HPG Dersim’de şehadete ulaşan 3 gerillanın kimliklerini açıkladı

0
127

HPG Basın İrtibat Merkezi, şehit 3 gerillaya ilişkin şunları belirtti:

“Dersim alanındaki güçlerimize dönük işgalci Türk ordusunun saldırıları yoğun bir biçimde sürmektedir. Kış ve bahar sürecinde de saldırılarını sürdüren işgalciler ile güçlerimiz arasında 23 ve 24 Aralık 2022 tarihinde temas yaşanmış, bu temas daha sonra çatışmaya dönüşmüştür. Saatlerce süren bu çatışmada büyük bir cesaretle savaşan Dersim Eyalet Komutanlığı Üyesi Şevger Semsûr ile Arjîn Sarya yoldaşlarımız şehadete ulaşmıştır. Bu çatışmalarda işgalcilere ağır darbe vurarak, düşmanın içinden sağlam çıkmayı başaran Dersim Eyalet Komutanı Yaşar yoldaşımız, 1 Mart 2023 günü yine düşmanla çatışmaya girmiştir. Partimiz PKK’ye katıldığı ilk günden itibaren daima fedailik çizgisinde bir yürüyüşü esas alan Yaşar yoldaşımız, düşmanla uzun bir süre çatıştıktan sonra düşman eline sağ geçmemek için fedaice şehadete yürümüştür.

Dersim Eyalet Komutanı Yaşar Botan yoldaş, Dersim Eyalet Komutanlığı Üyesi Şevger Semsûr ile Arjîn Sarya yoldaşlarımız büyük bir cesaretle düşmanla sonuna kadar savaşmış, unutulmaz kahramanlık örneği sergileyerek şehit olmuşlardır. Seyîd Rızalardan Besêlere, Saralardan Beritanlara, Çetin Sivereklerden Atakan Mahirlere, Zînlerden Çiçeklere, Yılmazlardan Yaşarlara kadar sayısız tarihi kahramanın ve direnişin mekanı olan Dersim’deki özgürlük mücadelesi her daim sürecek, aziz şehitlerimizin kutsal özlemleri mutlaka gerçekleştirilecektir. Bu temelde başta şehit yoldaşlarımızın değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkına başsağlığı diliyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Yaşar Botan
Adı Soyadı: Osman Manak
Doğum Yeri: Şirnex
Anne – Baba Adı: Cahide   – Mahmut
Şehadet Tarihi ve Yeri: 1 Mart 2023 / Dersîm

 

Kod Adı: Şevger Semsûr
Adı Soyadı: Zeynal Küçük
Doğum Yeri: Semsûr
Anne – Baba Adı: Hayriye – Mehmet
Şehadet Tarihi ve Yeri: 24 Aralık 2022 / Dersîm

 

Kod Adı: Arjîn Sarya
Adı Soyadı: Şehrîban Tekmenüray
Doğum Yeri: Antalya
Anne – Baba Adı: Fatma – Ramazan
Şehadet Tarihi ve Yeri: 24 Aralık 2022 / Dersîm

 

YAŞAR BOTAN

Yaşar Botan yoldaşımız, Şirnex’in Sîlopya ilçesinde yaşama gözlerini açmıştır. Zêvkî aşiretine mensup bir köy ve aile ortamında dünyaya gelen Yaşar yoldaşımız, daha çocukken soykırımcı, sömürgeci Türk devletinin baskı, işkence ve zulümlerine tanıklık etmiştir. Düşman baskıları gün geçtikçe artmış, 1994 yılında köyleri yakılıp yıkılmış ve ailece kendi ülkemiz Kurdistan’da penaber haline gelerek Başûrê Kurdistan’a geçmiştir. Fakat işbirlikçi KDP göç eden mazlum ve mağdur halkımıza yardım edip, destek olup, ulusal duygularla sahip çıkacağına Türk devletiyle işbirliği içerisinde Bakur’dan gelen penaber halkımıza saldırmıştır. Türk devletinin ve KDP ihanetinin göç eden halkımıza dönük saldırıları 1998 yılına kadar da bitmemiş, yurtsever halkımız birçok kez kamp yeri değiştirmiş ve en son adeta bir çöl olan Maxmûr’a geçmiştir. Fakat ülkesine, kimliğine, diline, kültürüne ve yurtseverlik değerlerine sonuna kadar bağlı olan yiğit Botan halkı hem düşmanın hem de işbirlikçi ihanetçilerin saldırıları karşısında asla boyun eğmemiş ve yurtseverlik duruşundan taviz vermemiştir. Maxmûr halkı, bir çölü yaşanabilecek bir toprak parçasına çevirerek bir mucizeyi yaratmıştır. En zor koşullara göğüs gerip, büyük bedeller vererek onurunu korumuştur. Bu yüzden Maxmûr’daki yurtsever halkımız, tüm Kürt halkı için yurtseverliği örnek alınmış, büyük saygı duyulmuş ve değer verilmiştir.

