HPG 2017’de şehit olan 6 gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı

0
65

HPG Basın İrtibat Merkezi şehit gerillalara ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Soykırımcı TC devletinin tüm yoğun saldırılarına karşı kahramanca savaşan Kurdistan Özgürlük Gerillası, 2017 yılını da önemli bir direniş yılına çevirerek her ne pahasına olursa olsun özgürlükte ısrar edileceğini kanıtlamıştır. TC ordusunun Medya Savunma Alanları’na yönelik saldırılarına Cîlo’dan Zap’a kadar her yeri direniş alanına dönüştüren Kemal, Dilgeş, Tolhildan, Nûrhak, Tolhildan ve Azad yoldaşlarımız farklı tarihlerde şehadete ulaşarak tarihi direnişimize öncülük ettiler. Zagrosların zorlu şartlarında büyük bir emek ve fedakarlıkla son nefeslerine kadar mücadele ederek halkımızın özgürlüğü için hiçbir bedel vermekten çekinmeyen bu değerli yoldaşlarımız, bugün daha fazla yaklaştığımız özgür yarınların gerçek yaratıcıları olarak halkımızın özgürlük tarihindeki onurlu yerlerini almıştır. Yoldaşları olarak bizlere devrettikleri mücadelelerini başarıya taşımayı bir yoldaşlık ve devrim görevi olarak görüyor, hayallerini özgür Kurdistan’da yaşatacağımızın sözünü bir kez daha yineliyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Kemal Evîn
Adı Soyadı: Gaffar Kaya
Doğum Yeri: Colemêrg
Anne – Baba Adı: Asiye – Süleyman
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2017 / Medya Savunma Alanları

 

Kod Adı: Dilgeş Davûş
Adı Soyadı: Cahit Zirek
Doğum Yeri: Colemêrg
Anne – Baba Adı: Sitî – Nezir
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2017 / Medya Savunma Alanları

 

Kod Adı: Tolhildan Artêş
Adı Soyadı: Tekin Güneş
Doğum Yeri: Riha
Anne – Baba Adı: Medine – Mahmut
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2017 / Medya Savunma Alanları

 

Kod Adı: Nûrhak Başkale
Adı Soyadı: Talat Oktay
Doğum Yeri: Wan
Anne – Baba Adı: Neciba – Cemal
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2017 / Medya Savunma Alanları

 

Kod Adı: Tolhildan Artêş
Adı Soyadı: Mehmet Vural
Doğum Yeri: Mêrdîn
Anne – Baba Adı: Îdê – Abdulhalim
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2017 / Medya Savunma Alanları

 

Kod Adı: Azad Azadî
Adı Soyadı: Mehmet Kızılboğa
Doğum Yeri: Riha
Anne – Baba Adı: Fadime – Hasan
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2017 / Medya Savunma Alanları

 

KEMAL EVÎN

Kemal yoldaşımız, sömürgeci, faşist Türk devletinin inkâr, imha ve asimilasyon saldırılarına rağmen direniş kültüründen ve özgür yaşam tutkusundan asla vazgeçmeyen, her zaman mücadele içerisinde olan yurtsever Colemêrg kentinde dünyaya gelmiştir. Kemal yoldaşımız, tarihi bir direniş geleneği ve Kurdistani değerlerin güçlü toplumsal bağlarla korunduğu topraklarda büyüme şansına sahip olmuş ve bu özellikleri kişiliğine yansıtmıştır. Sömürgeci Türk devletinin baskılarına erken yaşlardan itibaren tanıklık eden yoldaşımız, işgalcilere karşı mücadele etmenin arayışı içerisine girmiştir. Üniversite yıllarında Önder Apo felsefesini ve PKK’nin tarihi direnişini daha yakından tanıyarak Kürt gençlerinin gerçek mücadele zemininin Kurdistan’ın kadim dağları olduğunu bilince çıkaran Kemal yoldaşımız, 2013 yılında doğup büyüdüğü serhildanlar kenti Colemêrg’den Kurdistan Özgürlük Gerillası saflarına katılmıştır.

Avaşîn’de temel gerillacılık eğitimlerini başarıyla tamamlayan yoldaşımız aynı alanda bir süre pratik yürüttükten sonra Qendîl alanına geçmiştir. Sıcak kanlı ve mütevazi kişiliğiyle gittiği her alanda hızla yoldaşlarıyla güçlü ilişkiler kurmuş, emekçi ve hesapsız katılımıyla bütün yoldaşlarının sevgi ve saygısını kazanmıştır. Kaldığı alanlarda yürüttüğü başarılı pratikle deneyimli bir gerillaya dönüşen yoldaşımız, 2014 yılında barbar DAİŞ çetelerinin geliştirdiği soykırım saldırıları karşısında halkımızı koruma temelinde Maxmur ve Kerkuk alanlarına giden ilk grup içinde yerini almıştır. Faşist çetelerin yenilgiye uğratılmasında büyük bir rol oynayan ve halkımızı soykırım saldırılarından koruyarak görevini başarıyla yerine getiren Kemal yoldaşımız, daha sonra yoldaşlarıyla birlikte Kurdistan’ın özgür dağlarına geri dönmüştür. Gerillacılık taktiklerinde kısa sürede yetkinleşen yoldaşımız, sürekli kendisini geliştirmiştir. Aldığı uzmanlık eğitimleriyle birçok farklı taktikte profesyonelleşen yoldaşımız, deneyimli bir savaşçı ve öncü bir komutan olarak Zagroslara geçmiştir. Çarçella alanında işgalcilere karşı geliştirilen birçok eylemde yerini almış ve sömürgeci orduya ağır darbeler vurulmasında büyük emek sahibi olmuştur. Kemal yoldaşımız, içinden geldiği toplumun yurtseverlik özelliklerini Partimizde aldığı eğitimlerle derinleştirmiş ve dönem görevlerinin gereklerini büyük bir başarıyla yerine getirmiştir. Halkımıza karşı geliştirilen imha ve soykırım saldırıları karşısında fedaice savaşan yoldaşımız, halkımızın özgür iradesiyle varlığını koruması için durup dinlenmeden çalışmıştır. En zor alanlarda kalarak mücadelesini yürüten ve yoldaşlarına hem destek olan hem öncülük yapan Kemal yoldaşımız, Apocu fedai ruhu bulunduğu her ortama ve pratiğine başarıyla yansıtmayı bilmiştir.

 

DILGEŞ DAVÛŞ

Dilgeş yoldaşımız Colemêrg merkezine bağlı Davûş köyünde dünyaya gelmiştir. Jîrkî aşiretine mensup olan ailesi, Kürt toplumsallığını ve kültürünü güçlü yaşadığı gibi Dilgeş yoldaşımızı da bu temelde büyütmüştür. Dilgeş yoldaşımız hem büyüdüğü coğrafyadaki insanların asil karakterini edinmiş hem düşman zulmünü ve uygulamalarına şahitlik etmiş hem de Apocular’ın Zagroslar’da yankılanan kahramanlık mücadelesini tanımıştır. Büyüdüğü köyde düşmanın dayatmaları sonucunda koruculuğu kabul edenler olsa da hiçbir zaman sömürgeci, soykırımcı düşmana hizmet etmemişlerdir. Cahit yoldaşımız kendi halkına dayatılan bu düşman siyasetine karşı derin bir öfke ve tepki duymuştur. Türk devlet okullarında zorunlu olarak okusa da bir süre sonra bırakmış ve özgür ruhunu TC sistemi içerisinde korumasını bilmiştir. Bir Kürt genci olarak halkının özgürlük davasında üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmenin ve mücadelenin bir parçası olmanın arayışı içerisine girmiştir. Bu temelde belli bir süre boyunca milislik faaliyetlerini yürütmüştür. Dağlarda mücadele eden Apocu yoldaşları için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmış, Kürt halkı ve onun fedaileri arasında bir köprü olmasını bilmiştir.

Apocu mücadeleyi tanıdıkça zihni aydınlanan, yüreğindeki duyguları daha da büyüten Dilgêş yoldaşımız halkının özgürlük davası için yaptıklarını artık yeterli görmemiş ve mücadeleye katılım düzeyini büyütmek istemiştir. Bu temelde 15 Ağustos Diriliş Bayramı sürecinde, 2014 yılında Kurdistan’ın özgür dağlarına bu sefer gerilla olmak için gelmiş ve bir daha dönmeyi kabul etmemiştir. Zap alanında yeni savaşçı eğitimini alan Dilgêş yoldaşımız, zaten dağlı olan kişiliğiyle erkenden gerilla yaşamıyla bütünleşir. Dağlı, asil ve cesur kişiliğini Apocu militanlık ölçüleriyle daha da güçlü ve örgütlü hale getirir. Bu temelde önemli bir gelişim düzeyi sağlar. Üç yıl boyunca Zap alanında kesintisiz bir şekilde faaliyet yürütür. Pratik zekası, çalışkanlığı ve emekçi kişiliğiyle yoldaşlarına öncülük eder, yaşamda aktif rol oynar. Bu şekilde her yoldaşının sevgisini ve saygısını kazanır.

Dilgêş yoldaşımız Zap alanında edindiği tecrübeleri Bakur alanına taşımak, düşmana bir adım daha yaklaşmak ve etkili şekilde vurmak için Cîlo bölgesine geçmenin hazırlığını yapar. 2017 yılının baharında geçmek için mevsim şartlarının uygun olmasını bekler. Ancak bu süreçte 2017 yılının Nisan ayında gerçekleşen düşman saldırılarında şehadet ulaşır. Dilgêş yoldaşımızın çok erken ve talihsiz bir biçimde gelişen şehadeti tüm yoldaşların büyük öfke ve intikam duygularının yeşermesine neden olur. Çünkü o, parlak bir gelecek vaat eden, Zagros dağlarının asi çocuğu, Apocu hareketin umut dolu bir militanıydı.

 

TOLHILDAN ARTÊŞ

Tolhildan yoldaşımız Kurdistan Özgürlük Mücadelemiz’in işgalci Türk devleti ve işbirlikçilere karşı ilk büyük direnişi geliştirdiği, soykırım kıskacına alınan halkımızın özgür Kürt ve Kurdistan kimliğiyle yaşama iddiasını somutlaştırdığı kutsal Riha topraklarında dünyaya gelmiştir. Gerilla mücadelemizin efsaneleşen direniş hikayeleri ve halkımızın işgalcilere karşı geliştirdiği serhildan geleneğiyle büyüyen yoldaşımız, halkımızın varlık ve özgürlük mücadelesini yakından takip etmiştir. Dili, kültürü, tarihi ve onuruyla yaşamak isteyen her Kürt genci gibi sömürgeci Türk devletinin insanlık dışı saldırılarına maruz kalan ve tanıklık eden yoldaşımız, sömürgeci zihniyete karşı direniş saflarına daha aktif katılma kararı almıştır. Önder Apo felsefesine karşı büyük bir ilgisi olan yoldaşımız, sürekli okuyup kendisini geliştirmiştir. Üniversite yıllarında gençlik çalışmalarına katılan yoldaşımız, Kürt gençlerini faşist Türk devletinin kirli politikalarına karşı korumak için büyük bir çaba içerisinde olmuştur. İşgalciler tarafından birçok kez gözaltı terörüyle yüz yüze kalan yoldaşımız direniş çizgisinden asla geri adım atmamış, baskı ve saldırılar karşısında mücadeleye daha çok sarılmıştır. Rojava’dan Şengal’e kadar halkımızı soykırıma uğratma ve özgürlük umutlarını söndürme saldırıları karşısında sessiz kalmayan Tolhildan yoldaşımız, yoğun saldırıların gerçekleştiği 2014 yılında Kurdistan Özgürlük Gerillası saflarına katılmıştır.

Hayalini kurduğu özgür yaşamla Kurdistan dağlarında buluşan Tolhildan yoldaşımız, zorlu gerillacılık koşullarına hızla uyum sağlamış ve temel gerillacılık eğitimini başarıyla tamamlayarak Zagroslara geçmiştir. Kurdistan’ın en zorlu coğrafyası ve direniş merkezlerinden olan Zagrosların Çarçella alanında ilk gerillacılık pratiğine katılan Tolhildan yoldaşımız, azmi ve iradesiyle bütün zorlukların üstesinden gelmesini bilmiştir. Samimi, dürüst ve emekçi yapısıyla yoldaşlarıyla hızlı bir şekilde güçlü bağlar kurmuş ve bütün devrim görevlerine ayrım yapmaksızın başarı temelinde yaklaşmıştır. Yaşamdaki güçlü duruşuyla her zaman dikkatleri üzerine çeken yoldaşımız, mücadele yaşantısı boyunca sürekli kendisini geliştirmeyi esas almıştır. Öğrendiklerini yoldaşlarıyla paylaşarak zenginleştiren yoldaşımız, şehitlerimizin yarattığı değerleri sahiplenip yükseltmek için her zaman çaba içerisinde olmuştur. Askeri alana olan yatkınlığıyla kısa sürede yetkin bir gerillaya dönüşmüş ve birçok gerillacılık taktiğinde uzmanlaşmıştır. 2015 yılında faşist Türk ordusunun gerçekleştirdiği imha saldırıları karşısında Çarçella alanında en ön safta savaşan yoldaşımız, birçok eylemde yer almış sömürgeci orduya ağır darbeler vurulmasında emek sahibi olmuştur. Dur durak bilmeden direniş içerisinde alan yoldaşımız, halkımızın özgürlük umutlarını hayata geçirmek ve işgalcilerden hesap sormak için devrimci yaşamının her an’ını mücadeleye adamıştır.

 

NÛRHAK BAŞKALE

Nûrhak yoldaşımız Kurdistan’da direniş ateşlerinin dağ doruklarında sürekli yandığı Serhat bölgesinde ilk günden itibaren mücadelemizin sürekli gelişerek yükseldiği direniş merkezlerinden Wan’da dünyaya gelmiştir. Yurtsever kültür ve direnişin esas olduğu bir aile ve çevrede doğup büyüyen Nûrhak yoldaşımız, mücadele geleneğiyle büyümüştür. Önder Apo ve gerillaya büyük bir hayranlık duyarak gerilla saflarına katılacağı günün hayaliyle büyümüştür. İşgalci TC devletinin mazlum halkımıza karşı uyguladığı insanlık dışı uygulamalar karşısında büyük bir öfkeye duyan yoldaşımız, 2015 yılında Kurdistan Özgürlük Gerillası saflarına katılarak öfke ve kinini örgütlü ve keskin bir mücadele zeminine dönüştürmüştür.

Xakûrkê’de yeni savaşçı eğitimini tamamlayan Nûrhak yoldaşımız, aynı alanda büyük bir istekle pratik yürütmeye başlamıştır. Uzun süre yoğun emek isteyen pratiklerde yer alan yoldaşımız emekçi ve fedakar kişiliği, örgütsel yaşam ve işleyiş konusunda tavizsiz duruşuyla yoldaşları arasında tanınmıştır. Her zaman yüksek bir morale sahip olmuş ve bulunduğu ortamın moral düzeyini yükseltmiştir. Kurdistan Özgürlük Mücadelesi ve onun ölümsüz şehitlerine sarsılmaz bir bağ ve büyük bir tutkuyla bağlı olan yoldaşımız, şehitlerimizi hiçbir zaman unutmamış, onların yaşamlarını yoldaşlarıyla paylaşmıştır. Önder Apo felsefesi öncülüğünde gelişen mücadelemizi daha iyi anlamak için sürekli bir yoğunlaşma ve çaba içerisinde olmuştur. Partide emek vererek değerleri büyütmeyi esas alan Nûrhak yoldaşımız, birçok değerin oluşmasında katkıda bulunmuş, Parti görevlerine yaklaşımındaki istek ve coşkusu bütün yoldaşları üzerinde unutulmaz izler bırakmıştır. Önder Apo çizgisinde dönemin ihtiyaçlarına cevap olabilecek militan kişilik özelliklerini şahsında geliştiren ve öncü komutanlık çizgisinde kısa sürede büyük bir gelişim gösteren yoldaşımız, militan bir tarz ve üslupla görevlere yaklaşarak üstün başarıyla sonuçlandırmasını bilmiştir.

 

TOLHILDAN ARTÊŞ

Tolhildan yoldaşımız Mêrdîn’in Dêrîk ilçesinde, yurtsever bir ailede dünyaya gelmiştir. Ancak ailesiyle birlikte göç ettiği Riha’nın Wêranşar ilçesinde büyümüştür. Tolhildan yoldaşımızın yurtsever ailesinden özgürlük hareketine katılıp mücadele edenler de olmuştur. Özellikle ailenin şehitler vermesi mücadeleye daha güçlü duygularla bağlanmasına neden olmuştur. Tolhildan yoldaşımız da şehitlere ve gerillaya sempati duyarak yetişmiştir. Bu duygularla büyürken hem halkımızın içinde bulunduğu mevcut gerçekliği, hem de sömürgeci soykırımcı düşman gerçekliğini tanımıştır. Birkaç yıl okusa da daha sonra bırakarak bir emekçi olarak yaşamını idame ettirmiştir.

Kürt halkının günahsız çocukları Roboskî’de TC devleti tarafından alçakça katledilerek ikinci bir 33 Kurşun olayı gelişince Tolhildan yoldaşımız bu faşist devlete karşı mücadele etmeye karar verir. TC devletine karşı gerilla tarzıyla dağlarda, ovalarda ve her yerde mücadele edilmedikçe özgürlüğün sağlanamayacağını görür ve bu temelde gerilla saflarına katılma arayışını güçlendirir. Kürt halkının yaşadığı büyük acıları bilince çıkarmış olan Tolhildan yoldaşımız yine Kürt halkına uygulanan vahşi bir soykırım saldırısı olan Halepçe Katliamı’nın yıl dönümü olan 16 Mart günü gerilla saflarına katılır. Halkımıza yaşatılan tüm acıların intikamını almak için de ismini Tolhildan olarak koyar.

Gerillaya katılımını çok anlamlı bir günde ve sağlam bir temelde başlatan Tolhildan yoldaşımız çok erkenden PKK yaşamını öğrenir, gerillacılığın temel ilkelerinde kendisini eğitir ve coşkulu bir gerilla olur. PKK yaşamını güzel ve onurlu bir yaşam olarak tanımlar ve bu özgür yaşama katıldığı için kendisini şanslı sayar. Çünkü PKK’de niçin yaşadığının farkına vardığını belirtir. Kapitalist modernite sisteminin insanı robotlaştırdığını, anlamından uzaklaştırdığını ve hiçleştirdiğini dile getirir. Bu yüzden tüm Kürdistan gençlerinin sistem yaşamından uzaklaşıp PKK’nin özgürleştirici yaşamına katılması çağrısında bulunur.

Gerilla saflarında kendisini çabuk geliştiren, gerilla sanatının askeri meziyetlerini öğrenen Tolhildan yoldaşımız, askeri uzmanlık eğitimlerinde yer alır. Kendisini geliştirip uzmanlaştırdıktan sonra bu sefer de yoldaşlarını eğitir, onlara yardımcı olur. Parti’den aldıklarını mütevazice yoldaşlarına aktaran Tolhildan yoldaşımız, tüm arkadaşları tarafından sevilip sayılan bir komutan olur. Tolhildan yoldaşımız kendisine verilen her devrimci göreve büyük bir istekle atılarak yerine getirmenin arayış ve çabasıyla başarıyı temel ölçü olarak esas alır.

Tolhildan yoldaşımız parlak bir gelecek vaat eden genç bir Apocu komutan olarak 2017 yılının Mayıs ayında şehadete ulaşır. Tolhildan yoldaşımızın mücadelesi ve duruşu biz yoldaşları tarafından örnek alınarak mücadeleyi daha büyütmenin gerekçesi yapılacaktır. Başta Mêrdîn ve Urfa gençleri olmak üzere tüm Kürt gençleri Tolhildanlar’ın izinden yürüyerek mücadelesini esas alacak, silahını yerde bırakmayacaktır.

