Önderliğe 6 ay daha görüş yasağı

0
105

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a 13 Nisan’da verilen görüş yasağının 18 Ekim’de son ermesinin ardından, bu yasağın otomatik olarak altı ay daha uzatıldığı öğrenildi.

18 Ekim’den sonra Bursa İnfaz Hakimliği’ne görüş başvurusunda bulunan Asrın Hukuk Bürosu avukatları, müvekkilleriyle görüşmek istedi.

Görüşmelerin neden engellendiğinin de kendilerine bildirilmesini isteyen avukatlara, hakimlik tarafından “herhangi bir görüş yasağı” olmadığı bildirilmişti.

Bunun üzerine 26 Ekim’de yeniden başvuru yapan avukatlar, “Avukat görüş yasağı yoksa biz neden müvekkillerimizle görüşemiyoruz?” diye sordu.

Hakimlik bu kez Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a 21 Ekim tarihinde kesinleşen yeni bir 6 aylık “avukat görüş yasağı” cezası verildiğini belirtti.

Avukatlar cezanın kendilerine tebliğ edilmediğini ifade ederek, itirazda bulunacaklarını duyurdu.

Avukatlar haftada iki kez Kürt Halk Önderi ile görüşme talebinde bulunuyor. Ancak görüşme başvuruları sistematik bir şekilde yanıtsız bırakılıyor. Bazı durumlarda, aylar sonra avukatlara Kürt Halk Önderi’ne disiplin cezası verildiği gerekçe olarak sunuluyor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here