NATO protesto edildi: NATO finanse ediyor, Türk devleti bombalıyor

0
135

Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E), NATO karargahı önünde bir protesto eylemi gerçekleştirdi.

Avrupa Göçmen İşçiler Birliği (AGEB), Partizan ve Mor-Kızıl Kolektif’in de desteklediği eylemde, Türkiye ve NATO karşıtı sloganlar atıldı.

Sık sık “NATO finanse ediyor, Türkiye bombalıyor”, “Terörist Türkiye”, “Dün Hitler bugün Erdoğan” şeklinde sloganlar atan eylemciler, NATO’nun suç ortaklığından vazgeçmesini ve bu savaşı durdurmasını istedi.

“NATO’ya çağrı” başlığı altında eylemciler adına okunan bir bildiride, Türk devletinin özellikle 2021 yılının başından bu yana defalarca sivil yerleşim alanlarını bombaladığı belirtildi.

Özellikle Rojava’da buğday depoları, okullar, hastaneler, evler, su şebekeleri, elektrik şebekeleri gibi temel ihtiyaçların hedef alındığının kaydedildiği bildiride, suyun da bir savaş silahı olarak kullanıldığı belirtildi.

Bildiride Şengal ve Maxmur’a yönelik saldırılar ile gerillanın denetimindeki alanlara yönelik kimyasal silahlarla yapılan saldırılar da hatırlatılırken, köylerin sistematik bir şekilde saldırıların hedefi yapılarak, göçe zorlandığı ifade edildi.

Bildiride “Türkiye NATO’nun desteğine güvenerek tüm bu eylemleri engelsiz yapıyor. Açıkça söyleyebiliriz ki, NATO Türkiye’yi durdurmuyor. Bu savaş NATO’nun Kürtlere karşı savaşıdır” denildi.

MAXMUR’DA KİMYASAL GAZ SALDIRILARI PROTESTO EDİLDİ

Şehit Rüstem Cudi Mülteci Kampı (Maxmûr) halkı, Şehit Aileleri Kurumunun önünde toplanarak, son dönemde artarak devam eden Türk devletinin gerillaya karşı kimyasal saldırılarını protesto etti.

Kürdistan özgürlük mücadelesi şehitleri anısına yapılan saygı duruşundan sonra İştar Meclisi Koordinasyonu üyesi Xurbet İşlek, basın açıklamasını okudu.
Konuşmasına Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, özgürlük savaşçıları ile zindan direnişçilerini selamlayarak başlayan İşlek, geleceğin direnen halkın olacağını söyledi.

‘GERİLLA BAŞARACAK’

İşlek, 5 aylık gerilla direnişini hatırlatarak şöyle konuştu: “Türk devleti gerilla güçlerine karşı insanlık dışı her türlü yöntemi kullanıyor. Tüm dünyanın gözü önünde gerillaya karşı kimyasal silah kullanıyor. Kürdistan doğasına da ağır zarar veren bu saldırıları kamp sakinleri olarak kabul etmiyoruz, kınıyoruz. Gerillanın çelikten iradesi kesinlikle başarıya ulaşacaktır. Şehit Rüstem Cudi sakinleri olarak bu saldırılara karşı her zaman direneceğiz, düşmana diz çökmeyeceğiz. Aynı zamanda Irak’a yönelik olan bu saldırılara Irak yönetiminin de karşı çıkması gerekiyor, sorumluluğunu yerine getirmesini istiyoruz.”

Açıklama “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok Jiyan Nabe” sloganları ile son buldu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here