 

AZAD AZADÎ

Azad yoldaşımız, partimiz PKK ile yurtsever halkımızın özgürlük umutlarının yeşerdiği kutsal Riha topraklarında yurtsever bir ailemizde dünyaya gelmiştir. Kurdistan’da işgalciler ve işbirlikçilere karşı tarihi bir mücadelenin verildiği Riha’da büyümesi yoldaşımızın Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ni erken yaşlardan itibaren tanımasını ve yakından takip etmesini sağlamıştır. Sömürgeci Türk devletinin uyguladığı politikalar nedeniyle birçok Kürt ailesi gibi maddi zorluklarla yüz yüze kalan bir ailede yetişmesi yoldaşımızın erken yaşlardan itibaren çalışmasına neden olmuştur. Ailesine maddi destek sağlayan Azad yoldaşımız emek olgusuyla erken yaşlarda tanışmış, sorumluluk ve emekçi kişilik yoldaşımızın belirgin özelliği haline gelmiştir. 2010 yılında ailesiyle birlikte Türkiye metropollerinden Antalya’ya göç etmek zorunda kalan yoldaşımız, bu dönemde halkımıza karşı uygulanan ayrımcılık ve faşizan yaklaşımlara da yakından tanıklık etmiştir. Mücadelemizi yakından tanıyan yoldaşımız, gençlik çalışmalarına dahil olmuş ve Kürt gençlerini hedefleyen sistematik asimilasyon saldırına karşı mücadele etmiştir. Halkımıza karşı 2014 yılında yoğunlaşan imha ve soykırım saldırıları karşısında cevapsız kalmayı onurlu bir Kürt genci olarak kabul etmeyen yoldaşımız Mêrdîn’de Kurdistan Özgürlük Gerillası saflarına katılmıştır.

Temel gerillacılık eğitimini başarıyla tamamlayan yoldaşımız, büyük bir merak duyduğu PKK’nin kutsal yaşamına heyecanla dahil olmuş ve gerilla yaşamının temeli olan kutsal yoldaşlık bağından çok etkilenmiştir. PKK’nin güçlü yoldaşlık bağının yarattığı enerjiyle devrim çalışmalarına büyük bir irade ve enerjiyle dahil olan yoldaşımız emekçi kişiliğiyle kısa sürede Parti yaşamıyla bütünleşmiştir. Önder Apo felsefesinde derinleşmeyi esas alan Azad yoldaşımız, devrim görevlerine büyük bir hassasiyet ve üstün başarı temelinde yaklaşarak örnek bir katılım sahibi olmuştur. Halkımızın özgür gelecek umudunu somutlaştırmak için sürekli bir çabası olan yoldaşımız, işgalcilere karşı olan öfkesini mücadelesine yansıtmıştır. Aldığı eğitimlerle gerillacılık taktiklerinde uzmanlaşan Azad yoldaşımız, Kurdistan’ın yürütülen keskin gerillacılık mücadelesinin merkezlerinden Çarçella alanına geçerek ilk gerillacılık pratiğine başlamıştır. Yoğun emek gerektiren ve temel savaş hazırlıklarının yapıldığı altyapı çalışmalarında uzun süre kalarak büyük bir emek ortaya koyan yoldaşımız, çabası ve pratiğiyle bütün yoldaşlarının saygısını kazanmıştır. 2015 yılında sömürgeci Türk ordusunun işgal ve imha saldırıları sırasında sömürgecilere ilk cevabı veren ve birçok eylemde en önde yerini alan Azad yoldaşımız, katılım temposunu sürekli yükseltmeyi esas almıştır. Zagrosların zorlu coğrafyasında büyük bir deneyim kazanarak yetkinleşmiş hem yaşamda hem savaşta yoldaşlarına öncülük yapmıştır.

Özlü ve fedakar katılımlarıyla PKK hakikatiyle bütünleşerek ardından büyük bir mücadele mirası bırakan Kemal, Dilgeş, Tolhildan, Nûrhak, Tolhildan ve Azad yoldaşımızın başta değerli aileleri olmak üzere bütün yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz. “

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz