HSM’den 2022 savaş bilançosu açıklaması

0
104

Halk Savunma Merkezi(HSM) Karargah Komutanlığı, 2022 yılı savaş bilançosunda şunları belirtti:

“İttihat ve Terakki zihniyetiyle vücut bulan Türk ulus-devletinin temelleri Ermeni, Rum, Asuri-Süryaniler başta olmak üzere Anadolu topraklarındaki tüm halkların tasfiyesi temelinde atılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun asli unsuru olan Kürt halkı ise, sistematik soykırım plan ve uygulamaları ile zaman içinde bir halk ve kimlik olmaktan çıkarılarak Türk ulus-devletinin üzerine inşa edileceği temel bir hedef olarak ele alınmıştır. Türk ulus-devletinin Kürt halkına dönük yüz yıllık soykırım saldırıları Kürt halkını mecburi direniş ve isyanlara sevk etmiş, halkımız büyük bedeller vermiş, bir dönem ölüm sessizliğine bürünse de köksüzleşmeyi asla kabul etmemiştir. Önder Apo’nun mucizevi ve tarihi çıkışı, ellinci yılına giren destansı mücadelesi ve PKK olarak somutlaşan hakikati; Kürt halkını diriltmiş, bilinç ve irade kazandırmış, varlığı ve özgürlüğü için savaşan bir halk gerçekliğine dönüştürerek yeniden tarih sahnesine çıkarmıştır. TC’nin son elli yılına damgasını vuran Apocu hareket ve özgürlük mücadelemiz tüm halkların inkar ve imhası üzerinden geliştirilmek istenen bu kurguyu bozarak, ezilenlerin umudu haline gelmiştir.

Böylesine bir tarihsel geçmişi arkasına alan faşist AKP-MHP rejimi Kurdistan’a sefer üstüne sefer düzenleyerek TC’nin yüzüncü yılında bu soykırım planını başarıya ulaştırıp iktidarda kalmayı hedeflemiştir. Bunun için de Kürt halkına Türkiye içinde ve dışında her yerde topyekun savaş ilan ederek tüm kazanımlarını hedeflemiş, işgal seferleri düzenleyerek Kürt soykırımını sonuçlandırmak istemiştir. Bu planın en önemli güncel hedefi olarak da Bakurê Kurdistan’da ve Medya Savunma Alanları’nda gerillanın tasfiyesini önüne koymuştur. Gerillaya karşı Bakurê Kurdistan’ın tümünde imha operasyonları ve Medya Savunma Alanları’nda ise özellikle son iki yılda Zap, Avaşîn ve Metîna’ya dönük kapsamlı işgal harekatları düzenlemiştir.

GERİLLA KESİNLİKLE YENİLMEZDİR

Gerilla güçlerimiz, Bakurê Kurdistan’da en zor şartlar ve imkansızlıklar ortamında varlığını korumuş, profesyonel tim tarzına dayalı gerillacılığı derinleştirerek imha operasyonlarını boşa düşürmüş, tarihi bir duruş sergilemiş ve Türk ordusuna önemli kayıplar verdirmiştir. Türk devleti her yıl ‘’bitireceğiz’’ dediği Bakur gerillası karşısında sonuç alamamıştır. Gerillayı tasfiye etmek için binlerce operasyon gerçekleştirmesine rağmen Bakurê Kurdistan’daki güçlerimizin yer yer şehadetleri yaşanmışsa da Türk devleti Bakurê Kurdistan gerillasına dönük planladığı imha saldırılarında amacına ulaşamamıştır. Başta şehit yoldaşlarımız olmak üzere tüm Bakur gerillası bu tarihi rolünün farkındalığıyla Apocu fedai ruha dayalı yüksek inanç, irade, azim, emek ve çaba sergileyerek düşmanı başarısız kılmıştır. AKP-MHP rejiminin, 2-3 haftada Zap, Avaşîn ve Metîna’yı alarak Medya Savunma Alanları’nı işgal etme amacı hala tam olarak gerçekleşmemiştir. Türk devleti özellikle son iki yılda en modern savaş teknolojisi, yasaklanmış bomba ve kimyasal silahlarla birlikte, KDP’nin de desteğini alarak planladığı Misak-ı Milli sınırlarını işgal etme planını gerçekleştirememiştir. 2022 yılı boyunca Bakur’da ve Medya Savunma Alanları’nda sürdürülen bu tarihi direnişler, gerillanın kesinlikle yenilmez olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Bu konuda ilgili özel savaş bakanlıklarının kamuoyuna verdikleri tüm rakam ve bilgiler doğru olmayıp gerçeği yansıtmamaktadır. Yaşanan savaşın tablosu ve gerçek rakamlar yıllık bilançomuzda mevcuttur.

İmralı’da ve tüm zindanlardaki işkence ve baskıya karşı gerçekleşen tarihsel duruş, gerillanın destansı direnişi, halkımızın tüm faşizan saldırılara karşı olan direnişi ve demokratik siyaset alanında teslim olmayan direnişçi tutumu, AKP-MHP rejimini Kürt siyasetinde başarısız kılmıştır. Türkiye halkının sol-demokratik güçleriyle birlikte geliştirdiği siyasi çizgiyi tasfiye edememiştir. Böylece bir kez daha şiddete dayalı soykırım politikalarının sonuç alamayacağı netleşmiştir.

Apocu ideoloji ve felsefeyle kendisini donatarak fedai ruh ve irade kazanmış olan Kurdistan Özgürlük Gerillası, düşmanın yeni dönemde kullandığı her türlü modern savaş teknolojiye rağmen savaş taktiğinde yüksek performans ve manevra kabiliyeti ortaya koyarak başarı sağlamıştır. Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın düşmanın tüm planlarını sonuçsuz bırakan ve tarihe geçen 2022 yılı direnişi, halkımızın en değerli ve kahraman evlatlarının destansı şehadetleriyle örülmüştür. 2022 yılı mücadelesinde 64 yoldaşımız Bakurê Kurdistan’da, 237 (55 yoldaşımız yasaklı bomba ve kimyasal saldırılarında) yoldaşımız da Medya Savunma Alanları’nda olmak üzere 301 yoldaşımız şehadete ulaşmıştır. Kimlik ve şehadet bilgileri netleşen her yoldaşımızın şehadeti paylaşılmış, başta çok değerli şehit ailelerimize, halkımıza ve kamuoyuna açıklanmıştır.

2022 YILI BİLANÇOSU

Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın aziz şehitlerimizin öncülüğünde ve Apocu fedai ruhla geliştirdiği, düşman planlarını bozup başarısız kılarak, yenilmez özgürlük gücü ve umudu olduğunu bir kez daha ortaya koyduğu destansı 2022 yılı mücadelesinin bilançosu şu şekildedir:

TC ORDUSUNUN SALDIRILARI
Yasaklı Bomba ve Kimyasal Silah Saldırısı 3280
Savaş Uçağı Saldırısı 4527
Helikopter Saldırısı 5701
ŞEHİT VE ESİR YOLDAŞLARIMIZ
Şehadete Ulaşan Yoldaşlarımız 301
Düşmana Esir Düşen Yoldaşlarımız 6
GERİLLA EYLEMLERİ
Gerçekleştirilen Toplam Gerilla Eylemi 3034
Hava Savunma Kuvvetleri Eylemi 2
Devrimci Operasyon 6
Pusu Eylemi 12
Baskın Eylemi 15
Sızma Eylemi 43
Koordineli Gerilla Eylemi 107
Sabotaj Eylemi 333
Suikast Eylemi 562
Ağır Silah Eylemi 722
Çatışma-Darbeleme Eylemleri 1232
DÜŞMAN KAYIPLARI
Cezalandırılan İşgalci Sayısı

(4’ü Ajan, 12’si Kontra, 26’sı Rütbeli)

2942
Yaralanan İşgalci Sayısı 408

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here