HPG, Xelîfan’da KDP saldırısına uğrayan 7 gerillaya ilişkin açıklama yaptı

0
206

HPG yaptığı yazılı açıklamada ” 7 kişilik gerilla grubumuzun Kandil alanından Behdinan bölgesine geçmeye çalışırken Zap Suyu üzerinde saat 02:30 sıralarında KDP güçlerinin saldırısına uğradığı kesinleşmiştir” dedi.

HPG Basın İrtibat Merkezi, Xelîfan’da KDP güçlerinin pususunda şehit düşen gerillalara ilişkin yaptığı açıklamada şunları belirtti:

“28 Ağustos’u 29 Ağustos’a bağlayan gece 7 kişilik gerilla grubumuzun Kandil alanından Behdinan bölgesine geçmeye çalışırken Zap Suyu üzerinde saat 02:30 sıralarında KDP güçlerinin saldırısına uğradığı kesinleşmiştir. Gerilla grubumuz Zap Suyu’nu geçerken KDP güçlerinin herhangi bir seslenişi veya uyarı ateşi olmadan direkt dört koldan ağır silahlar ile yoğun bir şekilde ateş altına alınmıştır. Bu saldırı sonucunda 5 yoldaşımızın kesin şehit olduğu, bir yoldaşımızın ise muhtemelen yaralı esir düşmüş olabileceği netleşmiştir. 7 kişilik grupta yer alan Haki yoldaşımız ise bu olayı bizzat gözlemlemiş ve bir süre sonra sağlam bir şekilde olay yerinden ayrılmayı başarmıştır. Sağ kurtulan Haki yoldaşımız güçlerimize ulaşarak, KDP güçleri tarafından gerçekleştiren saldırıyı birçok yönüyle açıklığa kavuşturmuştur.

Daha önceki açıklamamızda Kürt halkının ve kamuoyunun adaletine, vicdanına ve takdirine bırakıyoruz dediğimiz KDP güçlerinin saldırısı bu şekilde yaşanmıştır. Durum bundan ibarettir ve halkımız tüm gerçekleri bilmelidir. Bu olay herhangi bir uyarı olmaksızın doğrudan gerilla grubumuzu imha etme amacıyla yapılmıştır. Bunun da Kürtler arası çatışma yaratma amaçlı olduğu açıktır. Bu dönemde Kürtler arası çatışmanın tüm Kürt halkına kaybettireceği bilinmesine rağmen bu saldırı yapılmıştır.

KDP güçlerinin saldırısına uğrayan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Tolhildan Raman
Adı Soyadı: Nesrin Temir
Doğum Yeri: Tirbespî
Anne – Baba Adı: Ayşana – Muhammed Şerif
Kod Adı: Şoreş Mardin
Adı Soyadı: Hakim Acar
Doğum Yeri: Mêrdîn
Anne – Baba Adı: Delal – Hüseyin
Kod Adı: Axîn Muzirî
Adı Soyadı: Hacer Atabak
Doğum Yeri: Colemêrg
Anne – Baba Adı: Havset – Mustafa
Kod Adı: Şoreş Colemêrg
Adı Soyadı: Süleyman Kaçar
Doğum Yeri: Colemêrg
Anne – Baba Adı: Gülü – Şaban
Kod Adı: Brûsk Munzur
Adı Soyadı: Yücel Kandemir
Doğum Yeri: Erzirom
Anne – Baba Adı: Muhteber – Enver
Kod Adı: Serdem Cudî
Adı Soyadı: Yusuf İbrahim
Doğum Yeri: Dêrîk
Anne – Baba Adı: Fatma – Mihemed

