Karasu: 6-8 Ekim serhildanı, Kobanê direnişini zafere götürmüştür

0
194

Medya Haber TV’de Özel Program’a konuk olan KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu 6-8 Ekim Kobanê Serhildanı ve gündeme dair diğer konuları değerlendirdi. Kuzey Kürdistan’da gelişen serhildanın Kobanê direnişini zafere götürdüğünü belirten Karasu “Kobanê direnişi ile birlikte 6-8 Ekim’de halkın ayağa kalkması tarihsel bir olaydır. Erdoğan’ın ‘Kobanê düştü düşecek’ açıklamasına, AKP-DAİŞ ortaklığına verilen bir cevaptı” dedi.

Mustafa Karasu’nun değerlendirmeleri şu şekilde:

Kobanê direnişi ile dayanışma eylemlerinde ve 10 Ekim’de DAİŞ saldırısında; daha doğrusu DAİŞ-AKP ortaklığında yapılan katliamda şehit düşenleri saygı ile anıyorum. Kobanê direnişi ile birlikte 6-8 Ekim’de halkın ayağa kalkması tarihsel bir olaydır. Erdoğan’ın ‘Kobanê düştü düşecek’ açıklamasına, AKP-DAİŞ ortaklığına verilen bir cevaptı. Erdoğan bunu büyük bir sevinçle söyledi, müjde verir gibi “Kobanê düşecek” dedi. Buna karşı da halkımız ve devrimci-demokratlar gereken tutumu ortaya koydu. Eğer Kobanê’de direniş büyük bir zafere ulaştıysa, 6-8 Ekim’de Kürt halkının ayağa kalkması, Türkiye devrimci-demokratlarının desteği, dünya devrimcilerinin desteği belirleyici rol oynamıştır.

Özellikle 6-8 Ekim serhildanı, Kobanê direnişini zafere götürmüştür. Eğer Suruç sınırında halkın aylarca süren direnişi olmasaydı ve bu direniş 6-8 Ekim serhildanı ile taçlanmasaydı, Kobanê direnişi başarıya ulaşamazdı. Bazılarının sandığı gibi Kobanê direnişini başarıya götüren savaş uçaklarının yaptığı bombardımanlar değildir. Eğer Kürt halkının, devrimcilerin direnişi, desteği, o sınır tellerini yıkarak, Rojava’ya gidip savaşanlar olmasaydı, o sınır tellerini yıkarken şehit düşenler olmasaydı Kobanê direnişi başarıya ulaştırılamazdı. Bu gerçeğin herkes tarafından bilinmesi gerekir.

Bu yönü ile Kobanê direnişi, tarihi bir direniştir. Daha ilk günlerde, nasıl ki 1940’lı yıllarda Hitler Stalingrad’ı kuşattı ama oradaki devrimciler ev ev, oda oda savaşarak faşistleri püskürttüyse Kobanê’de de böyle olacaktır dedik. Böyle bir zafer olacağını söyledik. Kobanê direnişi tarihi biz zafer oldu. Irak, Suriye devleti dahil herkes DAİŞ’in elinden kaçarken Kobanê’de direnişçiler DAİŞ’i yenilgiye uğrattı. Şimdi bazıları Rojava’da PKK’liler var biçiminde yaygara koparıyorlar. Herkes şunu bilsin ki, binlerce PKK’li gidip orada savaşıp şehit düştü. Eğer DAİŞ’in eline geçmediyse PKK’lilerin savaşıp şehit düşmesinden dolayı geçmedi. Bu nedenle orada PKK’liler var, oradan çıkmalıdır diyemez.

GENÇLERİN TELLERİ AŞARAK ROJAVA’YA GEÇMESİ SAVAŞIN KADERİNİ BELİRLEMİŞTİR

Daha önce gönderdiğimiz binlerce gerillanın içerisinden sağ kalanlar hala oradadır; biz çağırdığımız halde bir kısmı geldi, bir kısmı ise gelmedi. Burası benim ülkemdir, ben burada savaştım, yoldaşlarım burada şehit düştü, kimse bana buradan çık diyemez diyor. Sanki bu insanlar dünyanın başka yerinden gelmiş! Kürt’tür, Kürdistan’ın bir şehrinden başka bir şehrine gitmiştir. Kobanê’de zaferin nasıl kazanıldığı gerçeğini herkes bilecek. İnsanlığına başına bela olan DAİŞ’in yenilgiye uğratılmasında PKK’nin rolü belirleyicidir. Evet, Rojava’dan da binlerce şehit verdik. Onlar da Önder Apo çizgisinde savaşanlardı. Ya da bir zamanlar gelip PKK’ye katılan Rojavalı yoldaşlarımızdı. Bu açıdan 6-8 Ekim serhildanı, Kobanê direnişinin başarılı olmasında nasıl belirleyici bir rol oynamışsa, aynı şekilde Bakur’dan telleri aşarak Rojava’ya geçip orada savaşmaları da Kobanê savaşının kaderini belirlemiştir.

Erdoğan, 6-8 Ekim serhildanının intikamını almaya çalışıyor ama kendileri 40 kişiden fazla insanı katletti. Hepsi HDP’liydi, HDP’nin sempatizanlarıydı. Şimdi katilleri değil, ölenleri yargılıyorlar. HDP’yi yargılamak, katilleri aklamaktır. Ama hiç kimsenin 6-8 Ekim serhildanını yargılamaya gücü yetmez. Kaldı ki biz biliyoruz; HDP bize haber gönderdi, “Erdoğan, Efkan Ala rica ediyor, bu eylemler dursun” diye. Önderliğe de haber gönderdiler. O zaman bu ricayı yapanlar şimdi HDP’yi yargılıyorlar. Herkesin bu gerçeği bilmesi gerekiyor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here