HPG: Mêrdîn’deki katliam planlı bir kontra saldırısı olabilir

0
120

Mêrdin’de gerçekleştirilen katliama ilişkin açıklama yapan HPG Basın İrtibat Merkezi, “19 Ocak gecesi Başûrê Kurdistanlı 5 yurttaşımız Mêrdîn’de hunharca katledilmiştir. Öncelikle fertlerini yitiren ailelere, Rêkanîlilere ve tüm Kurdistan halkına başsağlığı diliyoruz.

Hedeflenen insanlarımız Rêkanî aşiretine mensup, ülkesine bağlı yurtsever insanlar olup, bulundukları köy ve bölgeler birçok sefer Türk devleti tarafından hedeflenmiş, bu saldırılarda birçok şehit vermişlerdir. Bu insanlarımız Türk devletinin hedefinde olduğu için Mêrdîn’de gerçekleşen son olayın karanlık bir olay olduğu görülmektedir. Türk devletinin bu olayı sıradan adli bir vakaymış gibi göstermeye çalışıp, savcılık eliyle gizlilik kararı getirmesi dikkat çekicidir. Bu yüzden gerçekleştirilen vahşi katliamın Kürtleri sindirme planı çerçevesinde yapılan planlı bir kontra saldırısı olabileceği ihtimalini güçlendirmektedir. Halk Savunma Güçleri olarak bu olayın takipçisi olacağımızı ve hesabını soracağımızı belirtiyor, tekrardan yurtsever halkımıza başsağlığı diliyoruz” dedi.

KİMYASAL SİLAH SALDIRILARI SÜRÜYOR

Açıklamada devamla şunlar belirtildi:

“Hareketli timlerimiz öncülüğünde gerçekleştirilen eylemlerde 1 mobesse kamera sistemi imha edilmiştir.

İşgalci Türk ordusu gerilla direniş mevzilerini 17 kez kimyasal silah, 1 kez yasaklı bomba ve onlarca kez obüs, tank ve ağır silahlarla bombalamıştır. Aynı zamanda gerilla alanları savaş uçaklarıyla 4 kez bombalamıştı” dedi.

Gerçekleştirilen eylemlerin ve yapılan saldırıların ayrıntıları şöyledir;

Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Zap bölgesinde;

21 Ocak saat 09:00’da işgalcilerin Amediyê ilçesinin Şeladizê nahiyesine bağlı Sîda köyü yakınlarındaki gerilla direniş mevzilerinin çevresine yerleştirdikleri 1 mobesse kamera sistemi hareketli timlerimizce vurularak imha edilmiştir.

21 Ocak saat 18:00’da Amediyê ilçesinin Şeladizê nahiyesine bağlı Sîda köyü yakınlarındaki işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla vurularak darbelenmiştir.

21 Ocak 09:30 ve 10:10 saatlerinde Amediyê ilçesinin Şeladizê nahiyesine bağlı Çemço bölgesi yakınlarındaki işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla iki kez vurularak darbelenmiştir.

Cenga Xabûrê Şehîd Savaş Maraş Devrimci Hamlesi çerçevesinde;

21 Ocak saat 08:20’de Girê FM Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla vurularak darbelenmiştir.

İşgalci TC ordusunun yasaklı bomba ve kimyasal silahlarla gerçekleştirdiği saldırılar;

21 Ocak’ta Amediyê ilçesinin Şeladizê nahiyesine bağlı Çemço bölgesi ve Sîda köyü yakınlarındaki gerilla direniş mevzileri 17 kez kimyasal silahlarla bombalanmıştır.

21 Ocak saat 16:00’da Amediyê ilçesinin Şeladizê nahiyesine bağlı Sîda köyü yakınlarındaki gerilla direniş mevzileri yasaklı bombalarla 1 kez bombalanmıştır.

İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

21 Ocak’ta Garê’nin Deşta Kafya alanı ile Xakurkê’nin Lolan suyu çevresi savaş uçaklarıyla 4 kez bombalanmıştır.

21 Ocak’ta Girê Amediyê, Girê Cûdî ve Girê FM Direniş Alanları  ile Amediyê ilçesinin Şeladizê nahiyesine bağlı Çemço bölgesi ve Sîda köyü yakınlarındaki gerilla direniş mevzileri obüs, tank ve ağır silahlarla onlarca kez bombalanmıştır.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here