Werxelê Direnişçilerinden eylem: 5 işgalci cezalandırıldı

0
179

HPG Basın İrtibat Merkezi, gerilla eylemleri ve işgal saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şu ayrıntılara yer verildi:

Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Avaşîn Bölgesinde;

3 Eylül günü saat 08:50’de Werxelê yamaçlarında işgalci TC ordusunun gizli bir birliği YJA Star güçlerimiz tarafından denetim altına alınarak iki koldan hedeflenmiştir. Koordineli gerilla eyleminin birinci eylem kolu; içinde 5 işgalcinin bulunduğu 2 mevziyi yakın mesafeden vurmuştur. Burada 5 işgalci cezalandırılmış, 2 mevzi imha edilmiştir. İkinci eylem kolu; ağaçlık alanda bulunan işgalcileri denetim altına alarak yakın mesafeden vurmuştur. Bu eylemde işgalcilerin kayıpları olmakla birlikte tam sayı netleştirilememiştir.

Werxelê Direnişçileri’nin gerçekleştirdiği bu koordineli ve başarılı eylem sonucunda en az 5 işgalci cezalandırılmış, 2 mevzi imha edilmiştir.

Avaşîn bölgesindeki Werxelê Direniş Alanı’nda;

3 Eylül günü 17:30 – 03:30 saatleri arasında işgalci TC ordusu, Werxelê Direniş Alanı’nı 14 kez patlayıcılar, zehirli gazlar ve ağır silahlar ile bombalamıştır. Werxelê Direnişçileri’nin gerçekleştirdiği başarılı eylemler sonucu ağır darbeler alan ve Direniş Alanları’na giremeyen işgalci TC ordusu, savaş suçu işleyerek yoğun şekilde zehirli gazlar kullanmaya devam etmektedir. İşgalcilerin bütün saldırılarına rağmen güçlerimizin tarihi direnişi devam etmektedir.

Direniş Alanları üzerinde yoğun Dron ve keşif uçağı hareketliliği devam etmektedir.

2 Eylül günü 00:40 – 01:30 saatleri arasında Avaşîn bölgesine bağlı Mervanos, Tabûra Ereba, Girê Spî, Gîrê Sor ve Girê Silêman alanlarında helikopter hareketliliği yaşanmıştır.

3 Eylül günü 09:20 – 09:25 saatleri arasında Garê alanında bulunan Rêdinê köyü çevresi savaş uçakları ile bombalanmıştır. Bombardıman sonucu alanda çıkan yangın devam etmektedir.

3 Eylül günü saat 12:50’de Metîna bölgesinde bulunan Girê Çarçel yamaçları savaş uçakları ile bombalanmıştır.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here