Sozdar Avesta: İmralı ve Zap Direniş ruhunu büyütelim

0
161

KCK Genel Başkanlık Konseyi Üyesi Sozdar Avesta, Komalên Jinên Ciwan’ın resmi sitesine verdiği mülakatta genç kadınlara seslendi.

Sozdar Avesta, YJA-Star özgürlük gerillaları ve HPG öncülüğünde, aralıksız bir kahramanlık yürütülmektedir” dedi.

“Genç kadınlar öncülüğünde ‘Dem Dema Azadiyê’ hamlesi kapsamında, ‘Werin Cenga Azadî’ şiarı ile 8 Mart ve Newroz’da 50’inci Özgür Önderlik Yürüyüşü’nün yıl dönümünde başlayan ve hala da devam eden hamlede gelişen direnişinizi ve katılımınızı selamlıyor ve kutluyorum” diyen Avesta, şunları ifade etti:

“Kahraman genç kadınlar, bilindiği gibi bugün Kürdistan’da Türk devletinin faşizmi, AKP-MHP faşizmi ve KDP ihaneti bir olmuş ve tüm Kürdistan’ın üzerinden her türlü işgal saldırılarına devam ediyorlar. Son olarak 17 Nisan’da bir kez daha işgal saldırıları ile gerillayı yok etmek ve gerilla şahsında Kürt halkına yönelik soykırımı, özellikle kadınların umutlarını ve özgürlükleri kırmayı amaçladı. Ama bu işgale karşı, Zap, Metîna, Avaşîn’de ve özgürlük gerillasının olduğu her yerde soluksuz bir direniş yürütülüyor. Bu direnişe damgasını vuran, YJA-Star özgürlük gerillalarıdır, onlar da gençtir.”

GENÇ KADINLARIN DİRENİŞİ

Genç kadınların bugün ortaya koyduğu bu direnişe “insanlığın hiçbir yerde şahitlik etmediğini” vurgulayan Avesta, şöyle devam etti:

“Biliyoruz ki bugün genç kadınlar, Komalên Jinên Ciwan öncülüğünde Önder Apo’nun fikir ve felsefesi temelinde, PAJK öncülüğünde tüm Kürdistan ve ülke dışında, tüm kadınların umudu, inancı ve bilinci olmuştur. En çok da bu çizgide kendini örgütleyerek ve mücadele ruhuna ulaştıran genç kadınlardır. Tüm dünyada özellikle Kürdistan’da kadın üzerinde soykırım ve tecavüz politikalarını yürütülüyor. Kadını her alanda köleleştirme çalışan bir politika vardır. Özel olarak genç kadınlar üzerinden düşmanını tanımaktan uzaklaştıracak, kapitalist sistemin içine çekecek politikalar yürütülüyor. Bununla kapitalist modernitenin iktidar zihniyetini zehir olarak topluma yayılmasını sağlıyor. Bugün görüyoruz, kapitalist modernite, liberal zihniyetini özgürlük olarak göstererek, en çok kadınlar üzerinden plan ve projelerini geliştiriyor. Genç kadınlar her yerde, sistemin saldırıları altındadır, devlet saldırıyor, aile saldırıyor, hangi yaşam alanına gitse saldırı altındadır. Nefes alabileceği tek yer, Medya Savunma Alanları ve gerilla saflarıdır. Bunu da yok etmek için, vahşi bir saldırı yürütüyorlar.

Önder Apo’nun da belirttiği gibi, Kürdistan Devrimi, Ortadoğu Devrimi; Kadın özgürlük devrimidir. Kadın özgürlük devrimi de onurlu, öncü, bilgili, kerametli genç kadınların öncülüğünde gelişmektedir.”

‘MÜCADELE ETMEK HER GENÇ KADININ GÖREVİDİR’

KCK Genel Başkanlık Konseyi Üyesi Sozdar Avesta, şehitlerin geliştirdiği mücadeleye sahip çıkacaklarının altını çizerek, şunları söyledi:

“Değerli arkadaşlar, biliyorsunuz ki Haziran ayındayız, haziran ayının özgür kadın tarihimizde önemli bir yeri vardır. Haziran ayı, büyük şehidimiz, özgürlük tanrıçamız, Şehit Zilan, Şehit Sema, Şehit Gulan’ın şahadetinin yaşandığı bir aydır. Bu ayda şehit düşen her üç arkadaşımızın yaşamları ve mücadeleleri, bir manifesto olarak özgür yaşamı bizlere gösteriyor. Her üç arkadaşın şahsında, tüm devrim şehitlerini, devrim öncülerini ve kendini her dakika her anda Zilan, Sema, Gulan’ın çizgisinde mücadeleyi yükselten, tüm şehitlerimizi Haziran ayı şehitleri şahsında, saygı, sevgi ve minnetle anıyorum anıları önünde eğiliyorum. Bir kez daha Semaların, Zilanların, direniş çizgisinde Önder Apo’nun fiziki özgürlüğünü kesin kazanacağımızın sözünü yineliyorum. Kazanmak içinde görevlerine sahip çıkmak gerekiyor. Genç kadınların görevi bellidir, genç kadınlar bilsin ki sistemin içinde kaldıkları her dakika özlerinden uzaklaşıyorlar, varlıklarından ve kadın değerlerinden, özgürlük değerlerinden uzaklaşıyorlar. Kendilerini sistem dışına çıkarmak bulundukları her alanda sistemin dışına çıkarak, mücadele etmek her genç kadının görevidir.”

Avesta şunları ekledi: “Genç kadınlar hangi alanda olurlarsa olsunlar, PAJK öncülüğünde nasıl ki hareketimiz içerisinde devrime öncülük ediyorlarsa, yine Türk devletinin faşizmine karşı gerilla alanlarında nasıl ki savaşın öncülüğünü yapıyor, tüm Kürdistan’ı ve insanlığı koruyorsa, bütün devrim alanlarında; Bakur, Türkiye, Rojhilat, İran, Başur, Irak, Kuzey-Doğu Suriye ve Suriye’de genç kadınlar öncülük rolünü oynamalı ve görevlerine sahip çıkmalıdır.”

‘ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞÜNE KATILIN’

“Bugün genç kadınların bir örgütü vardır” diyen Avesta, şöyle konuştu:

“Komalên Jinên Ciwan çatısı altında kendilerini örgütlüyorlar ve her alanda kurumları, örgütleri var. Her genç kadın bu örgütlere katılmalı, örgütlenmelidir. Bazı genç kadınlar; ‘kendimizi nasıl katacağız? Devlet, aile, sistem, erkek egemenliği bize engeldir’ diyebilir. Ama bunu çok iyi bilmelisiniz ki önünüzdeki tek engel, kendi iradenizin sahibi olamamanızdır. Siz kararınızı doğru verirseniz, beyninizde, yüreğinizde doğru bir katılımın sahibi olursanız önünüz açıktır, sonuna kadar katılabilirsiniz.

Bakın, bu yıl hareketimiz Newroz’da Önder Apo’nun 50 yıldır özgürlük yürüyüşüne devam ettiğini belirterek bu temelde bir hamle başlattı. Önder Apo ağır bir tecrit altındadır, Türk devleti faşizmi bütün saldırılarını ilk olarak İmralı Ada’sına yöneltiyor. Önderliğin bir sözünün bile topluma, kadınlara yetişmesini istemiyor. Önder Apo’nun fiziki özgürlüğü için başlatılan hamle çok önemli bir hamledir. Önder Apo’nun fiziki özgürlüğü gerçekleşene kadar hamle devam edecektir, sizlerde bu hamlenin içerisinde öncülük, önderlik, yoldaşlık görevlerinizle Önder Apo’nun özgürlük yürüyüşüne katılın ve Önderliğin fiziki özgürlüğünü kazanalım.”

‘DİRENİŞ ÇEMBERİ OLUŞTURMALIYIZ’

Enternasyonl genç kadınların mücadelesine de dikkat çeken Avesta, “düşmanın geliştirdiği özel savaş politikalarına karşı genç kadınların daha fazla örgütlenmesi gerektiğini” belirtti.

Sozdar Avesta sözlerini şöyle sürdürdü: “Biliyoruz ki bugün her mücadele alanında, gerilla saflarında aylardır büyük bir kahramanlık ortaya konuluyor. Yasaklı silahlarla, kimyasal silahlarla, tüm teknik silahlarıyla gerillayı boğmak istiyorlar, her alanda gerillanın nefesi olmalıyız, gerillanın sesi olmalı, katılmalı ve direniş çemberi oluşturmalıyız.

Kahraman, eylemci genç kızlar, genç kadınlar Önder Apo’nun dediği gibi mücadele eden kadın özgürleşiyor, özgürleşen kadın güzelleşiyor, güzelleşen kadın da seviliyor. Eğer kadın eylemci olmazsa, mücadele etmezse, özgür olmazsa, güzelleşmezse sevgi de olmaz. Sevgi adı altında, kandırarak, ahlaksızlığı, vicdansızlığı, topluma hakim kılmak istiyorlar, bilin ki bunların hepsi yalandır. Bugün görüyoruz ki Kürdistan’da genç kadınlar üzerinde özel savaşla, kontralarıyla, faşist polis ve askerlerini yerleştirerek, onları Kürdistanlı genç kadınlarla ilişki içerisine sokarak ahlaksızlığı Kürdistan’da geliştirmek istiyor. Yine uyuşturucu maddelerin kullanımı Kürdistan’da geliştiriliyor yine özel evlerle fuhuşu geliştirmek istiyor. Bunları hepsi özel savaştır. Bunları biliyoruz ama nasıl önüne geçeceğiz diyebilirsiniz, 50 yıldır Önder Apo’nun çizgisinde, özgür kadın hareketi de kendini örgütlüyor, bu uğurda binlerce şehit verdik, bugün Kürdistan’da ve Dünya’nın 4 kıtasında büyük bir mücadele veriliyor. Önder Apo’nun özgürlüğü için her yerde büyük bir çıkış var.

İngiltere’den başlayarak, dünyanın her yerinde, sendikalar, sivil örgütler ile toplumsal alanda, özgürlüğünü arayan hareketlerin içinde kadınlar, genç kadınlar, enternasyonal genç kadınlar büyük bir rol oynuyor. Özellikle bu harekete katılan, özgürlükleri için mücadele eden enternasyonal kadınları selamlıyorum. Onlar bugün, özgürlüğün Önder Apo’nun fikir ve düşüncesinde, Kürdistan’da gelişen kadın özgürlük mücadelesinde kesinleştiğinin farkındalar. Bugün bir kez daha altını çizmek istiyorum; yönümüz gerilla saflarında olmalı, yönümüzü, Zap, Metîna, Avaşîn, Botan, Dersim, Amed, Garzan ve bütün mücadele alanlarına dönmeliyiz. Herkes bunu çok iyi bilmelidir ki Zap Direnişi kazanırsa, tüm kadınlar özgürlüklerine bir adım daha yaklaşacaklar ve rollerini daha etkili bir şekilde toplumda oynayacaklardır.

Bir yerden mücadeleyi güçlendirmeli ve katılmalıdırlar, diğer taraftan ise toplum içerisinde bir genç kadın bile örgütsüz kalmamalıdır. Nerede faşizm varsa, işgalcilik varsa, nerede kadını köleleştirmek istiyorlarsa, genç kadınlar tavır sahibi olmalı kendilerini örgütlemeli ve meşru savunmalarını hayata geçirmelidir. Meşru savunma kadınların öncülüğünde başladı. Bundan 30 yıl önce heval Bêrîtan, Gülnaz Karataş ihanetçilerin eline geçmemek için kendini nasıl kayalıktan attıysa, 30 yıldır Bêrîtan çizgisinde kadınlar mücadele çizgisini geliştiriyor. Çizgimiz Bêrîtan çizgisidir. Özgür Yaşam Manifestomuz   Zilancadır, Önder Apo’ya karşı sorumluluğumuz Semacadır, komutanlık çizgimiz Gulancadır ve çizgimiz bugün Zap, Metîna ve Avaşîn’de militan duruşun sahibi olan YJA-Star gerillalarının çizgisidir. Bunu iyi görmeli ve bulunduğumuz alanlarda mücadeleye buna göre katılmalıyız.”

‘BÜTÜN KÜRDİSTAN GENÇLER MÜCADELEYE SAHİP ÇIKMALI’

KCK Genel Başkanlık Konseyi Üyesi Sozdar Avesta konuşmasına ‘Werin Cenga Azadiyê’ hamlesine katılım çağrısı yaparak son verdi:

“Değerli arkadaşlar, genç kadınlar, kahraman ve güzel kadınlar bilindiği gibi bugün Kürdistan’da Önder Apo şahsında özgürlük hareketine karşı soykırım ve Kürdistan işgalini amaçlayan işgal saldırılar devam ediyor. Aynı zamanda Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırıları hazırlıkları yapılıyor yine AKP-MHP faşizmi ve KDP ihanetinin eliyle Ezidî halkımızın üzerinde Şengal’de saldırılar gerçekleşti. Tüm Kürdistan’da kadınların, genç kızların umudunu kırmak istiyorlar. Biz buna müsaade etmemek ve düşmanın hayallerini boşa çıkarmak için, özgür Kürdistan’da özgür Önderlik ile özgür yaşamı kesinleştirmek için Komalên Jinên Ciwan ve Komalên Ciwan öncülüğünde başlatılan ‘Werin Cenga Azadiyê’ hamlesini her yerde geliştirilmeliyiz. Bütün Kürdistan gençleri, kadınlar öncülüğünde gelişen bu mücadeleye nerede olurlarsa olsunlar sahip çıkmalıdır. Bunun içinde diyorum ki; Sizleri YJA-Star gerillaları öncülüğünde gelişen bu direnişe katılmaya davet ediyoruz bu temeller üzerinden üyelerinizi, çalışanlarınızı, bütün alanlarda çalışma yürüten herkesi Kürdistan dağlarından bir kez daha selamlıyorum, saygı, sevgi ve özlemlerimi sunuyorum.  Ve diyorum ki; Önder Apo’nun fiziki özgürlüğünü kesinleştirmek için, özgür bir ülkede yaşamak için, özgürlük savaşına gelin, özgürlük halayına gelin; İmralı ve Zap Direniş ruhunu büyütelim!”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here