YJA Star hareketli timleri  bir Skorsky düşürdü, bir işgalci cezalandırdı

0
107

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), YJA Star hareketli timlerinin düzenlediği eylemlerde bir Skorsky tipi helikopterin düşürüldüğünü ve bir işgalcinin cezalandırıldığını bildirdi.

Yazılı bir açıklama yapan HPG-BİM, “YJA Star hareketli timlerimiz kadın ordulaşmamızın sembolü ölümsüz komutanımız Bêrîtan (Gülnaz Karataş) yoldaş anısına gerçekleştirdiği eylemler sonucunda; 1 Skorsky helikopteri düşürülmüş ve 1 işgalci cezalandırılmıştır” dedi.

Açıklamada ayrıca “İşgalci Türk ordusu Direniş Alanları’nı; 5 kez yasaklı bombalarla, 4 kez kimyasal silah ve biber gazlarıyla, 13 kez savaş uçakları, 44 kez saldırı helikopterleri, onlarca kez de obüs, tank ve ağır silahlarla bombalamıştır” diye belirtildi.

HPG-BİM, gerilla eylemleri ve işgalcilerin saldırılarına ilişkin ayrıntıları şöyle verdi:

1. Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Zap bölgesinde;

– 24 Ekim saat 07:30’da Şehîd Adil Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce ferdi silahlarla vurularak darbelenmiştir.

– 24 Ekim saat 09:50’de Çemço Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce suikast takitğiiyle vurulmuş ve 1 işgalci cezalandırılmıştır.

– 24 Ekim saat 21:10’da Şehîd Adil Direniş Alanı üzerinde helikopter hareketliliği yaşanmıştır. Hareketli timlerimiz indirme yapmak isteyen helikopterlere müdahale etmiş ve helikopterler indirme yapamadan alandan uzaklaşmak zorunda kalmıştır.

2. Cenga Xabûrê Şehîd Savaş Maraş Devrimci Hamlesi çerçevesinde;                        

– 24 Ekim gece saat 00:00 sularında Girê Cûdî Direniş Alanı üzerinde helikopter hareketliliği yaşanmıştır. Şehîd Kendal savaş mevzileri çevresine indirme yapmak isteyen 1 Skorsky helikopteri YJA Star hareketli timlerimizce hedeflenmiştir. Güçlerimizin etkili vuruşları sonucunda alev alan ve yoğun duman çıkaran helikopter alandan uzaklaşmak isterken düşerek imha olmuştur.

– 25 Ekim saat 04:30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki savaş mevzilerine doğru ilerleyen işgalciler güçlerimizce sabotaj eylemiyle vurularak darbelenmiştir. Bir kademe geri çekilmek isteyen işgalciler bu kez hareketli timlerimizce ferdi silahlarla vurularak darbelenmiştir.

3. Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Xakurkê bölgesinde;

– 24 Ekim saat 12:30’da Xakurkê’nin Girê Şehîd Sarya Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla vurularak darbelenmiştir.

4. İşgalci TC ordusunun yasaklı bomba ve kimyasal silahlarla gerçekleştirdiği saldırılar;

– 24 Ekim’de Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki Girê Şehîd Pîrdoğan savaş mevzileri ve Sîda Direniş Alanı’ndaki Şehîd Felat savaş mevzileri yasaklı bombalarla 5 kez bombalanmıştır.

– 24 Ekim’de Çemço Direniş Alanı’ndaki Şehîd Bahoz savaş mevzileri kimyasal silah ve biber gazlarıyla 4 kez bombalanmış, çıkan zehirli dumanlar aspiratör kullanıllarak savaş mevzilerine yönlendirilmiştir.

5. İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

– 24 Ekim’de Garê’nin Kanîsarkê, Gundê Dêrik ve Gundê Zîvkê arazileri ile Çemço Direniş Alanı savaş uçaklarıyla 13 kez bombalanmıştır.

– 24 Ekim’de Çemço, Girê Hakkarî, Girê Cûdî ve Girê Amediyê Direniş Alanları saldırı helikopterleriyle 44 kez bombalanmıştır.

– 24 Ekim’de Girê FM Direniş Alanı obüs, tank ve ağır silahlarla onlarca kez bombalanmıştır.

– 24 Ekim’de işgalci Türk ordusu Karker Direniş Alanı’ndaki savaş mevzilerini kepçe ve kırıcı kepçelerle yıkmaya çalışmıştır.

– 24 Ekim’de Saca ve Çemço Direniş Alanı üzerinde dron hareketliliği gözlenmiştir.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here