HPG 2016’da şehit düşen 3 gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı

0
130

HPG Basın İrtibat Merkezi, şehadete ulaşan gerillalara ilişkin şunları belirtti:

“Soykırımcı Türk devletinin 2016 yılında elindeki bütün askeri, siyasi ve ekonomik imkanları seferber ederek halkımıza ve onun öncü gücü olan partimiz PKK’ye yönelik geliştirdiği saldırılara karşı Kurdistan Özgürlük Gerillası Medya Savunma Alanları’ndan Bakurê Kurdistan ve Türkiye metropollerine kadar tarihi bir direniş geliştirerek cevap vermiştir. Geliştirdiği saldırılarla Partimizin iradesini kırıp teslim alacağını hesaplayan işgalci TC devleti Apocu militanların bin bir zorlukla bilenmiş iradelerine çarpmıştır. Kurdistan Gerillası gerçekleştirdiği yüzlerce eylemle işgalcilere ağır darbe vurmuştur. Apocu fedai militanların büyük emek ve çabalarının sonucu gelişen bu eylemlerde kuşkusuz çok değerli yoldaşlarımız şehadete ulaştı. Büyük bir inanç ve kararlılıkla düşman üzerine yürüyen kahraman şehitlerimiz döneme damgasını vuran, gerçek değer yaratıcılardır. Bu destansı direniş döneminde Botan Bêlatî yoldaşımız Medya Savunma Alanları’nda, Şerzan Agirî yoldaşımız Serhed alanında ve Zagros yoldaşımız da Cûdî alanında düşmana karşı amansız bir mücadelenin sahibi olarak şehitler kervanına katıldı.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

 

Kod Adı: Botan Bêlatî
Adı Soyadı: Cengiz Yılmaz
Doğum Yeri: Colemêrg
Anne – Baba Adı: Nadiye – Mehmet
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2016 / Medya Savunma Alanları

 

Kod Adı: Şerzan Agirî
Adı Soyadı: Yakup Aslan
Doğum Yeri: Agirî
Anne – Baba Adı: Fehime – Tahir
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2016 / Serhed

 

Kod Adı: Zagros
Adı Soyadı: Mervan Taşdemir
Doğum Yeri: Mûş
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2016 / Cûdî

 

BOTAN BÊLATÎ

Botan yoldaşımız, Colemêrg’in Çelê ilçesine bağlı Bêlatî köyünde yurtsever ve değerlerine bir ailede dünyaya gelmiştir. 90’lı yıllarda Bêlatî köyü Türk devletinin Kürt halkına karşı uyguladığı soykırım savaşı çerçevesinde yakılarak, yöre halkımız şehir merkezlerine göç etmek zorunda bırakılmıştır. Botan yoldaşımızın ailesi gerillada katılımları ve şehitleri olan yurtsever bir aile olmasından dolayı, soykırımcı Türk devletinin sürekli hedefinde olmuştur. Tüm baskı ve zulümlere rağmen onur mücadelesinden vazgeçmemişlerdir. Daha çocuk yaşta PKK’yi tanımaya başlayan ve şehadete ulaşan kahramanlarımızın destansı hikayeleriyle şekillenen Botan yoldaşımız, gençlik yıllarına geldiğinde onur mücadelesini devralmanın sorumluluğunu bilmiştir. Faşist Türk devletinin defalarca tutuklama ve gözaltı uygulamaları ile yıldırma çabalarına inat Botan yoldaşımız yüzünü dağlara dönmüş ve 2013 yılında aktif direnişte yer almak için gerilla saflarına katılmıştır.

Gerilla yürüyüşünde Zagroslar’da başlayan Botan yoldaşımız, kısa sürede kendisinde büyük dönüşümler gerçekleştirerek yetkin bir gerilla olmayı bilmiştir. Soykırımcı Türk devletinin halkımıza ve değerlerimize karşı gayri ahlaki saldırılarına karşı büyük intikam iddiasını her zaman yenileyerek, anı anına çetin bir mücadele içerisinde olmuştur. Botan yoldaşımız, kısa sürede her konuda büyük bir gelişme sağlamıştır, tüm Parti eğitimlerinde gerek askeri branşlarda gerek ideolojik boyutta her zaman derinleşmeyi esas almıştır. PKK’de doğru temelde militanlık yapmanın, yaşama ve direnişe ruh veren Önder Apo’nun ideolojisi ve yaşam felsefesinde derinleşmekle mümkün olabileceği gerçeğinin bilincinde olan Botan yoldaşımız, ideolojik derinleşmeyi ve fedai çizgide ilerlemeyi büyük amaç edinmiştir. Şehit olduğu eylem sırasında kol komutanı olan Botan yoldaşımız, son sözleri ‘düşman mevzilerini temizledik ilerliyoruz’ olmuştur. Bu fedai ruh ve mücadele azmi gerilla gücünün yenilmezliğini ve Apocu fedailiği somutlaşmış hali olmuştur. Botan yoldaşımızın, destansı direniş öyküsü her zaman biz geride kalan yoldaşlarına zafer emri olacaktır. Zagroslar’da emsalsiz fedai duruşu ile bilinen Botan yoldaşımız her zaman Zagrosların ölümsüz kahramanları arasında anılacak ve mücadelemizde yaşayacaktır.

 

ŞERZAN AGIRÎ

Şerzan yoldaşımız, sömürgeci Türk devletine karşı geliştirdiği destansı direniş ile Kurdistan tarihinde önemli bir direniş alanı olarak bilinen Agirî’nin Avkevir ilçesinde yurtsever bir ailede doğmuştur. Yaşadığı çevrenin yurtsever olması ve tarihi Ağrı Dağı Direnişi’nin dilden dile aktarılan destanları ile büyüyen Şerzan yoldaşımızda da yurtseverlik duyguları her zaman ön planda olmuştur. Özellikle partimiz PKK öncülüğünde sürdürülen özgürlük mücadelesinin halkımızı kesin zafere ulaştıracağına tüm benliği ile inanmıştır. Bunun için sürekli mücadele arayışı içerisinde olmuştur. Üniversiteye gittiği dönemlerde gençlik çalışmalarına dahil olan Şerzan yoldaşımız, bu süreçte Partimizi daha yakından tanımaya başlamıştır. Yine yaptığı okumalardan ve tanık olduğu yaklaşımlardan düşmanın soykırımcı yüzünü görmüştür. Düşman gerçekliğini tanıdıkça mücadele etme azmi ve kararlılığı daha da artan Şerzan yoldaşımız, özellikle çocukluk arkadaşlarının düşman tarafından şehit edilmesi karşısında hem arkadaşlarının anısına sahip çıkmak hem de düşmandan intikam almak için gerilla saflarına katılma kararı almıştır.

2015 yılında gerilla saflarına katılan Şerzan yoldaşımız, Bakurê Kurdistan’da gerillacılık yapmanın avantajı ile pratik içerisinde kalarak kısa sürede yetkin bir gerilla olmuştur. Gerillacılığın temel ilkelerini birebir savaş içerisinde öğrenmiş, bu durum kendisinde önemli çıkışların yaşanmasına neden olmuştur. Çocukluk arkadaşlarının intikamlarını alma istemiyle her anını düşmana vurulacak darbeler üzerinde yoğunlaşarak geçirmiştir. Bundan dolayı zengin eylem taktiklerini geliştirmeye dair yoldaşlarıyla sürekli bir tartışmanın içerisinde olmuştur. Bu tartışmalardan çıkardıkları sonuçlarla düşmana karşı birçok eylem geliştirmiştir. Fakat Öndeliğimize ve halkımıza karşı kendisini her zaman sorumlu gören Şerzan yoldaşımız kendisini hiçbir zaman yeterli görmemiştir. Bunun için mücadelesini daha fazla büyütmek için her zaman çaba sahibi olmuştur. Serhed eyaletinde birçok alanda mücadele yürüten Şerzan yoldaşımız birçok zorluğu iradeli duruşuyla aşmasını başarmıştır. Yoldaşlığındaki samimiyeti, katılımındaki dürüstlüğü sayesinde tüm yoldaşlarının saygısını kazanmış, her zaman birlikte çalışma yürütülmek istenen örnek bir militan olmuştur. İki yıl boyunca yürüttüğü başarılı pratikten sonra, yaşadığı pratik süreci değerlendirmek, kendisini yeni dönem gerillacılığında ve Apocu ideolojide derinleştirmek için bir süre eyalet bünyesinde oluşturulan akademi çalışmalarına dahil olmuştur. Akademi sürecinde aldığı eğitimlerle pratiğini derinlikli bir çözümlemeye tabi tutmuştur. Katılımında ideolojik boyuttan çok duygusal boyutun ön planda olduğunu çözümlemiş, kendisini Önder Apo felsefesinde daha fazla derinleştirmiştir. Yine düşmanın Kürt gençleri özelinde Kürt bireylerinde yarattığı çarpık kişilik özelliklerini ve bunların kendisi üzerindeki etkilerini samimi bir şekilde çözümleyerek aşmaya çalışmıştır. Yeni bir mücadele yılına kendisini hem askeri hem de ideolojik anlamda donatarak hazırlayan Şerzan yoldaşımız, düşmanın 6 Ekim 2016 yılında Tendurek alanına bağlı Kirê Tûtax alanında gerçekleştirdiği operasyonda fedai bir tarzla savaşmış ve birçok düşman askerinin cezalandırılmasını sağlamıştır. Yaşanan yoğun saldırı ve çatışmalarda son nefesine kadar fedaice savaşan Şerzan yoldaşımız şehadete ulaşarak ölümsüzleşmiştir.

