HPG, şehadete ulaşan gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı

0
47

Ferhat Xizginos–Mehmet Yanar adlı gerillanın 2021’de kaza sonucu şehadete ulaştığını belirten HPG,” emekçi ve fedakar katılımı, Önderlik ve şehitler çizgisine olan bağlılığı ile örnek bir Apocu militan olmayı başarmıştır” dedi.

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklaması şöyle:

Ferhat Xizginos–Mehmet Yanar yoldaşımız 2021 yılında Medya Savunma Alanlarında gerçekleşen bir talihsiz bir kazada şehadete ulaşmıştır. Yurtsever bir aile ve çevreden olan Ferhat yoldaşımız, uzun yıllar Kurdistan Özgürlük Gerillası saflarında mücadele etmiş; emekçi ve fedakar katılımı, Önderlik ve şehitler çizgisine olan bağlılığı ile örnek bir Apocu militan olmayı başarmıştır. Yoldaşları olarak Ferhat yoldaşımızın özgür Kurdistan hayalini gerçekleştireceğimizin sözünü veriyoruz.

Şehadete ulaşan Ferhat Xizginos yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Ferhat Xizginos
Adı Soyadı: Mehmet Yanar
Doğum Yeri: Çewlîg
Anne – Baba Adı: Halime – Ramazan
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2021 / Medya Savunma Alanları

Ferhat Xizginos yoldaşımız Çewlîg’in Darahênê (Genç) ilçesinde dünyaya gelmiştir. Ancak ailesi Amed’e göç etmiş ve Amed’de büyümüştür. Ferhat yoldaşımız Kurdistanî değerlere bağlı, toplumsal kimliğine yabancılaşmamış, yurtsever ve özlü bir ailede yetişmiştir. Ailesindeki güçlü ahlak ve kültür Ferhat yoldaşımızın kişiliğini etkilemiş, karakterini belirlemiştir. Dayısının mücadele saflarında şehit olması, iki kardeşinin ve birçok yakın akrabasının özgürlük mücadelesine katılması Ferhat yoldaşımızı derinden etkilemiştir. Sistem yaşamıyla derin çelişkileri olan ve bütünleşmeyi kabul etmeyen Ferhat yoldaşımız arayış içerisine girmiştir.

Önder Apo şahsında tüm Kürt halkını soykırımdan geçirme saldırısı olan uluslararası komplonun gerçekleşmesi kendisini derinden sarsmış ve mücadeleye katılım kararı almıştır. Bazı sebeplerden ötürü mücadele saflarına hemen katılamasa da asla hayalinin peşini bırakmamış, kararından vazgeçmemiş ve 2005 yılının Ağustos ayında mücadele saflarına katılmıştır. Amed’de gerillaya katıldıktan sonra Medya Savunma Alanları’na geçen Ferhat yoldaşımız, yeni savaşçı eğitimini Zap’ta almış, ilk gerilla tecrübelerini burada edinmiştir. Halkına yaşatılan yüzlerce yıllık acının, kimliksizliğin, soykırım saldırılarının intikamını alma hırsıyla erkenden gerilla pratiğine atılmıştır. Büyük bir istek ve aşkla gerilla yaşamına katılan Ferhat yoldaş, Zagroslar’da 7 yıl boyunca soluksuz bir gerillacılık yapmıştır. Devrimci hamlelerin ve büyük saldırı ruhunun ölümsüz komutanı Şehîd Reşîd Serdar (Mehmet Can Gürhan) yoldaşın komutası altında savaşmış, devrimci halk savaşı tecrübelerini bizzat ondan almıştır.

2012-2013 yılı kış sürecinde akademi ortamına katılarak 7 yıllık mücadele pratiğini sorgulamış, ideolojik dersler ışığında pratik süreçlerin muhasebesini yapmış, eleştiri-özeleştiri temelinde kendisini ele alarak yeni dönemin devrimci görevlerine hazırlanmıştır. Öz savunma çalışmalarını güçlendirmeye, daha etkili kılmaya ve bu şekilde sonuç almaya yürekten inanan Ferhat yoldaşımız, kendisini bu çalışmaları geliştirmeye aday bir komutan olarak yetiştirmiştir. Bu inanç ve kararlılıkla Heftanîn alanına geçmiştir. Yüksek sorumluluk duygusuyla hareket eden Ferhat yoldaşımız her daim Bakurê Kurdistan’a geçmek, doğduğu ve büyüdüğü topraklarda gerillacılık yapmak istemiştir. Mücadelemizin gereklilikleri farklı alanlarda çalışma yürütmesini gerekli kılmışsa da o hiçbir zaman bu sevdasından vazgeçmemiştir.

El Kaide artığı çetelerin ve DAİŞ faşizminin Kürt halkına gözü dönmüşçesine saldırdığı, soykırımdan geçirerek Türk devletine hizmet ettiği bir dönemde Ferhat yoldaşımız da tüm Apocu militanlar gibi bu sürece karşı kayıtsız kalmamıştır. O da halkının onurlu ve devrimci bir evladı olarak üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmek, halkımız üzerindeki saldırıları bertaraf etmek ve özgür yaşam alanları açmak için üzerine düşeni yapmıştır. Farklı alanlarda gerici faşist çetelere karşı geliştirilen mücadelede aktif yer almış, büyük bir istek ve çabayla görevlerini yerine getirmeye çalışmıştır. İnsanlık düşmanı DAİŞ belasına karşı mücadele ederek insanlığa ve halkına karşı olan sorumluluğunu başarıyla yerine getiren Ferhat yoldaşımız, Medya Savunma Alanları’na geçmiştir. Medya Savunma Alanları’nda yılların tecrübesiyle sorumluluk almış ve devrimci görevlerine sahip çıkmak için fedakarlık örneği göstererek çalışmıştır.

Ferhat yoldaşımız yüreğindeki büyük hayaller ve soylu duygularla halkımızın özgür yaşam sahibi olması için mücadele ederken, gerçekleşen talihsiz bir kaza sonucu şehadete ulaşmıştır. Ardında mücadele dolu bir yaşam ve güzel anılar bırakan komutan Ferhat yoldaşımız, her daim mücadelemizde yaşayacak, uğruna yıllarca savaştığı amaçları mutlaka gerçekleştirilecektir. Başta Ferhat yoldaşımızın değerli yurtsever ailesine ve tüm Kurdistan halkına başsağlığı diliyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz