Van ve Gever Barış Anneleri kimyasal silaha karşı sınıra yürüdü

0
231

Gever ve Van Barış Anneleri, sınırdan seslenerek “Kimyasal silah kullanımına son verin, cenazeleri ailelerine teslim edin” diyerek, çağrı yaptı.

Kuzey ve Doğu Suriye’deki anneler tarafından Sêmalka Sınır Kapısı’nda başlatılan eyleme destek vermek, Türkiye’nin kimyasal silah kullanımını protesto etmek ve operasyonların durması için eylem yapan Gever ve Van Barış Anneleri Meclisi sınıra yürüdü. Hakkari’nin Derecik ilçesi Nav Beroja (Yeşilova) köyü İsyan mezrasında bir araya gelen barış annelerine çok sayıda yurttaş destek verdi.

Açıklamanın yapılacağı sınır noktası jandarma ekipleri tarafından ablukaya alınırken, açıklamada “Zarokên parastvanên gelê xwe ne bê xwedî ne, Destên xwe yê qirêj ji ser zarokên me rakin” yazılı pankart açıldı. Açıklamada konuşan Van Barış Anneleri Meclisi üyesi Zekiye Kaya, iktidarın annelerin uzattığı barış elinden dahi korktuğunu dile getirdi.  “Ölümler değil, yaşam istiyoruz” diyen Kaya, hak hukukun sağlanmasını istediklerini ifade etti. Barış Annelerinin yıllardır barış için mücadele ettiklerini belirterek, “Hak ve hukukun sağlanmasını talep ediyoruz. Kimse barıştan korkmasın ve barış her annenin doğal hakkıdır. Her insan barış talebinde bulunsun, biz annelerin savaştan yana sabrı kalmadı” ifadelerini kullandı.

‘CENAZELERİ VERİN’

Yaşanan savaşlara ve çözümsüzlüğe karşı, “Yeter artık” dediklerini belirten Kaya, savaşların ve ölümlerin son bulması gerektiğini ifade etti. Kaya, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Gerilla, asker, polis, pêşmerge hiç kimsenin ölmesini istemiyoruz. Yeter artık anaların çocuklarına kimyasal silah kullanmasınlar. Yeter artık, annelere ve ailelere evlatlarının cenazeleri verilsin. Ölülerimize zulüm etmekten vazgeçin artık. Barış için herkes annelere elini uzatsın. Savaş görmekten bıktık. Yeter artık kimyasal silaha son verin. Nereye kadar bu savaşlar sürecek ve kan dökülmeye devam edecek.”

‘BARZANİ ÖRÜLEN SINIRDAN UTANSIN’

Yüksekova Barış Anneleri Meclisi üyesi Fazilet Polat ise, açıklama öncesi toplanan askerlere tepki göstererek “Barzanî yürüttüğü kirli savaş politikalarından utansın. Düşmanla oturup kalmasın. Burası Bakûr ve Başûr sınırı. Bu sınırdan utansın” diye konuştu.  Açıklama, “Bimre xîyanet” sloganıyla son buldu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here