TOLHILDAN RAMAN

Tolhildan Raman yoldaşımız 1982 yılında Rojava’nın Qamişlo şehrinde yurtsever bir ailede dünyaya gelmiştir. Kürdistan Özgürlük Devrimi’nin mücadele atmosferi içinde büyüyen Tolhildan yoldaşımız bir Kürt kadını olarak genç yaşında arayış içerisine girmiş, okuyup aydınlanmıştır. Aydın ve bilinçli bir Kürt genci olarak gençlik faaliyetlerine katılarak mücadeleye başlamıştır. 15 Şubat 1999’da Önder Apo’ya dönük uluslararası komplo gerçekleşince komploculara bir cevap olarak o gün partimiz PKK’ye katılım kararı almıştır. Çocukluğundan beri özlemini çektiği Kürdistan dağlarıyla buluşmuş, tutku düzeyinde bağlanmıştır. Bir gerilla olarak erkenden gelişme kaydetmiş ve yetkinleşmiştir. Apocu ideolojiye, şehitlere, halkına ve ülkesine örnek bağlılığıyla bilinen Tolhildan yoldaşımız mücadele azmini ve kararlılığını her daim yüksek tutmuştur. Bu temelde Hêzên Taybet örgütlenmesine geçmiş ve uzun yıllar boyunca fedai bir militan ve komutan olarak görevlerini başarıyla yerine getirmiştir. Defalarca fedai eylem yapma önerisinde bulunmuş, her görev ve sorumluluğun üzerine fedaice yürümüştür. Medya Savunma Alanları’nın birçok eyaletinde görev yaptıktan sonra yetkin bir komutan olarak 2014 yılında Botan Sahası’na geçmiştir. DAİŞ faşizmi Rojava’daki halkımıza yönelik soykırım saldırılarını geliştirince doğduğu toprakları özgürleştirme ve koruma amacıyla Rojava alanına geçmiştir. DAİŞ gericiliğine karşı yetkin bir komutan olarak mücadele etmiş, tarihi görevini başarıyla yerine getirerek tekrardan Kürdistan dağlarına gelmiştir. Birçok özgürleştirme hamlesine komutanlık eden Tolhildan yoldaşımız Kuzey-Doğu Suriye halkımızın tümünün yüreğinde yer etmiş ve sevgisini kazanmıştır. Hareketimizin Özgürlük Zamanı Hamlesi temelinde zafere doğru yürüdüğü bir süreçte, dönem görevlerini omuzlamak ve zaferi yaratan fedai bir komutan olarak yeni görev yerine doğru giderken KDP güçleri tarafından gerçekleştirilen saldırıda şehadete ulaşmıştır.

ŞOREŞ MARDİN

Şoreş Mardin yoldaşımız 1980 yılında Mêrdin’in Midyat ilçesinin Bahwar köyünde dünyaya gelmiştir. Düşmanın Kürdistan’ı Kürtsüzleştirme politikaları sonucunda ailesi Adana’ya göç etmek zorunda kaldığı için Şoreş yoldaşımız da burada büyümüştür. Maddi imkansızlıklar içinde küçük yaşta büyük sorumluluklar alan Şoreş yoldaşımız, daha sonra Türkiye metropollerine gitmiş ve PKK hareketini burada tanımıştır. Bir süre metropol faaliyetlerinde yer aldıktan sonra 1997 yılında Dersim eyaletinde gerilla saflarına katılmıştır. En zorlu zamanlarda gerillaya katılarak bizzat savaş pratiği içerisinde tecrübe kazanmıştır. Savaşın içerisinde pişerek emeğiyle kendisini yaratan Apocu bir komutan olmuştur. Gerilla yaşamını özgür yaşam tarzı olarak görmüş, bu temelde yaşamayı esas almış ve halkının umudu olmaya çalışmıştır. 5 yıl boyunca çetin süreçlerden geçip pratik yürüttükten sonra 2002 yılında Medya Savunma Alanları’na geçmiştir. Farklı eyaletlerde çeşitli görevler yürüttükten sonra 2006-2008 yıllarında Zagroslar’da sorumluluk almış ve 2009 yılında yeniden Dersim sahasına geçmiştir. 2010-2011 yıllarında Karadeniz’de gerilla pratiği yürütmüştür. 2013 yılındaki geri çekilme sürecinde yeniden Medya Savunma Alanları’na geçmiştir. DAİŞ gericiliği Rojava Özgürlük Devrimi’ne karşı yoğun bir şekilde saldırıya geçince Şoreş yoldaşımız da yılların verdiği yetkin tecrübeyle halkımızı korumak için bu alana geçmiştir. DAİŞ çeteciliğine karşı mevziden mevziye koşmuş, cesaretli duruşuyla yüksek bir performansın sahibi olmuştur. DAİŞ ile savaş sürecinde gözünden yaralanmış, bir gözünü kaybetmiş ve gazi olmuştur. Ancak bunu kendisi için bir engel olarak görmemiş, gazi olunca mücadele kararlılığı daha da büyümüştür. Tedavi sürecinden döndükten sonra yeniden Kuzey Kürdistan’da gerillacılık yapmak ve zafer gerillacılığını pratikleştirmek için Behdinan alanına geçmek isterken KDP’nin saldırısına uğramıştır.

AXÎN MIZURÎ

Axîn Mizurî yoldaşımız Şemzînan’ın Şapata köyünde dünyaya gelmiştir. Yurtsever bir ortamda halk ve ülke sevgisiyle büyüyen Axîn yoldaşımız, sömürgeci soykırımcı TC rejiminin dayattığı inkarcı yaşama karşı derin çelişkiler yaşamıştır. Bu çelişkiler sonucunda arayışlara girmiş ve gerilla saflarına katılım kararı almıştır. Bir gerilla olarak Kürdistan dağlarına adım attıktan sonra kendisini hızla eğiterek yetkin bir YJA Star gerillası olmayı esas almıştır. Kadın Kurtuluş İdeolojisi temelinde adım adım gelişme kaydeden Axîn yoldaşımız, askerlik sanatında da gelişmeyi ve uzmanlaşmayı amaç edinmiştir. Bu temelde askeri uzmanlık eğitimlerinin verildiği akademilere geçmiştir. Burada önce eğitim görmüş, daha sonra da uzman bir eğitmen olarak birçok yoldaşını eğitmiştir. Gittiği her alanda hem ideolojik duruşunu daha güçlü hale getirmek, hem askerlik sanatında derinleşmek ve hem de bunu yoldaşlarına öğretmek en büyük tutkusu olmuştur. Bu anlamda örnek ve yetkin bir YJA Star komutanı olmayı başarmıştır. Yakalamış olduğu askeri uzmanlığını yeni dönem gerillacılığı temelinde pratikleştirip, sömürgeci TC ordusuna karşı savaşmak için Behdinan alanına geçmek isterken 6 arkadaşıyla beraber Zap Suyu üzerinde KDP güçlerinin saldırısına uğrayarak şehadete ulaşmıştır.

