Kürtler bölücü mü ve Türklerle aynı haklara mı sahipler?

0
240

Kemal SÖBE

Son yüz yılın ilk çeyreğinde Kürtlere, eşkiyalar, şakiler, ilkel, feodal, gerici dendi. Kürtlere bu sıfatları yakıştıranlar kimlerdir? İttihat terraki zihniyeti, yani son yüz yıldır Kürtlere en büyük zulmü yapanlar soykırımı uygulayanlar, kendi varlıklarını Kürtlerin yokluğuna bağlayanlar. Toprakları dört parçaya bölünenler Kürtlerdir, soykırıma ve katliama uğrayanlar Kürtlerdir. Kendi topraklarında bile mültecileşenler Kürtlerdir. Kürtlerin kendi topraklarında kendi kimlikleriyle yaşamak istemeleri bazılarının ülkesini neden bölüyormuş? Kürtler, kimlerin ülkesini bölmüşler ki bölücükle itham ediliyorlar? Dünyada sadece insan haklarına dayalı tarafsız bir mahkeme kurulsa, Kürtlere hak verecektir, Kürtlerin toprakları üzerinde, Kürtlerin soykırımı üzerinde varlık sürdürenleri işgalcilikle cezalandırırlar. Bazılarının, Kürtlerin toprakları üzerinde kurdukları uyduruk ulus devletler bölünmesin diye, Kürtler asimile mi olsunlar? Kürtlerin ulusal yok oluşu bazılarının ulusal var oluşu oluyorsa, bu kesinlikle Kürtlerin asimilasyonu üzerine kuruluyor.

Kürtlerin kendi topraklarında kendi kimlikleriyle özgürce yaşamak istemeleri bazılarının sözde ülkelerini bölüyorsa, o bazılarının kurdukları uyduruk ulus devlet-in-lerin bir bölümü Kürtlerin toprakları üzerinde kurulmuştur. Kürtler başkalarının toprakları üzerinde devlet-ler kurmamışlar, başkalarının topraklarını bölmemişler. Kürtlerin kendi toprakları üzerinde kendi  kimlikleriyle ulus olarak yaşamak istemeleri neden bölücülük oluyor? Birileri mantık ve insan hakları normları ışığında bu konuyu bir değerlendirsin. Kürtleri anlamak için, Kürtlerin durumuna sadece insan hakları penceresinde bakmak gerekiyor. Irkçı ve şoven bir pencereden bakılırsa, Kürtlerin durumu anlaşılmaz ve Kürtler bölücükle suçlanıyorlar. Dünyada, elli milyona yakın bir nüfüsları olup da, bu barbarlığa maruz kalanlar sadece Kürtlerdir. Sözde uygar dünya, Kürtler söz konusu olduğunda gericileşiyor, vahşileşiyor ve Kürtlere yapılan zulmü sadece seyrediyorlar ve sözde demokrasi cenneti Avrupa, bu konuda Kürtlere yapılanlara destek veriyor hatta aslında Kürtlerin bu duruma düşmesinde bizzat baş mimardır diyebiliriz.

Çünkü Ortadoğu’nun şimdiki haritasını Avrupa emperyalizmi cetvelle çizmişti. Daha otuz yıl öncesine kadar, Kürt yoktur diyenler, oy avcılığı için Kürtlerin ayaklarına gidip, BENDE KÜRTÜM diyorlar, burası Kürdistan diyorlar. Asimilasyon sözcüleri, sadece oy almak için, Kürdistan’a gidip, burası Kürdistandır dediklerine ne yargılama ne de soruşturma ve göz altı oluyor. Ama bir Kürt burası Kürdistandır dediğinde, anında yıldırım hızıyla göz altı, soruşturma, yargılama ve hatta tutuklama oluyor. Kürtlerin ulusal bilince sahip olduklarını gören soykırım rejiminin temsilcileri, burası Kürdistandır demeyle, bende Kürtüm demeyle, Kürtleri kandıracaklarını sanıyorlar. Kürtlerin toprakları tabiki Kürdistandır ama siz orayı Kürdistan olarak görmüyorsunuz ve o topraklarda yaşayanları Kürt olarak kabul etmiyorsunuz. Herhangi bir TV ‘de ya da resmi bir kurumda Kürtlerin Kürtçe konuşmalarına bile, burası Türkiye’dir deyip, izin vermiyorsunuz. Öte yandan, Kürtlerde Türkler gibi eşit haklara sahipler diyorsunuz. Kürtlerin ana dile eğitim yapan bir okulu var mı?
Türkler, her türlü ulusal-kimliksel hakka sahipken, Kürtlerin, Kürtçe konuşmasına bile tahammül edilemezken, Kürtler hangi eşit hakka sahiplermiş??? Siz, Kürtleri ulus olarak kabul ediyor musunuz? Siz, Kürtlerin ülkesinin resmi olarak Kürdistan olduğunu kabul ediyor musunuz? Siz, Kürtlerin, yüz yıldır gasp ettiğiniz kimliksel ve kültürel ulusal haklarını iade ediyor musunuz? Kürtlerin, ulus olarak içinde bulundukları trajedi ve acı durum göz önüne alındığında, Kürtlerin değil, Kürtlerin toprakları üzerinde, Kürtleri asimile ederek, katlederek kendilerini yaşatanların bölücü oldukları, eşkiya oldukları, terörist oldukları gerçekliği gözler önüne geliyor. Kürtler, bazıları ulus olarak kendilerini, yaşatsınlar diye, kurbanlık olmayacaklar. Kürtler, kendi kimlikleriyle kardeşlik ve demokratik ulus ve eşit ulusal haklar içinde herkesle kardeşçe beraber yaşarlar. Ama Kürtler, kendilerini birilerinin kimliğine kurban etmezler. Ve kimsenin, Kürtlere, gelin birilerinin kimliğine kendinizi kurban edin deme hakları yoktur. Birileri, kendilerini Kürtlere kurban ediyorlar mı??? Herkes haddini bilsin. Türkiye’nin demokrasiye ihtiyacı var. Demokrasinin anahtarı da Kürtlerin elindedir. Kürtleri tanıyın ki demokrasiye sahip olabilesiniz. Kürtlerin kıymetini bilmeyenlerin geleceği olmaz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here