YPS-JIN,6. Kuruluş Yıldönümünü ve 8 Martı kutladı

0
104

YPS-JIN Koordinasyonu, kuruluş yıl dönümü ve 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Kadının öz gücü ve öz savunma direnişiyle devrimin öncülüğünü yapan, Önder APO’nun yaratıcısı olduğu ve büyük bir özveri, irade ve çabasıyla gelişen Kürdistan Kadın Özgürlük Hareketi büyük bir fedailik, direniş ve özgürlük şiarıyla toplumun özgürlüğüne umut olmuş ve evrensel bir boyut kazanmıştır” denildi.

‘TÜM KENTLERDE ÖRGÜTLENELİM’

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kadının kendi farkına varma, öz gücüyle özgür yaşamı inşa etme iddiası, öz savunma örgütlülüğü, direngenliği ve eylemliliğiyle evrenselleşmeyi eksen alan YPS-JIN’ın 6. kuruluş yıl dönümü ve 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü başta Önder Apo olmak üzere, Kürdistan Kadın Özgürlük Hareketine, YJA Star gerillalarına, zindan direnişçilerine, Kürt anaları, yaşamın her alanında öz savunma bilinciyle erkek egemen zihniyetin dayattığı köleliğe ve faşizme karşı direnen tüm kadınlara ve Kürdistan halkına kutlu olsun. Özgürlük hakikatini, yaşamın her alanında duruşlarıyla, direnişleriyle, fedailik ölçüleriyle ve büyük bir iradeyle ören devrim şehitlerini saygıyla anıyor, anılarına olan bağlılık ve intikam duygusuyla zafer sözümüzü veriyoruz.

Kapitalist Modernite sapkınlığı ve erkek egemen aklının ürünü olan işgalci AKP-MHP faşizmi 2015-2016 yılında Kürdistan Özgürlük Hareketimizi tasfiye etmek ve yurtsever Kürdistan halkının güçlü olduğu şehirlerde diz çöktürmeyi amaçlayan ‘Çöktürme’ planını devreye koydu. Gimgim, Farqin, Bismil, Rêzan, Dêrîk, Kerboran, Nisêbîn, Cizîr, Silopî, Hezex, Gever, Wan, Şırnex kentlerinde “Özgür toplum örgütlü toplum, örgütlü toplum kendini savunan toplumdur” şiarıyla çöktürme planına karşı Kürdistan halk öncüleri Sêvê Demir, Mehmet Tunç ve Pakize Nayır, şehir direnişlerinin tarihi komutanları Çiyager, Zeryan, Çeko, Ruken, Xebatkar, İslam, Rojger, Berfin, Axin Kawa’lar direnişleriyle muhteşem sonun yaratıcısı ve özgürlük direnişinin çıtasını yükselttiler.
Toplumsal dokuya direnişleriyle rengini veren kadın kahramanlar Beseler, Zarifeler, Leyla Qasımlar temsile kavuşmuş, bu direniş geleneği; Önder APO’nun başlattığı Ulusal Kadın Kurtuluş Mücadelesinde Sakine Cansız, Beritan, Zilan, Delal, Ekin, Zeryan, Berfin, Axin, Sêvê, Nucan, Pakize, Yıldız, Asya, Ruken, Arjin, Şilan Goyi, Sozdar Qamışlo, Zinarin Welat, Nuda Sason ve tüm devrim şehitleri öncülüğünde bir sele dönüşmüştür. Önder APO’nun felsefe ve ideolojisiyle gelişen kadın bilinci, Kürt kadının öncülüğü tüm kadınların özgürlük arayışına büyük bir umut olmuştur. Örgütlü bir kadının nasıl bir orduyu yenebileceğini göstermek kadar, derin ideolojik, felsefi düşüncenin, kendini adamanın, savaşta zafer tarzı getireceğinin de ispatı olmuştur.

Bizler de yurtsever Kürt genç kadınlar başta olmak üzere tüm kadınlar olarak Önderliğimizin fiziki özgürlüğünü sağlayıp, kadınların öncülüğünde halkımızla birlikte öz savunma örgütlülüğüyle sürece cevap olma, devrim görevlerimizi yerine getirme, Kürdistan’ın tüm kentlerinde ve Türkiye metropollerinde AKP-MHP faşist ajan yapılanmalarına, tecavüze, fuhuşa ve uyuşturucu tüccarlarına karşı örgütlenip mücadeleyi yükseltelim. YPS-JIN’ın 7’nci mücadele yılında yurtsever Kürdistan kadınlarını bulundukları alanlarda YPS-JIN’ın örgütlü gücüne katılmaya, Önderliğin fiziki özgürlüğünü sağlamada ve özgürleşme mücadelesinde aktif bir şekilde yer almaya çağırıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz