ile ulaşabileceğine kanaat getirdikten sonra 2005 yılında gerilla saflarına katılmıştır.

Gençlik yıllarından itibaren hayalini kurduğu gerillaya katıldığı ilk gün karşılaştığı gerilla birliklerinden çok etkilenmiş, bu anı yaşamının en değerli ve unutulmaz anlarından biri olarak değerlendirmiştir. Savunduğu yaşam felsefesi ile gerillanın yaşam ölçülerinin örtüşüyor olması Rohat yoldaşımızın gerilla ve dağ yaşamına hemen uyum sağlamasına neden olmuş, kısa sürede gerillacılığın tüm detaylarına hakim olmuştur. Halkımızın özgürlük mücadelesini vermek için geldiği Kürdistan dağlarına ve coğrafyasına büyük bir hayranlık duyan Rohat yoldaşımız adeta Kürdistan doğasıyla bütünleşmiştir. Bundan dolayı ülkemizin tüm coğrafyasını tanımak istemiş, Kürdistan’ın her alanında gerillacılık yapmak istemiştir. Emekçi ve fedakar özelliğiyle ihtiyaç duyulan her alanda çalışma yürütmüş, bu özelliğiyle tam bir görev militanı olmuştur. Uzun yıllar Medya Savunma Alanları başta olmak üzere ülkemiz Kürdistan’ın birçok bölgesinde devrim çalışması yürüten Rohat yoldaşımız edindiği tecrübelerle yetkin bir gerilla komutanı olmayı başarmıştır. Ayrıca sosyalist yaşam tarzıyla partimiz PKK’nin sosyalist kimliğini kişiliğinde temsil etmesini bilmiş bu özelliğiyle tüm yoldaşları tarafından örnek alınmıştır. Düşmanın 24 saat boyunca geliştirdiği özel savaş eksenli saldırılarına karşı 24 saat ideolojik mücadele yürütülmesi gerektiğine inanan Rohat yoldaşımız kendisini sürekli geliştirme çabası içerisinde olmuştur. Bunun için her zaman arayış içerisinde olmuş, kişiliğinde devrim üstüne devrim yapmıştır. Kişiliğindeki gelişmeyi hiçbir zaman durdurmamış, yeni durum ve olgulara kısa sürede uyum sağlamıştır. Bu çerçevede zafer gerillacılığını yaratmak için örgüt gündemimize giren Yeniden Yapılanma ve Demokratik Modernite Gerillacılığı doktrine tüm benliğiyle inanmış ve özümsemiştir. Rohat yoldaşımız zafere olan inancını, edindiği bilgi birikimini tüm yoldaşlarıyla paylaşmak ve her bir yoldaşını zafer yürüyüşümüzün öncü militanları haline getirmek için yoğun bir çaba içerisinde olmuştur. Yüzlerce yoldaşının eğitim süreçleriyle birebir ilgilenmiş, yoldaşlarındaki gelişmeleri an be an izlemiştir. Bu yönüyle yoldaşlık görevlerini tam anlamıyla yerine getirme çabası içerisinde olarak partimizi var eden temel değerlere değer katmıştır.

Rohat yoldaşımız öncü bir komutan olarak her zaman Kuzey Kürdistan’da yürütülen devrim ve zafer yürüyüşümüze katılma istemi içerisinde olmuş, bu konuda ısrarcı bir tutumun sahibi olmuştur. Kürdistan Devrimi’nin ancak sömürgeci Türk devletinin yenilgiye uğratılmasıyla mümkün olabileceğine inanmış ve bu düşüncesini pratikleştirmek için Kuzey Kürdistan’a geçmiştir. Rohat yoldaşımız özellikle Serhat bölgesinde işgalcilere büyük darbelerin vurulduğu birçok eylemi hem koordine etmiş hem de bizzat katılarak yeni dönem komutanlığının eşsiz örneklerinden olmayı başarmıştır. Son olarak Patnos alanında düşmanla çıkan çatışmada son nefesine kadar kahramanlık çizgisinde savaşarak Apocu militanlığın gereklerini layıkıyla yerine getirmiş ve şehadete ulaşmıştır.

ŞOREŞ YOLDAŞ HEP ÖRNEK BİR APOCU MİLİTAN OLDU

Şoreş yoldaşımız Botan’ın yurtseverliği ve tarihte geliştirdiği serhildanlarıyla bilinen kadim kenti Colemêrg’de dünyaya gelmiştir. Yaşadığı çevrenin Kürdistan Özgürlük Gerillasının etkinlik alanı olması ve tarihten gelen bir yurtseverliğinin olması nedeniyle Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ne ilgi duymuştur. İlgisini zamanla mücadeleye çevirmesi gerektiğinin farkında olan Şoreş yoldaşımız gençlik çalışmaları başta olmak üzere birçok alanda devrimci çalışma yürütmüştür. Fakat Türk devletinin faşizan uygulamalarına karşı ancak gerilla mücadelesinin yükseltilmesiyle başarının ve zaferin gerçekleşebileceğine inanmıştır.

Bu amaçla 2013 yılında gerilla saflarına katılan ve çocukluk hayalini gerçekleştirme mutluluğuna erişen Şoreş yoldaşımız tüm gerilla yaşamı boyunca moralli ve aktif bir mücadelenin sahibi olmuştur. Gerilla ve dağ yaşamını bir yaşam tarzı olarak benimsemiş, Kürdistan doğasından aldığı enerjiyi daha fazla mücadele etmenin mayası haline getirmiştir. Bu özelliğinden dolayı yaşamında bir an bile boşluk bırakmamış, tüm zamanını kendisini, yoldaşlarını geliştirmeye adamıştır. Askeri sanata büyük ilgi duyan Şoreş yoldaşımız askeri taktik ve strateji konularında sürekli bir yoğunlaşmanın içerisinde olmuş, düşmana karşı daha zengin ve yaratıcı eylem yapmanın çabası içerisinde olmuştur. Bu çerçevede uzun yıllar kaldığı Xakurkê bölgesinde düşmana ağır darbelerin vurulduğu ve kamuoyuna da mal olmuş birçok eyleme öncülük düzeyinde katılmıştır. Gerçekleştirilen eylemlerde fedai tarzı ile ön plana çıkmış, bu tarzıyla tüm yoldaşlarına örnek bir Apocu militan olmuştur. Şoreş yoldaşımız da birçok yoldaşı gibi hep Kuzey Kürdistan’da gerillacılık yapma hayali kurmuş, bu hayalini gerçekleştirmek için büyük bir emeğin sahibi olmuştur. 2019 yılında Serhat Eyaleti’ne geçerek Kuzey Kürdistan’da gerillacılık yapma fırsatına kavuşmuş, edindiği savaş tecrübesini büyük bir ustalıkla bu alanda da tatbik etmiştir. Serhat bölgesinde gerçekleşen birçok eyleme de fedai bir tarzla katılım sağlamış, bu eylemlerde düşman adeta felce uğratılmıştır. Şoreş yoldaşımız mütevazi, emekçi ve başarıdaki ısrarı ile Kürdistan Devrimi’nin seçkin bir örneği olarak; son olarak bulunduğu Glidax alanında da düşmanla girilen çatışmada fedai bir tarzla savaşmış ve şehadete ulaşmıştır.

Yaşamlarında olduğu kadar savaştaki fedai duruşlarıyla da biz yoldaşlarına zaferin ve devrimin yolunu gösteren ve şehadetleriyle bizlere ‘Özgür Önderlik, Özgür Kürdistan’ hayallerini gerçekleştirme talimatı veren kahraman komutanlarımız Rohat ve Şoreş yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kürdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz