HSM: Bağımsız heyetleri inceleme yapmaya ve hakikatleri yerinde görmeye çağırıyoruz

0
49

Halk Savunma Merkezi(HSM) Karargah Komutanlığı, Türk devletinin kimyasal silah saldırılarına ilişkin şunları belirtti:

“Türk savaş bakanı Hulusi Akar tüm kamuoyu önünde büyük bir ikiyüzlülük örneği sergilemiştir. 7, 8 ve 9 Aralık günlerinde Amediye ilçesinin Şêladizê Nahiyesi’ne bağlı Sîda Köyü yakınındaki gerilla direniş mevzilerine karşı üç gün boyunca 150 kez kimyasal silah kullanılması talimatı Hulusi Akar tarafından verilmiştir. Bu talimatı veren kişi hiç utanmadan ve yüzü kızarmadan 9 Aralık günü TBMM bütçe görüşmelerinde meclisin, dolayısıyla tüm toplumun karşısında yaptıklarının tersini söylemiştir. Daha önce söylemiş olduklarını bir kez daha tekrarlayarak kimyasal silah bulundurmadıklarını ve asla kullanmadıklarını belirtmiş, kimyasal silah kullandığını dile getirenleri ise ağır bir dille suçlayarak tehditler savurmuştur. Aynı zat, kargaları bile güldürecek tarzda kendi denetiminde bir heyet oluşturduğunu, heyetin gidip olay yerinde kontrol yaptığını, Sağlık Bakanlığı ile birlikte araştırma yapıp her şeyin temiz çıktığını ifade edecek düzeyde pişkinlikte olduğunu göstermiştir. Bu zat riyakarca Türkiye toplumuna ve kamuoyuna alenen yalan söylemiş, hem kimyasal silah kullanma talimatını vermiş, hem de bunu pişkince inkar etmiştir.

Kimyasal silah kullanılmasının araştırılması için bu zatın söylediği biçimdeki bir araştırma raporu asla objektif olmayacaktır. Savaş suçlusu durumdayken kendilerini aklamaya çalışan raporlar hazırlamalarının ciddi bir tarafı yoktur. Kendi denetimlerinde bir heyet oluşturup gönderdiklerini belirtmesi savaş suçlarının bir itirafı niteliğindedir. Bu yüzden söz konusu raporun kabul edilemeyeceği ve inandırıcılıktan uzak olduğu açıkça ortadadır. Kimyasal silah kullanan tüm güçler zaten hiçbir zaman kimyasal silah kullanıp savaş suçu işlediklerini kabul etmemiştir. Başûrê Kurdistan halkımız Saddam Huseyin rejiminin kimyasal silah kullanmasından dolayı Halepçe’de çocuk, kadın, genç ve yaşlı binlerce şehit verdiğinde ve şehitlerin cansız bedenleri tüm dünyanın gözleri önünde yerlerdeyken bile Saddam rejimi halen kimyasal silah kullanmadığını söylüyordu. Bu yüzden azılı bir savaş suçlusu olan Hulusi Akar’ın söylediği yalanlara asla itibar edilemez.

Son üç gün içinde 150 kez kimyasal silah kullanılan direniş mevzimizin olduğu yere asfalt yol gitmektedir, araçla ulaşılabilecek bir bölgededir ve araştırmaya açık bir alandadır. Bağımsız heyetleri gelip bu bölgede inceleme yapmaya ve hakikatleri yerinde görmeye çağırıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz