Ulusal Konferans sona erdi

0
108

Kürt parti ve aydınlarının bir araya geldiği ‘İşgalciliğe Karşı Ulusal Konferansı’ sona erdi. Konferansta Kürtler arası birliğin sağlanması için bir dizi karara gidildi.

Avrupa’da kurulan İşgale Karşı Ulusal Platform tarafından düzenlenen “İşgale Karşı Ulusal Konferansı”nda, birlik ve işgalcilere karşı ulusal mücadele mesajı verildi.

‘ARTIK PRATİK ZAMANI’

Konferansa katılan Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) temsilcisi Besime Konca, bu tür konferansların önemine dikkat çekerek, “Maalesef biz hep toplanıp konuşuyoruz ancak bir türlü harekete geçmiyoruz. Bu bir sorundur. Bizim her şeyden önce bunu netleştirmemiz gerekiyor. Artık konuşmayı bırakıp pratiğe geçmemiz gerekiyor. Çünkü işgalciler bütün topraklarımızı bombalıyor, çocuklarımızı öldürüyor” diye konuştu. Konca, herkesi mücadeleye çağırdı.

‘PARTİLER ARASINDA KÖPRÜ OLMALIYIZ’

HDP eski milletvekili Osman Baydemir ise her şeyden önce Kürdistanlı olduğunu hatırlatarak, “Bugün dört parça Kürdistan’da mücadele veriliyor, ciddi bedeller ödeniyor. Bütün parti ve ideolojiler Kürdistan’ın özgürlüğü için bir araçtır. Bunları doğru kullanmak lazım. Bütün parti ve ideolojileri Kürdistan’ın hizmetine sokmalıyız” dedi.

Sivil toplum kuruluşlarının gelişmesi gerektiğini de belirten Baydemir, şunları ekledi: “Partiler arasında köprü olmalıyız, birlik olmalıyız. Eğer birlik olmazsak işgalciler daha da bizi sömürür. Bir yüz yıl daha kaybederiz.”

OSMAN: EHMEDÊ XANÊ’NİN RÜYASINI HAYATA GEÇİRELİM

YNK Irak eski milletvekili Üyesi Muhsin Osman, Kürtlerin birliğinin beyinlerde ve ruhlarda olması gerektiğini belirterek, “Biz ruhta ve beyinde işgalciliğe karşı çıkmalıyız. Bu konuda Ehmedê Xanê’nin 300 yıl önce sarf ettiği ‘Birlik olmazsak, savruluruz’ sözü hala güncelliğini koruyor. Kürtler olarak bir araya gelip Ehmedê Xanê’nin rüyasını hayata geçirelim” dedi.

‘İŞGALCİLİĞE KARŞI ORTAK BİR TUTUM SERGİLENMELİ’

KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç da Kürt ulusal birliği için diplomasiye önem verilmesi ve işgalcilere karşı ortak bir tutum sergilenmesi gerektiğini kaydetti.

‘HALKLAR İŞGALE KARŞI ÇIKMALI’

Asuri-Süryani temsilcisi George Aryo ise Türk işgalciliğinin sadece Kürtlere değil, bölgedeki Süryani halkına ve onun değerlerine de ciddi zarar verdiğini belirterek, bütün halkların işgale karşı çıkması gerektiğini vurguladı.

Kürt kadın siyasetçi Leyla Viyan, platformdaki kadın rolüne değinerek, “Kadınlar olarak, hedefimiz Kürdistan ve kadınların özgürlüğüdür. Kadınlar olarak, bütün parti ve kurumlara çağrımız ortak mücadeleyi geliştirmektir” diye konuştu.

‘İşgalciliğe Karşı Ulusal Konferansı’nda Kürtler arası birliğin sağlanması, partiler arası diyalogun geliştirilmesi konusunda yürütülen tartışmalar sonucunda işgale karşı ulusal platformun genişletilmesi kararlaştırıldı.

Diplomasi, Kürtler arası ve partiler arası ilişkilerin geliştirilmesi ile basın ve iletişim komiteleri  kuruldu.

‘İşgalciliğe Karşı Ulusal Konferansı’nda ayrıca birçok karar da alındı. Kararların Pazartesi günü açıklanması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz