Yüzyıllık devlet terörü ve sözcüleri

0
182

Kemal SÖBE

Türkiye’de, başta Kürtler olmak üzere halklar devlet terörüyle karşı karşıyalar ve bunu bizzat yaşıyorlar. Kürdistan yüz yıldır bu terörü derinliğine yaşıyor. Devletin kendisi terörist olduğu halde, halkları zulüm altında tuttuğu halde, sütten çıkmış ak kaşık gibi kendisini gösteriyor. Yani devlet ne yaparsa yapsın, sürekli haklıdır ve suçsuzdur öyle mi? Dünyada masum devlet yoktur ve en masumu bile eli kanlıdır. Çünkü devlet kan akıtmadan yaşayamaz. Çünkü devlet demek kan içici vampir demektir. Son yıllarda Kürtlerin diğer bir adı da teröröst oldu! Ya da Kürt demek terörist demek. Kürtler ne yaptılar ki terörist oluyorlar? Kürtlerin talepleri doğuştan sahip olunan en meşru-haklı ulusal taleplerdir. Kürtlerin bu talepleri yüz yıldır devlet tarafından gasp ediliyor. Kürtlerin ulusal bilince sahip olmaları, demokratik duruş kazanmaları, terör devletinin Kürdistan’daki etkilerini yok etti.

Devlet arpalığından beslenen yarasaların hepsi, devletin eğitim kurumlarında devlet terörü kültürüyle büyüdüler ve bu üslubu gittikleri her yerde temsil ediyorlar. Bu yarasalar, hala Kürtleri eski Kürtler sanıyorlar. Hem Kürtlerden oy isteyin hem Kürtlerin ulusal kimliğini inkar edin hem de Kürtlerin haklı-meşru mücadelesine terör deyin. Bunlarda namus, şeref, haysiyet yok ki, Kürtlerin karşısına çıkıyorlar. Kürtlerin, kendi ülkelerine Kürdistan demeleri niye terör oluyor? Bir toplumun, kendi ülkesinin adını kendi ismiyle söylemesi niye terör oluyor? PKK’nin söylemi Kürdistanmış. PKK’nin söylemi Kürdistansa, bunun neresi terör oluyor? PKK’nin Kürtlerin ulusal kimliğini konuşması, dile getirmesi, terör mü oluyor? Bir Kürt’ün, burası Kürdistan’dır demesi niye terör oluyormuş? Bir Filistinlinin, Filistin’e Filistin demesi, İsrail tarafından terör olarak görülmüyor.

TC’nin yüz yıldır Kürtleri soykırım altında tutması, Kürdistan’da taş üstüne taş bırakmaması, binlerce köyü yakması, milyonlarca Kürdü yurdundan sürmesi, her gün Kürt kanı akıtması, her gün Kürtlerin ülkesini bombalaması ne oluyor acaba? Dünyada, sadece insan haklarına dayalı bir tarafsız mahkeme kurulsun, TC devleti, Kürtlere karşı savaş suçu işlemekten yargılanır ve kesin mahkum olur. TC’yi yönetenlerin hepsi savaş suçlusu olarak hapse girerler. Kürdistan’da terör devleti siyasi olarak iflas ettiği halde, terör devleti kendi sözcülerini hala, Kürdistan’a oy dilenmeye gönderiyor. Kürtler, bizim kimliğimizi ve Kürdistan’ı kabul edin diyorlar. Ama siz TC terör devleti sözcüleri, Kürtlerin bu taleplerine terör diyorsunuz. İşte bunun için Kürdistan’da bittiniz ve Kürtlerden oy isteme hakkınız yok ve eğer sizde biraz onur varsa, Kürtlerin karşısına çıkmazsınız. Hem Kürtlerin kimliğini inkar edin, hem Kürtlerin üstüne bomba yağdırın hem Kürtlerden oy isteyin hem de Kürtlerin ulusal taleplerine terör deyin!

Yüzsüzlüğün bu kadarı hiçbir ülkede görülmedi. Elbette bir gün gelecek Kürt sorunu çözülecek ve Kürtler özgürce biz Kürdüz diyecekler ve Kürtlerin ülkesi Kürdistan özgürleşecek. Bakalım, bugün Kürtlerin ulusal mücadelesine terör diyenler, o zaman ne diyecekler. Eminim utançlarından Kürtlerin karşısına çıkamayacaklar. Kürtler, demokratik cumhuriyet ve demokratik ulus diyorlar. Kürtler, Türkiye’den ayrılalım demiyorlar. Kürtler, bizim Kürtlüğümüzü ve Kürt kimliğimizi kabul edin diyorlar. Türkler gibi, Kürtlerde ana dillerinde eğitim yapsınlar, Kürt kimliğini ve kültürünü yaşatsınlar. Ama siz, yüz yıldır devlet teröründe ısrar ediyorsunuz. Yani Türkiye’de ve Kürdistan’da devlet terörü var. Kürtlerin ise haklı-meşru mücadelesi var. Kürtleri kabul etmekten başka çareniz olmadığını artık anlamanız gerekiyor. İnkarda daha fazla ısrar etmenin bu güne kadar Türkiye’ye bir faydası olmadı gibi, bundan sonrada olmaz ve Türkiye bu konuda artık sanırım bir dönüm noktasına gelmiş bulunuyor.

Türkiye, rahata kavuşmak istiyorsa, bunun yolu, Kürtleri kabulden geçer. Kürdistan’daki mücadelenin terör olmadığını, Kürtlerin ulusal inkarından kaynaklı mücadele olduğunu, aslında TC’yi yönetenler çok iyi biliyorlar. Otuz yıl öncesine kadar, Türkiye toplumunu kandırıyorlardı ama bugün artık, toplumu kandıracak bir argüman bulamıyorlar. TC’yi yönetenler, son yıllarda artık kendi kendilerini kandırıyorlar. Aslında kendi söylediklerinin ne kadar yalan olduğunu kendileri de biliyorlar ama diktatörler yalanla ve kanla beslenirler. Türkiye’deki kapitalist düzen partilerinin hepsi de, devletin arpalığından beslendikleri için, devletçidirler. Meral Akşener ve bu gibilerinin hepsi de devletçidirler. Bunları Kürdistan’a bırakmamak gerekiyor. Kürtler, bunları görmek istemiyorlar ama bunlarda utanma olmadığı için oy dilenmeye devam ediyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz