PKK demokratik insanlığı direnişi sahiplenmeye çağırdı

0
102

PKK tarafından yapılan yazılı açıklamada 27 Kasım Ulusal Diriliş ve Parti Bayramı kutlanırken “tüm yurtsever halkımızı ve demokratik güçleri büyük bir coşku içinde Parti Bayramımızı yaşamaya ve faşist-soykırımcı saldırılara karşı her alanda özgürlük direnişini daha da yükseltmeye çağırıyoruz!” denildi.

Açıklamada şunlar belirtildi:

27 Kasım itibariyle büyük direniş ve özgürlük öncümüz PKK’nin resmi kuruluşunun 45’inci yılına giriyoruz. Öncelikle Önder Apo’nun, tüm yoldaşların, yurtsever halkımızın ve demokratik dostlarımızın 27 Kasım Ulusal Diriliş ve Parti Bayramını kutluyoruz. Büyük enternasyonalist devrimci Haki Karer yoldaşla başlayan ve günümüzde Zap, Avaşin ve Metina direniş şehitlerine kadar gelen tüm kahraman şehitlerimizi saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz. Amaçlarını başarma ve anılarını yaşatma sözümüzü bir kez daha yineliyoruz. 45’inci PKK yılında özgürlük ve demokrasi mücadelesi yürüten herkese üstün başarılar diliyoruz.

PKK TÜM EZİLEN HALKLARA VE EZİLENLERE ÖNCÜLÜK EDER HALE GELDİ

Bilindiği gibi, PKK bir Önderlik ve Şehitler Partisidir. 44 yıldır fedai çizgisinde insanlık tarihinin en büyük ve anlamlı özgürlük mücadelelerinden birini yürütmüştür. Faşist, sömürgeci ve soykırımcı TC Devletine ve küresel kapitalist modernite sistemine karşı Kürt halkının yeniden doğuşunu ve dirilişini gerçekleştirmiştir. Önder Apo öncülüğünde ve halkımızın öz gücüne dayanarak fedai çizgisinde geliştirdiği kutsal özgürlük mücadelesi ile sömürgeci-soykırımcı zihniyet ve sistemi paramparça etmiştir. Her anı, günü, ayı ve yılı öncekinden daha zor ve başarılı bir mücadele ile başta kadınlar ve gençler olmak üzere tüm halkların ve ezilenlerin kurtuluş yolunu aydınlatmıştır. Ülke ve halk olarak adı ve kimliği yasaklanıp unutturulan, tarihin en vahşi soykırımı altında adeta kendinden kaçar hale getirilen Kürt halkını, bugün başta kadınlar olmak üzere tüm halklara ve ezilenlere ilham verir ve öncülük eder hale getirmiştir. Bu temelde PKK adı, Kürtlük ve Kürdistan’la özdeşleşmiştir.

ÖNDER APO VE GERİLLANIN TARİHİ DİRENİŞİNİ SELAMLIYORUZ

PKK’nin 44’üncü yıl mücadelesi de önceki yılları aşan ve PKK’nin direniş şanına yakışan büyüklükte bir mücadele yılı olmuştur. Çok açık ki, tarihi İmralı Direnişi ile Zap, Avaşin ve Metina direnişleri temelinde gelişen büyük gerilla direnişi 44’üncü yıla damgasını vurmuştur. Önder Apo ve kahraman gerilla güçlerimiz etrafında kenetlenen yurtsever halkımız ve dostlarımız, AKP-MHP faşizminin her yöntemi ve aracı kullanan vahşi saldırılarına karşı Önder Apo’nun fiziki özgürlüğünü hedefleyen kahramanca bir mücadele yürütmüştür. 44 yıllık özgürlük mücadelemize zirve yaptıran bu tarihi direniş, AKP-MHP işgal saldırılarını kırarak ve imha amaçlı planlarını bozarak, 45’inci mücadele yılına daha büyük zaferler kazanmanın imkân ve fırsatlarını devretmektedir. Bu temelde Önder Apo’yu ve tarihi İmralı Direnişini selamlıyoruz. Tarihe büyük kazanımlar ekleyen gerilla ve halk direnişimizi kutluyor, daha büyük başarılar diliyoruz.

KÜRT SOYKIRIMINI TAMAMLAMAYA ÇALIŞIYORLAR

Çok açık ki, 45’inci PKK yılına daha büyük bir savaş ve direniş içinde giriyoruz. Zap, Avaşin ve Metina’da kimyasal ve taktik nükleer silah kullanarak savaş suçu işleyen AKP-MHP faşist yönetimi, maskesi iyice düşürülünce önce gündemi saptırmaya çalıştı. Başarılı olamayınca, ardından Taksim katliamını tezgahlayarak, yeni vahşi saldırılar için zemin yaratma çabası içinde oldu. Ve tüm bunlara dayanarak da 19-20 Kasım gecesinden itibaren hem Medya Savunma Alanlarına ve hem de Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik yeni bir topyekûn soykırım saldırısı başlattı. Bu vahşi saldırıda uçak, tank, top gibi her türlü savaş aracını kullanıyor. Başta köyler ve mahalleler olmak üzere sivil yerleşim yerlerini, yine başta buğday depoları, hastaneler, enerji kaynakları olmak üzere toplumun yaşam kaynaklarını kesintisiz bir biçimde vahşice bombalıyor. Bu temelde Medya Savunma Alanları dediğimiz Güney Kürdistan’ın stratejik dağlık alanını işgal etmeye ve Rojava Kürdistan halkımızı köyünden ve şehrinden sürerek buraları ele geçirmeye, Kuzey-Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimini yıkmaya çalışıyor.

Şimdiye kadar onlarca sivil şehit düştü ve yüzlercesi de yaralandı. Kuzey-Doğu Suriye’de tüm dünyanın gözü önünde açık bir katliam yaşanıyor. Erdoğan-Bahçeli faşist diktatörlüğünün gerçekleştirdiği bu Kürt katliamını Türkiye’deki altılı masa ittifakı desteklerken, başta ABD ve Rusya olmak üzere BM ve tüm üye devletler de hava sahasını açarak ve katliamlara ses çıkartmayarak açık bir destek veriyor. Yine işbirlikçi KDP de Güney Kürdistan topraklarını işgal etmesi için AKP-MHP faşist diktatörlüğüne fiili desteğini sürdürüyor.

Çok açık ki, hepsi elbirliği ederek Kürt soykırımını tamamlamaya çalışıyorlar. 21. Yüzyılın ilk çeyreğinde özgürlük isteyen ve bu temelde yiğitçe direnen Kürt halkını yok etmek istiyorlar. Bu temelde de en büyük ve vahşi saldırılarından birini, Kürt halkını yeniden dirilten özgürlük öncümüz PKK’nin 44’üncü yıldönümünde yapıyorlar. Ancak hepsi de bilsinler ki yanılıyorlar, hem de çok yanılıyorlar! Apocu Özgürlük Çizgisinde bilinçlenen ve PKK ile fedai kahramanlığa ulaşan Kürt halkı tüm bu saldırıları kıracak ve saldırganlara hak ettiği cevabı verecektir. Son aylarını yaşayan AKP-MHP faşist iktidarını yakında tarihe gömecektir. Tüm emperyalist efendilerin maskesini daha çok düşürecek, Kürt işbirlikçi ihanetini de tarihin çöp sepetine atacaktır.

MÜCADELE APOCU DİRENİŞ ÇİZGİSİ VE PKK ÖNCÜLÜĞÜNDE GERÇEKLEŞECEK

Hiç kuşku yok ki, böyle tarihi bir mücadele Apocu Direniş Çizgisinde ve PKK öncülüğünde gerçekleşecektir. PKK, 45’inci yılında tarihinin en büyük direnişini yürütecek ve en anlamlı zaferlerini kazanacaktır. Kuşkusuz böyle bir mücadeleye Zap, Avaşin ve Metina’da kahramanlık destanları yazan HPG ve YJA-Star gerillaları öncülük edecektir. Altı yıldır Medya Savunma Alanlarında ve yedi aydır da Zap, Avaşin ve Metina’da “İşgalciye geçit yok” diyenler, işgalcileri söküp atan bir mücadele geliştirmeyi de bileceklerdir. Zap, Avaşin ve Metina, halkımızın ve özgür insanlığın kalbinin attığı yer olmaya devam edecektir. Faşist-soykırımcı zihniyet ve siyaset Zap, Avaşin ve Metina’da yıkılacak, tarihin özgürlük çarkı bu alanda dönecektir. Bu temelde, kahraman gerilla direnişini bir kez daha selamlıyor, tüm halkımızı ve dostlarımızı gerilla direnişi etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz.

DEMOKRATİK İNSANLIĞI DİRENİŞİ SAHİPLENMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Çok iyi biliyoruz ki, başta Kürtler olmak üzere Kuzey-Doğu Suriye halkları, DAİŞ saldırganlığını yenen halklar olarak, hiçbir saldırıya boyun eğmediler ve hiçbir saldırganın önünde köylerini ve kasabalarını bırakıp gitmediler. Şimdi de faşist AKP-MHP saldırıları karşısında tek bir insan köyünü ve mahallesini terk etmeyecek, ana ve ata yurduna düşmanı sokmayacaktır. Savunma Güçleri öncülüğünde ve tam bir seferberlik halinde direnerek, AKP-MHP faşizmini döktüğü kanda boğmayı bilecektir. Bu temelde, Kuzey-Doğu Suriye halklarının özgürlük ve demokrasi direnişlerini bir kez daha selamlıyor, dört parça Kürdistan ve yurtdışındaki halkımızı ve tüm demokratik insanlığı bu kutsal direnişi daha çok sahiplenmeye ve desteklemeye çağırıyoruz.

MÜCADELE YÜRÜTEN TÜM KADIN YOLDAŞLARA ÜSTÜN BAŞARILAR DİLİYORUZ

Açık ki 25 Kasım “kadına yönelik şiddete karşı mücadele günü” olarak yaşanıyor. Başta Kürt kadınları olmak üzere dünyanın dört bir yanında kadınlar günlerdir ayakta ve meydanları doldurarak erkek devlet şiddetini protesto ediyorlar. Rojhilat Kürdistan ve İran’da olduğu gibi, tüm dünyada kadınlar ‘Jin Jîyan Azadi’ sloganıyla özgürlüğe yürüyorlar. PKK olarak, erkek egemen zihniyet ve siyasete karşı yükselen bu özgürlük eylemlerini selamlıyoruz. İnanıyoruz ki söz konusu kadın özgürlük eylemleri her geçen gün daha da büyür ve kadın özgürlük devrimi haline gelerek 21. Yüzyılı kadın yüzyılı yapar. Önder Apo’nun jineoloji düşüncesi ile donanan partimiz, özgürlük mücadelesi yürüten tüm kadın yoldaşlara her zaman üstün başarılar diler.

ÖZGÜRLÜK DİRENİŞİ YÜKSELTİLMELİ

Çok açık ki, PKK’nin 45’inci yılı son derece kritik ve kader belirleyici bir yıl konumundadır. AKP-MHP faşizmi iktidarda, TC Devleti ise ayakta kalabilmek için tüm gücüyle saldırıyor ve daha fazla da saldıracaktır. Tüm bu saldırılara karşı halkımız ve dostlarımız da partimiz öncülüğünde daha fazla birleşip kenetlenerek tarihinin en büyük direnişini geliştirecektir. Başta kahraman gerilla güçlerimiz, kadın ve gençlik örgütleri olmak üzere dört parça Kürdistan ve yurtdışındaki halkımız, 45’inci PKK yılını daha büyük zafer ve Önder Apo’nun fiziki özgürlük yılı yapacaktır.

Bunlar temelinde, PKK’nin 44’üncü resmi kuruluş yıldönümünü bir kez daha kutluyor ve 45’inci mücadele yılını selamlıyor, tüm yurtsever halkımızı ve demokratik güçleri büyük bir coşku içinde Parti Bayramımızı yaşamaya ve faşist-soykırımcı saldırılara karşı her alanda özgürlük direnişini daha da yükseltmeye çağırıyoruz!

Kahrolsun Faşist-Soykırımcı Saldırganlık!

Yaşasın Partimizin 45’inci Yıl Mücadelesi!

Yaşasın Devrimci Halk Savaşımız!

Yaşasın özgürlük Öncümüz PKK-PAJK!

Bijî Rêber APO!”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here