HPG: İşgalciler, gerilla alanlarını 24 saatte en az 12 kez kimyasal silahlarla bombaladı

0
55

HPG-BİM yaptığı yazılı açıklamada, işgalci Türk devletinin kimyasal silah kullanmaya devam ettiğini belirterek, sadece 20 Aralık günü en az 12 kez kimyasal silahlara ve 4 kez yasaklı bombalara başvurulduğunu kaydetti.

HPG-BİM’in açıklaması şöyle:

“Kurdistan Özgürlük Gerillası, sömürgeci Türk ordusunun işgal harekatı karşısında gösterdiği direnişle ezilen halkımızın varlığının ve kazanımlarının yegane koruyucusu olduğunu bütün dünyaya göstermiştir. Kürt ve Kurdistan ismine dahi tahammülü olmayan faşist TC devleti yürüttüğü soykırım siyasetini sonuca ulaştırmak için bütün kirli savaş yöntemlerini devreye koymuştur. NATO’nun sınırsız teknik desteğiyle gerilla direniş alanlarına karşı yoğun bir şekilde yasaklı bomba ve kimyasal silahlar kullanan faşist TC ordusu, güçlerimizin sarsılmaz irade ve fedailikle yürüttüğü direnişi kıramamıştır. Bütün saldırılara Apocu militan duruşla cevap veren güçlerimiz geliştirdiği etkili eylemlerle işgalcilere ağır darbeler vurmaya devam etmektedir.

Güçlerimizin gerçekleştirdiği eylemler sonucunda; 4 işgalci cezalandırılmıştır.

İşgalci Türk ordusu gerilla direniş mevzilerini; 4 kez yasaklı bomba, 12 kez kimyasal silah, 3 kez savaş uçakları ve onlarca kez obüs ve ağır silahlarla bombalamıştır.

Gerçekleştirilen eylemlerin ve yapılan saldırıların ayrıntıları şöyledir;

1. Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Zap bölgesinde;

– 20 Aralık 09:20 ve 16:25 saatlerinde Amediyê ilçesinin Şêladizê nahiyesine bağlı Çemço bölgesi yakınlarındaki işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla 2 kez vurulmuş ve 4 işgalci cezalandırılmıştır.

2. İşgalci TC ordusunun yasaklı bomba ve kimyasal silahlarla gerçekleştirdiği saldırılar;

– 20 Aralık’ta Amediyê ilçesinin Şêladizê nahiyesine bağlı Çemço bölgesi yakınlarındaki gerilla direniş mevzileri 10 kez kimyasal silahlarla bombalanmıştır. Aynı zamanda işgalciler araba lastiği ve plastik malzemeler yakarak çıkan zehirli dumanları direniş mevzilerine yönlendirmiştir.

– Amediyê ilçesinin Şêladizê nahiyesine bağlı Sîda köyü yakınlarındaki gerilla direniş mevzileri 4 kez yasaklı bomba ve 2 kez de kimyasal silahlarla bombalanmıştır.

3. İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

– 20 Aralık’ta Garê’nin Deşta Kafya ve Xakurkê’nin Şehîd Şerîf alanları ile Girê Şehîd Çekdar Direniş Alanı savaş uçaklarıyla 3 kez bombalanmıştır.

– 20 Aralık’ta Amediyê ilçesinin Şêladizê nahiyesine bağlı Sîda köyü ve Çemço bölgesi yakınlarındaki gerilla direniş mevzileri obüs ve ağır silahlarla onlarca kez bombalanmıştır.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here