Gerilla Zap ve Avaşin’de işgalci Türk ordusunu vurdu

0
189

HPG Basın İrtibat Merkezi, gerilla eylemleri ve işgal saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şu ayrıntılara yer verildi:

Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde;

19 Eylül günü saat 18:10’da Zap bölgesine bağlı Qela Bêdewê’de bulunan işgalciler güçlerimiz tarafından ağır silahlarla hedeflenmiştir. Eylemin sonucunda içinde işgalcilerin bulunduğu bir 1 mevzi imha edilmiş, en az 1 işgalci cezalandırılmıştır.

20 Eylül günü saat 09:20’de işgalci TC ordusu, Zap bölgesine bağlı Cîloya Biçûk Direniş Alanı’nı 2 kez patlayıcılarla bombalamıştır. Bombardımanlar ardından Direniş Alanı’na doğru ilerlemek isteyen işgalciler saat 09:40’ta güçlerimiz tarafından ağır silahlar ile vurulmuştur. Güçlerimizin etkili vuruşları sunucunda işgalciler ilerleyememiştir.

20 Eylül günü 14:45 – 15:15 saatleri arasında Avaşîn bölgesine bağlı Girê Silêman silsilesinde bulunan işgalciler, güçlerimiz tarafından ağır silahlar ile hedeflenmiştir. Gerçekleştirilen bu eylemin sonucunda belirlenen hedefler isabetle vurulmuştur.

Avaşîn bölgesine bağlı Werxelê Direniş Alanı’nda;

20 Eylül günü saat 20:55’te işgalci TC ordusu Werxelê Direniş Alanı’nı patlayıcılarla yoğun şekilde bombalamıştır. Bombardımanlar ardından ilerlemek isteyen işgalciler, Werxelê Direnişçileri tarafından sabotaj taktiğiyle vurulmuştur. Eylemin ardından işgalciler bir kademe geri çekilmiştir.

20 Eylül günü 22:30 – 23:00 saatleri arasında Werxelê Direniş Alanı 4 kez patlayıcılar ile bombalanmıştır.

20 Eylül günü gece saatlerinde Avaşîn bölgesine bağlı Mervanos, Tabûra Ereba, Girê Spî, Gîrê Sor ve Girê Silêman alanlarında helikopter hareketliliği yaşanmıştır. Aynı saatlerde Dola Bizina, Qartal, Stûnê, Girê Şehîd Rizgar ve Geliyê Basya alanları saldırı helikopterleri ile bombalanmıştır. Bombardımanlar sonucunda arazide çıkan yangınlar devam etmektedir.

19 Eylül günü saat 12:30’da Zap bölgesine bağlı Çemço alanı sınır hattından bulunan karakollardan atılan obüsler ile bombalanmıştır.

20 Eylül günü 18:40 – 19:30 saatleri arasında Metîna bölgesine bağlı Qaşûra hattında helikopter hareketliliği yaşanmıştır.

20 Eylül günü saat 14:00’dan 21 Eylül günü sabah saatlerine kadar işgalci TC ordusu Amediye ilçesinin Kanî Masî nahiyesine bağlı Kela Qûmriyê alanı, Êdinê, Dêşîşê, Serarû köylerinin çevresi ile Hirorê köyü ve çevresi obüs, havan ve saldırı helikopterleri ile bombalanmıştır.

İşgalci TC ordusunun sivil halkımızı doğrudan hedef alarak gerçekleştirdiği bu alçakça saldırılar sonucunda Hirorê köyünde yaşayan sivil bir vatandaşımız ağır şekilde yaralanmış, halkımıza ait bağ ve bahçelerde maddi hasar meydana gelmiştir.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here