Jinên Tîrêjên Rojê Haziran ayı bilançosunu açıkladı

0
150

Jinên Tîrêjên Rojê İnisiyatifi yaptığı yazılı açıklamada, Türk devletinin işgal saldırılarına karşı gerillanın gösterdiği direnişe vurgu yaparak, “Haziran ayının büyük kahramanlarının bu direniş ruhu ve geleneği bugün Zap’ta Avaşin’de Werxele ‘de sadece işgalci, çeteci TC ordusuna değil NATO’ya ve  ihanetçi, işbirlikçi çizgiyle birlikte kimyasala karşı savaşarak destansı direnişler sergiliyorlar” dedi.

Süreç, gerillanın destansı direnişi ve başarısıyla övünme, gurur duyma zamanı değil. Zaman, bulunduğumuz her yere bu direnişi taşıma dönemidir” diyen İnisiyatif, şunları ekledi:

“Bizler Jinên Tîrêjên Rojê İnisiyatifi olarak Haziran ayının fedailik ruhuyla Önderliğin fiziki özgürlüğünü sağlama  ve özgür Kürdistan’ı yaratma eylemlerini gerillanın direnişiyle bütünleştirerek şehirlerde sergileyeceğimizin sözünü  veriyor ve Haziran ayının bilançosunu paylaşıyoruz.”

Haziran bilançosu şöyle verildi:

“5 Haziran’da Mersin’in Tarsus ilçesinde Türk faşistlere ait sigara ve tütün üretim fabrikası ateşe verilmiş ve tamamen kullanılamaz hale gelmiştir.

7 Haziran’da İstanbul-Silivri’de özel ve teknik bir takip sonucunda Silivri Ceza İnfaz Kurumunda çalışan üç faşist gardiyana ferdi silahlarla ve EYP ile eylem düzenlenmiştir. Bir gardiyan ağır yaralanmış diğer ikisinin ise durumu netleşmemiştir.

9 Haziran’da İstanbul-Esenyurt’ta MHP’li faşist Ömer Kuytu’ya ait market, deposuyla birlikte ateşe verilmiş ve şahsa ait iki lüks araçta ateşe verilerek kullanılamaz hale getirilmiştir.

10 Haziran’da Adana-Tufanbeyli’de gece devriyesi yapan bekçilere eylem düzenlenmiş, iki işbirlikçi bekçi ayağından yaralanmıştır.

10 Haziran’da İstanbul Kanarya mahallesinde fuhuş ve uyuşturucu satıcılarının bulunduğu eve eylem düzenlenmiştir. İki kişi cezalandırılmış ve üzerlerinde çıkan uyuşturucu da ateşe verilmiştir

10 Haziran’da İstanbul -Küçükçekmece’de ihanetçilere ait bir tekstil fabrikası tekniki bir tarzla ateşe verilmiş ve kullanılamaz hale gelmiştir.

Mersin- Çamlıca’da AKP’lilere ait narince üretim fabrikası ateşe verilerek kullanılamaz hale gelmiştir.

İstanbul-Yedikule mahallesinde TC’nın faşist polislerine el yapımı patlayıcılarla ve ferdi silahlarla iki koldan eylem düzenlenmiş ve üç polis ağır yaralanmıştır.

Ağrı-Patnos’ta TEDAŞ aracı ateşe verilerek kullanılamaz hale gelmiştir.

25 Haziran’da İstanbul -Pendik otoyolunda bir trafo ateşe verilmiştir

18 Haziran’da İstanbul-Fikirtepe mahallesinde AKP-MHP faşist iktidarının çarkını döndüren inşaat firması ateşe verilmiştir.

Van’ın Cevdetpaşa Mahallesinde Kürt düşmanı işbirlikçiye ait eve ses bombası atılmıştır.

Van’ın Eminpaşa Mahallesinde işgalci kayyuma ait bir araç ateşe verilmiştir.

Van’ın Köyiçi mahallesinde zırhlı bir araca ferdi silahlarla ateş açılmıştır.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here