 

ZAGROS

Zagros yoldaşımız Serhed’in yurtsever kenti Mûş’da kültürüne bağlı ve yurtsever bir ailede doğmuştur. Yetiştiği çevrenin Kürtlük özelliklerini korumaları ve bunun için mücadele etmeleri Zagros yoldaşımızın da bu mücadele gerçekliği içinde şekillenmesini sağlamıştır. Çocukluğundan itibaren Partimiz ve öncü gücü olan gerillaya karşı sempati duyan Zagros yoldaşımız, her zaman gerilla saflarına katılmanın hayalini kurmuştur. Büyüyüp mücadele edebilecek yaşa geldiğinde çocukluk hayaline bağlı kalan Zagros yoldaşımız 2013 yılında yüzünü Kurdistan dağlarına dönmüş ve gerilla saflarına katılmıştır.

İlk gerillacılık eğitimini Botan alanında almış, onlarca yıllık gerilla savaşı tecrübesinden faydalanarak yetkin bir gerilla olmayı başarmıştır. Kendisini eğitmeyi en öncelikli hedeflerinden biri haline getiren Zagros yoldaşımız, Önderlik felsefesinde derinleştikçe sistemin kişiliğinde yarattığı olumsuz etkileri bir bir atmış ve daha fazla kendisi olmuştur. Özüne döndükçe daha fazla özgürleştiğinin farkına varmıştır. Bundan dolayı hiçbir zaman kendisini eğitmekten geri durmamış, her zaman gelişmeyi esas almıştır. Düşman saldırılarının başladığı 2015 yılından itibaren bulunduğu Cûdî alanında düşmana karşı aktif bir mücadelenin içerisine girmiştir. Düşmanın Özyönetim Direnişi’nde halkımıza karşı katliamlar geliştirmesi Zagros yoldaşımız da derin bir öfkeye neden olmuştur. Halkımıza yapılan katliamların intikamını almak için birçok eyleme katılmıştır. Devrimci Halk Savaşımızın başarıya ulaşabilmesi için tüm varlığı ile mücadele eden Zagros yoldaşımız, durmak bilmeyen katılım tarzıyla tüm yoldaşlarının saygısını kazanmayı başarmıştır. Özlü yoldaşlığı ve fedai katılım tarzıyla her zaman öncü bir militan olmayı başaran Zagros yoldaşımız, 28 Kasım 2016 günü düşmanın Cûdî alanına yönelik başlattığı operasyonda işgalcilere karşı son nefesine kadar savaşarak şehadete ulaştı. Yoldaşları olarak Zagros yoldaşımızın bizlere devrettiği devrim bayrağını zafere kadar değerli şehitlerimize layık olmanın bilinciyle taşıyacağımızın sözünü veriyoruz.

Medya Savunma Alanları’ndan Bakurê Kurdistan’a kadar işgalciliğe ve soykırım siyasetine karşı oluşturulan direniş hattında büyük emek, çaba ve özveri ile savaşarak şehadete ulaşan Botan, Şerzan ve Zagros yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here