ŞOREŞ COLEMÊRG

Şoreş Colemêrg yoldaşımız yurtseverliği ile bilinen Çelê ilçesinde dünyaya gelmiştir. Mamxurî aşiretine mensup bir ailede hem Kürt halkının kadim toplumsallık gelenekleriyle, hem de yurtseverlik ölçüleri temelinde yetişmiştir. Bu yüzden Şoreş yoldaşımız çocukluğundan itibaren halkının yüz yüze olduğu asimilasyon ve soykırım gerçeğini görmüş, bunun bilinciyle büyümüştür. Soykırım siyasetine karşı mücadele etmenin bilincinde olan Şoreş yoldaşımız genç yaşında mücadeleye atılmış, devrimci gençlik hareketinde yer almıştır. Düşmanın Kürt gençlerine reva gördüğü kimliksizleştirme, ajanlaştırma ve toplumsal gerçeğinden koparma politikalarının hepsini kişiliğinde yerle bir etmiş ve bunun etkin mücadelesini vermiştir. Aktif bir gençlik öncüsü olarak görevlerini yerine getirdikten sonra, mücadelesini daha da büyütüp etkili kılmak için gerillaya katılım kararı almıştır. Kürdistan’da Devrimci Halk Savaşı hamlelerinin yoğun bir şekilde geliştirildiği ve özellikle Colemêrg yöresinde işgalcilere dünyayı dar ettiği 2012 yılında gerilla saflarına katılmıştır. Sömürgeci düşmandan intikam almanın hırsıyla kendisini çabuk eğitmiş, hemen gerilla yaşamına adapte olmuştur. Bilinçli bir Kürt genci olduğu için fazla zorluk çekmemiş, 2014 yılında askeri alanda uzmanlaşmak için profesyonel gerilla eğitimlerine katılmıştır. Bu eğitimleri hakkıyla tamamlayan Şoreş yoldaşımız 7 yıl boyunca Kürdistan’ın birçok alanında aktif ve sonuç alıcı bir pratiğin sahibi olmuştur. Yaşamdaki disiplinli duruşu, yoldaşlığı, militanca tutumu yoldaşları tarafından hep örnek alınmıştır. 9 yıllık gerilla pratiğinden engin tecrübeler edinmiş, savaşta ve yaşamda yetkinleşmiş bir Apocu komutan olan Şoreş Colemêrg yoldaşımız, Behdinan alanına geçip işgalci Türk devletine karşı yürütülen savaşta yerini almak isterken Zap Suyu üzerinde 6 yoldaşıyla birlikte KDP’nin kurduğu pusuda saldırıya uğramıştır.

BRÛSK MUNZUR

Brûsk Munzur yoldaşımız 1990 yılında Erzirom’un Qereyazî ilçesine bağlı Alikulek köyündeki yurtsever bir ailede dünyaya gelmiştir. Serhat yöresinin doğal köy ortamında, Kürt halkının saf ve temiz toplum ölçüleriyle büyümüştür. Olgun ve bilinçli bir kişiliği olan Brûsk yoldaşımız aynı zamanda Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ni de yakından tanımıştır. İki abisinin gerilla olması onda da bir gün gerilla olmanın hayalini yaratmış ve yüreğinde bu duygularla yaşamıştır. Kardeşi Alîşêr yoldaş 2010 yılında gerillaya katılınca ve diğer kardeşi Mazlum yoldaşımız da 2012 yılında Çelê’de şehadete ulaşınca Brûsk yoldaşımız da aktif bir şekilde mücadeleye katılmıştır. Alîşêr yoldaşımız 6 Aralık 2019 günü Agirî’nın Tutax ilçesinde çıkan çatışmada şehadete ulaşmıştır. Devrimci gençlik hareketinde aktif görevler üstlenen ve tarihi sorumluluklarını yerine getiren Brûsk yoldaşımız, bunu kendisi için yeterli görmemiş ve 2014 yılında profesyonel bir devrimci olmak için gerilla saflarına katılmıştır. Bilinçli ve olgun bir kişiliğe sahip olan Brûsk yoldaşımız hızla gerilla yaşamına adapte olmuş ve pratiğe başlamıştır. Apocu yoldaşlık ilişkileri, Apocu ideolojiye olan inanç ve gerilla yaşamı Brûsk yoldaşımızı çok derinden etkilemiştir. Kesintisiz ve tereddütsüz bir devrim yürüyüşünü esas alan Brûsk yoldaşımız DAİŞ gericiliği Şengal’deki Êzîdî halkımıza dönük soykırım fermanı geliştirdiğinde silahını alıp yönünü Şengal’e veren Apocu fedai militanlardan biri olmuştur. Şengal halkının kurtulması, varlığını koruması ve özgürce yaşayabilmesi için mevziden mevziye koşmuş, birçok çatışmada en önde yer almıştır. Gözü pek cesur karakteriyle bilinen Brûsk yoldaşımız Şengal’deki mücadele sürecinde ağır yaralanmış, ancak tedavi olarak tekrardan görevinin başına dönmüştür. Apocu bir militan olarak Şengal’deki tarihi görevini yerine getirdikten sonra Şehit Mehmet Hayri Durmuş Sağlık Akademisi’nde eğitim görmüş ve bir doktor olarak yoldaşlarına hizmet etmeyi esas almıştır. Yeri geldiğinde mütevazi bir Apocu militan, yeri geldiğinde korkusuzca savaşan bir komutan, yeri geldiğinde de yoldaşlarının yarasını saran Doktor Brûsk olmuştur. Halkı ve ülkesi için hangi hizmeti yaparsa yapsın bunu az görmüş, Apocu hareketin temel mücadele düsturlarından birini belirleyen Mehmet Hayri Durmuş yoldaşımızın kendisini sürekli halkına borçlu gören yaklaşımını esas almıştır. Brûsk yoldaşımız edindiği büyük tecrübeleri TC sömürgeciliği karşısında kullanmak ve Kürdistan Özgürlük Gerillası’nın zafer yürüyüşünü daha da büyütmek için Behdinan bölgesine geçmeye çalışırken KDP’nin kurmuş olduğu pusuda 6 yoldaşıyla birlikte saldırıya uğramış ve şehadete ulaşmıştır.

SERDEM CUDİ

Serdem Cudi yoldaşımız Rojava’yê Kurdistan’ın Dêrîk kentinde dünyaya gelmiştir. Yurtsever bir aile ortamında ve mücadele atmosferi içerisinde büyümüştür. Rojava Özgürlük Devrimi’nin gerçekleşmesiyle birlikte Serdem yoldaşımız da Rojavalı her genç gibi tarihi sorumluluklarını yerine getirmeye çalışmıştır. Ancak her daim Kürdistan dağlarında bir gerilla olmanın hayalini kurduğu için gerilla saflarına katılmıştır. Gerilla yaşamıyla bütünleşen ve kendisini Apocu felsefe temelinde eğiten Serdem yoldaşımız DAİŞ faşizmi Başûrê Kurdistan’a dönük saldırıya geçtiğinde, Maxmur ve Kerkuk bölgelerine giden Apocu gerillalar içerisindeki yerini almıştır. Maxmur ve Kerkuk’te DAİŞ faşizmini durdurarak tarihi bir direniş sergileyen Kürdistan Özgürlük Gerillası tüm Kürt halkının teveccühünü kazanmıştır. Serdem yoldaşımız da bu onuru yaşayan Apocu militanlardan biri olmuş, tarihi sorumluluğunu layıkıyla yerine getirmiştir. Bu görevini başarıyla tamamladıktan sonra yeniden Kürdistan dağlarına dönmüş ve daha etkili katılmanın arayışı içerisinde olmuştur. Bu temelde Hêzên Taybet örgütlenmesine katılarak fedai bir Apocu olma misyonunu üstlenmiştir. Aldığı her görevi büyük bir fedakarlıkla yerine getirmeye çalışan Serdem yoldaşımız, yeni dönem görevlerini yerine getirmek için fedaine bir katılım sergilemiştir. Fedai Apocu ruh, yüksek cesaret, mütevazi militanlık ve nefes nefese yürüyüşüyle örnek bir Kürdistan fedaisi olmayı başarmıştır. 6 yoldaşıyla birlikte Kandil alanından Behdinan’a geçmeye çalışırken KDP güçlerinin kurmuş olduğu pusuda saldırıya uğramıştır.

Başta yoldaşlarımızın değerli ailelerine, Şengal, Maxmur-Kerkuk, Rojava halkımıza ve tüm Kürdistan halkına başsağlığı diliyoruz. Halkımıza en seçkin, fedai ve yiğit kahramanlarına sahip çıkma çağrısı yapıyoruz. Aynı zamanda tüm Kürdistan gençliğine bu yoldaşlarımızın mücadelelerini kendilerine örnek almaları, gerillaya katılıp silahlarını kaldırmaları ve Özgür Önderlik Özgür Kürdistan yürüyüşünü zaferle taçlandırmaları çağrısında bulunuyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here