Urmiye cezaevi’nde Kürt tutsak işkenceyle katledildi

0
119

Kürdistan İnsan Hakları Derneği (KMMK), Urmiye cezaevinde bir Kürt gencinin ağır işkenceler sonucu katledildiğini bildirdi.

Yazılı bir açıklama yapan KMMK, Urmiye merkezi cezaevinde gardiyanların Şahin Deyrzade isimli bir gence ağır işkencelerde bulunduğunu bildirdi.

Bir süre önce tutuklanan ve hakkında bir yıl üç ay hapis cezası verilen gencin, Urmiye cezaevinin 15 numaralı koğuşunda tutulduğu öğrenildi.

Deryzade ile cezaevi yönetimi arasında yaşanan bir tartışmanın ardından Deyrzade’nin bilinmeye bir yere götürüldüğü ifade edildi.

ÖLÜM NEDENİ BİLİNMESİN DİYE CENAZEYİ ÇÜRÜTMÜŞLER

28 Eylül’de ise ailesi aranarak Deyrzade’nin cenazesini alması istendi. KMMK’ye göre cezaevi idaresi, cenazenin alınması için Urmiye’deki Humeyni Hastanesi’ni adres olarak gösterdi.

Açıklamada “Cenazenin çürümesi ve adli tıp doktorlarının bir sonuca varamaması için, Şahin Deyrzade’nin cenazesini morgda kusurlu bir bölüme yerleştirmişler ve çürümesini beklemişler. Bu şekilde Deyrzade’nin gerçek ölümünün ortaya çıkmasının önüne geçmek istemişler. Ölüm nedeni ‘kalp krizi’ olarak öne sürüldü. Cezaevinden gelen bilgiler ise işkence ile katledildiğini gösteriyor” denildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz