Tutsak Brukanlı,ağır tecride karşı bedenini ateşe verdi

0
109

Konya Ereğli Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutsaklara yönelik işkenceci uygulamalar devam ediyor. Konya Ereğli Cezaevi’nde 40 tutsak, tekli hücrelerde tutuluyor. Tutsaklar, yaşadıkları hak ihlallerine karşı başlattıkları 10’ar günlük süresiz-dönüşümlü açlık grevlerine devam ediyor. Talepleri yerine getirilmeyen tutsaklardan Yakup Brukanlı, ağır tecride karşı bedenini ateşe verdi.
Tutsak İbrahim Sütcü, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde, çıplak aramayı kabul etmediği gerekçesiyle bir ay açık görüş ve iletişim yasağı cezası verildiğini söyledi. Sütcü, 23 Ağustos’tan bu yana tekli hücrelerde tutulduklarını aktararak, şunları söyledi: “Daha önce 30 kişi açlık grevindeydi, şimdi de 40 kişi olduğunu biliyoruz. 40 kişiden fazla da olabiliriz, tam sayıyı öğrenemiyoruz. Bu sayının artacağını da biliyoruz. Bizler ayrı ayrı hücrelerde tutuluyoruz. Ağır adli tutuklar gibi günde sadece bir saat havalandırmaya çıkartılıyoruz. Havalandırmada dahi birbirimizle görüşemiyoruz. Bir saat havalandırmadan başka hiçbir sosyal aktiviteye izin vermiyorlar. Hücrelerinin yanında ağır adli tutuklular var, bizi rahatsız ediyorlar. Biz hala 10 günlük dönüşümlü açlık grevimize devam ediyoruz. Üç kişilik odalara alınmayı talep ettiğimizde, cezaevi yönetimi ‘pişmanlık yasasını’ bize dayattı. Bizden ihanet etmemizi istiyorlar.”

‘BEDENİNİ ATEŞE VERDİ, DURUMU AĞIR’

Aynı cezaevinde tutulan Rojhilatlı Yakup Brukanlı’nın ağır tecride karşı bedenini ateşe verdiğini söyleyen Sütcü, “Durumunun ağır olduğunu biliyoruz ama ondan bir haber alamıyoruz. Açlık grevimizi sürdüreceğiz ve taleplerimiz yerine getirilmesi için sonuna kadar direnmeye devam edeceğiz” dedi.

KURUM VE PARTİLERE ÇAĞRI

Sütcü, taleplerinin; Yakup Brukanlı’nın durumundan bilgi almaları, arkadaşlarıyla aynı koğuşlara alınma, havalandırma saatlerinin artırılması, ağır adli tutuklularla aynı yerde tutulmamaları ve yapılan kötü muamelelerin sonlandırılması olduğunu belirtti.

Sütcü, son olarak insan hakları, hukuk örgütleri ve siyasi partilerin cezaevini ziyaret etmesi çağrısında bulundu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here