Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a üç aylık görüş yasağı

0
135

Mezopotamya Ajansı’nın Asrın Hukuk Bürosu avukatlarına dayandırdığı haberine göre Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yeni bir disiplin cezası gerekçe gösterilerek görüş yasağı getirildi.

Avukatlar, 1998’den bu yana ağır tecrit altında buluna müvekkilleri Abdullah Öcalan ile İmralı’daki diğer tutsaklar Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’a daha önceki görüş yasağının sona ermesi ardından yeni bir başvuruda bulundu.

İmralı’daki tutsaklara 3 Şubat 2022’de disiplin cezası iddiasıyla 3 aylık aile görüş yasağı verilmişti.

Avukatlar bu cezanın sona ermesi ardından Bursa İnfaz Hakimliği’ne başvurarak aile görüşünün sağlanmasını istedi.

7 Haziran tarihinde yapılan başvuruda “Müvekkilleriyle bir an önce yüz yüze görüştürülmesini, İmralı Ada Hapishanesini Disiplin Kurulu ve Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından daha önce aile ve avukatlardan gizlenen yeni bir aile görüş yasağının olup olmadığını araştırılmasını ve varsa bu cezaların dayanaklarının taraflarına iletilmesi” talepleri yer aldı.

8 Haziran’da taleplere yanıt veren hakimlik, “disiplin cezalarının halen sürdüğü” gerekçesiyle başvuruyu reddetti.

Avukatlar, bunun üzerine 15 Haziran’da Bursa 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu.

Bu itiraza ise 23 Haziran’da yanıt verildi. Mahkeme, Abdullah Öcalan ve diğer tutsaklarla ilgili İmralı Disiplin Kurulu Başkanlığı’nın 31 Mayıs’ta 3 aylık yeni bir disiplin cezasının verildiğini belirterek, itirazı reddetti.

Asrın Hukuk Bürosu avukatları, Disiplin Kurulu Başkanlığı’nın verdiği bu disiplin cezalarının kendilerine iletilmemesinin “hukuksuzluk” olduğu tepkisinde bulundu.

Zaten 15 aydır müvekkillerinden haber alamayan avukatlar, bu tür cezalarla İmralı’dan haber almama halinin devam ettirilmeye çalışıldığını kaydetti.

Avukatlar hukuki başvurularını sürdüreceklerini vurguladı.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here