Şengal’de halkın hareketliliği artıyor

0
221

Ezidî Kürtler KDP’nin 9 Ekim Planı’na ilişkin halk meclisleri ve asayiş noktalarına akın ediyor. Şengal’de bulunan muhabirlerimizden aldığımız bilgilere göre halk şuan KDP’ye bağlı silahlı güçlerin Şengal’e giriş hazırlığına karşı mevzileniyor.

KDP, Irak’ın desteğiyle yaklaşan Irak Genel Seçimleri’ni gerekçe yaparak 9 Ekim’de imzalanan Bağdat-Hewler anlaşmasını yürürlüğü koymaya çalışıyor. Şengal halkının bütün tepkilerine rağmen KDP’ye bağlı silahlı güçler Şengal merkeze geçmek ve üs kurmak istiyor.

Özerk Yönetim’in paylaştığı bilgilere göre KDP Şengal’e yakın bir bölgede büyük bir askeri yığınak yaparak Şengal’e girme hazırlığında bulunuyor. Özerk Yönetim ve TAJE dün akşam geç saatlerde yaptıkları açıklamalarda halka çağrıda bulunarak tekrardan KDP’nin planlarını boşa çıkarmaya davet ettiler.

Şengal halkı yapılan çağrıların akabinde bu sabah halk meclisleri ve asayiş noktaları etrafında tekrardan toplanmaya başladılar. Her geçen dakika toplanan halkın sayısı artıyor. Kentin giriş ve çıkışlarına doğru Şengal halkı hareket ediyor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here