Kimyasal saldırılarda şehit düşen gerillaların ailelerine ziyaret

0
75

Türk devletinin Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerine yönelik Ağustos, Eylül ve Ekim’de gerçekleştirdiği kimyasal silah saldırılarında şehit düşen 17 gerilladan Yahya Şen (Xemgîn Cizîrî) ve Ali Darga’nın (Demhat Cizirî) aileleri kitlesel bir şekilde ziyaret edildi. Şırnak’ın Cizre ve İdil ilçelerinde kurulan taziyelere Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) öncülüğünde kitlesel ziyarette bulunuldu. HDP Şırnak milletvekilleri Nuran İmir ve Hasan Özgüneş de taziye ziyaretine katıldı.

‘MÜCADELEYİ BÜYÜTMEMİZ GEREKİYOR’

İlk olarak Cizre’nin Cudi Mahallesi’nde Ali Darga’nın ailesi ziyaret edildi. Ziyarette konuşan HDP’li Özgüneş, saldırılara karşı mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı. Özgüneş, “Bu mücadele insanlık, özgürlük ve adalet içindir. Bizler hakikat için mücadele ediyoruz. 6 ay içinde 180’den fazla insan savaşta hayatını kaybetti. Bunların yarısı Botan bölgesinden. Bu ağır bir yüktür. Mücadelemizi daha fazlalaştırmayı gerekli kılıyor. Acımız büyük ama umudumuz daha büyük” dedi.

‘BU SALDIRILAR SOYKIRIMDIR’

Ardından İdil ilçesinin Turgut Özal Mahallesi’nde taziyesi kurulan Yahya Şen’in ailesi ziyaret edildi. Burada konuşan HDP’li İmir ise, “Bu katliamla birlikte halk, bu kirli savaş politikalarına bir kez daha tanıklık etmektedir. Bugünler unutulmayacak. Kürtler dört parçada yas tutuyor. Uluslararası güçlerin Kürt halkına karşı ikiyüzlülüğüne tanık oluyoruz. Türkiye Kürt halkına karşı ilk defa kimyasal silah kullanmıyor. Bu kimyasal silahların kullanımında 407 kişi öldürüldü. Kürt olduklarını söyleyenler, AKP-MHP iktidarıyla iş birliği yapıyor. Bu, özgür düşünceye karşı bir soykırımdır, ulusal bir soykırımdır. Defalarca saldırdılar, katliam yaptılar ama sonuç alamadılar. Sorumluluklarını yerine getirmeyen uluslararası kuruluşlar bu katliamın ortaklarıdır” diye konuştu.

‘OĞLUMLA GURUR DUYUYORUM’

Ardından konuşan Yahya Şen’in babası Murat Şen de oğlu ile gurur duyduğunu vurguladı. Baba Şen, “Xemgin, bu topraklarda doğdu ve yaşadı. Başımızı eğmeyeceklerine dair söz verdiler, biz de başlarını eğmeyeceğimize söz veriyoruz. Boyun eğmeyeceğiz. Daha çok çalışacağız. Umarım, bu ölümler son olur. Üzülmeyeceğimize, onları gülüşlerimizle uğurlayacağımıza söz verdik” diye konuştu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here