Şengal Özerk Yönetimi: Şengal’in işgalini kabul etmeyeceğiz ve meşru savunma hakkımızı kullanacağız

0
137

Şengal Özerk Yönetimi, KDP’nin Şengal’e yönelik olası silahlı müdahaleye karşı acil olarak bir açıklama yaptı. Özerk Yönetim, geçtiğimiz günlerde KDP’nin silahlı bir güçle Şengal’e gelmeye çalışacağına dair bazı bilgiler aldığını duyurdu. Özerk Yönetim, girişimi provokasyon olarak nitelendirdi ve bu girişim karşısında sessiz kalmayacağını, Şengal’in işgalini hiçbir şekilde kabul etmeyeceğini ve meşru savunma hakkını sonuna kadar kullanacağını belirtti.

Şengal Özerk Yönetim’in yaptığı açıklama şöyle: “Aldığımız bilgilere göre, KDP askeri güçlerle Şengal’e gelip provokasyon çıkarmak ve halkımızı karşı karşıya getirmek istiyor.

Biz Şengal Özerk Yönetimi olarak, atılmak istenen bu adımı çok tehlikeli görüyoruz. Provokasyonlar karşısında kamuoyunun sessiz kalmaması gerektiği konusunda uyarıyoruz. Bilindiği üzere Irak’ta seçim sürecindeyiz, seçimlerin demokratik ve özgür bir şekilde gerçekleşmesi için Özerk Yönetim olarak üzerimize düşen görevleri yerine getirdik. Şengal’de bugüne kadar ve özellikle 2017’den bu yana herhangi bir olay yaşanmamasını Irak’ın ve Êzidî halkının geleceği için çok önemli görüyoruz. Şengal’in güvenliği ve seçim süreci çok iyi gidiyor, demokratik ve güvenli şekilde seçim çalışmalarını yürütüyor. Bunun kanıtı da, Babê Şêx Şengal’i ziyaret etti, evimizi gezdi, halka büyük bir coşkuyla onu karşıladı. Gönül rahatlığıyla ve günle halkı ziyaret etti.

ASKERİ GÜÇ GETİRMEK PROVOKASYONDUR

Seçimin son haftasında, KDP’nin silahlı güçlerini Şengal’e getirmesi açık bir provokasyon ve karışıklık çıkarmadır. Bu seçimde KDP adaylarının genelde ve Şengal’de kazanamayacağı ortaya çıktı ve görünüşe göre partileri içinde ciddi sorunlar var. Bu yenilgiyi savaşla, çatışmalarla, provokasyonlarla gizlemek, örtmek istiyor.

KDP GÜÇLERİNİ KABUL ETMİYORUZ

KDP silahlı güçlerinin Şengal’e girmelerini kabul etmeyeceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz. Onlara karşı büyük bir direniş göstereceğiz, halkımızın iradesini çiğnetmeyeceğiz. Halkımıza hangi saldırının geleceğini bilmek lazım, meşru müdafaa hakkımızı kullanacağız. Şengal’in işgalini kabul etmiyoruz. Fermana sebep olanları kabul etmemiz mümkün değil. Şengal’de kargaşa, huzursuzluk çıkması halinde sorumlusu KDP olacağını açık bir şekilde belirtiyoruz. Irak’ı da sorumluluğunu üstlenmeye, Êzidî halkına yönelik provokasyon ve zulme izin vermemeye çağırıyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here