Yaşar yoldaşımız, Maxmûr’da her anı devrimci yaşam kültürüyle örülü olduğu yeni bir dünyada büyümüştür. Bu güzel yaşamdan çok büyük heyecan duymuş, moral almıştır. Kendi ülkesinden uzakta olsa da kendi anadilinde eğitim görmüş, sağlam bir toplumsal bilinç edinmiştir. Önder Apo’ya olan bağlılığı duygusallıktan çıkıp bilinç gücüne erişmiştir. Maxmûr’daki her yurtsever ailemiz gibi, Yaşar yoldaşımızın ailesinden de partimiz PKK saflarına katılımlar olmuştur. Yaşar yoldaşımızın amcası Zindan Cizre (Abdullah Manak) 1994 yılında Zagroslar’da şehadete ulaşmıştır. Uluslararası Komplo sürecine tüm Kürt halkı büyük tepki göstermiş, yedi yaşından yetmiş yaşına onlarca şehidimiz fedai eylem gerçekleştirmiştir. Uluslararası Komploya en büyük tepkiyi veren, Önder Apo’ya bağlılıklarını en zor dönemde onlarca evladını gerilla saflarına katarak komploya nasıl cevap olunması gerektiğini gösteren yine Maxmûr’daki yurtsever halkımız olmuştur. Her daim gerilla olmanın hayalini kuran Yaşar yoldaşımız da Uluslararası Komplo’nun gerçekleşmesinin hemen ardından 27 Şubat 1999’da gerillaya katılmıştır.

Gerilla saflarına katılıp ilk askeri eğitimlerini tamamlayan Yaşar yoldaşımız, 2000 yılının başında Önderliğin iyi bir yoldaşı ve intikam savaşçısı olmak için kendi öneri ve dayatması sonucunda fedailer örgütlenmesine dahil olmuştur. Daha sonra Hêzên Taybet Kurumu’na dönüşecek olan ilk fedai grupları gerilla saflarındaki profesyonel, örgütlü ve daimi fedailiği hedefleyen örgütlemenin temelini atmıştır. Yaşar yoldaşımız, fedailer kurumunun ilk emekçilerinden ve öncülerinden biri olma onuruna erişmiş, aynı zamanda burada derin ideolojik, örgütsel ve kapsamlı askeri eğitimler görmüştür. 2003 yılında Hareketimiz içerisinde ihanetçi ve çeteci tasfiyeciliğin bir eğilim olarak ortaya çıktığı süreçte Apocu çizgiden yana tavır almış, asla savrulmamış ve Hareketimizin yönetimindeki yoldaşların güvenliğine geçerek onları koruma görevini üstlenmiştir.

Bu görevini başarıyla yerine getiren Yaşar yoldaşımız, tarihi 1 Haziran Hamlesi temelinde 2004’te yüzünü Bakurê Kurdistan’a dönmüş ve Dersîm’e geçmiştir. Dersîm’de beş yıl boyunca soluksuz bir şekilde mücadele etmiş, Dersîm’in her bir yerinde gerillacılık yapmıştır. Yaşar yoldaş, 2009 yılında Medya Savunma Alanları’na geçmiş. Hêzên Taybet Karargahı’nda bir yıl boyunca Bakur pratiği üzerine yoğunlaşmış, daha sonra 2010-2011 kışında Haki Karer Akademisi’nde ideolojik ve askeri eğitim sürecine dahil olmuştur. Geçirdiği pratik süreçleri doğru değerlendirmek için akademi ortamına güçlü katılmış ve oldukça etkili sonuçlar çıkarmıştır. Akademiden sonra Hareketimizin yönetimindeki arkadaşın yanına güvenlik sorumlusu olarak geçmiş, üç yıl boyunca bu hassas ve kritik görevi başarıyla yürütmüştür. Örgüt yönetiminin yanında, örgüt çalışma tarzını yakından izleyip büyük sonuçlar çıkarttığı 3 yıllık bu süreci her anı müthiş derslerle dolu olan devrimcilik hayatının en önemli dönüm noktası olarak ifade etmiştir. 2013 yılında PKK saflarına akın akın gelen başta Kürt gençleri olmak üzere birçok enternasyonal genç devrimciyi eğitmek için yeni savaşçı eğitim koordinasyonu sorumluluğunu üstlenmiştir. İki yıl boyunca görev aldığı bu süreçte birçok yoldaşını eğitmiş, onları devrimci mücadeleye hazırlamış, engin tecrübelerini aktarmış ve bu tarihi görevini de başarıyla yerine getirmiştir. 2016 yılında Partimiz PKK Ocağı’nda eğitim görmüş, Parti Ocağı’nda yaşadığı yoğunlaşmaların hiçbir dönemle kıyaslanmayacak ölçüde derinlikli olduğunu belirtmiştir. Parti çizgisinde derinleşmiş, Partimizin dönem politikalarını ve güncel görevlerini kavramış ve fedai bir PKK’li olarak kendisine düşen sorumluluğun bilinciyle hareket etmiştir. Bu temelde yiğit komutanlarımızdan Yılmaz Dersîm yoldaş ile birlikte Dersîm’e gitmeyi önermiş ve her ikisinin de bu önerisi kabul edilmiştir.

Dersîm’de yıllarca birlikte kaldığı Yılmaz Dersîm gibi büyük bir komutanla omuz omuza verip 2016 yılında Dersîm’e doğru yol almıştır. Dersîm’e ulaştığı gibi eyalet komutanlığı düzeyinde sorumluluk almış, Dersîm alanını iyi tanıdığı için hiç zorluk çekmeden pratiğe girişmiştir. Düşmanın Dersîm alanına dönük özel ve yoğun yönelimlerine, sayısız saldırılarına cevap olmak için büyük bir fedakarlıkla taktik çıkış yapmanın arayışına girmiştir. Hem düşmana karşı darbe vuran eylemleri örgütlemiş hem de yeni dönem gerillacılığını Dersîm’de pratikleştirmek için çok fazla çaba harcamıştır. Yaşar yoldaşımız mütevazi, coşkulu, heyecanı asla eksilmeyen ve moralli bir komutan olarak yoldaşları için güç kaynağı olmuştur. PKK’nin fedailik ölçülerinde yaşamayı esas aldığı için hiçbir koşul altında fedailik ölçülerinden taviz vermemiş, Apocu militanlığı yetkince temsil etmiştir. Bir eyalet komutanı olarak küçük büyük demeden hiçbir görevi ayırt etmemiş, zorlu ve imkanları çok az olan Bakur koşullarında büyük bir fedakarlıkla gerillacılık yapmıştır. Yaşar yoldaşımızın bir komutan olarak sergilediği örnek katılımı yoldaşlarına örnek olmuş, güç vermiştir.

Yaşar yoldaşımız, Dersîm’de 1 Mart 2023 günü gerçekleşen bir düşman operasyonunda düşmanla temasa girmiş, kahramanca çatışmıştır. Partimiz PKK’ye katıldığı ilk günden itibaren daima fedailik çizgisinde bir yürüyüşü esas alan Yaşar yoldaşımız, düşmanla uzun bir süre çatıştıktan sonra düşman eline sağ geçmemek için fedaice şehadete yürümüştür. Botan halkımızın yiğit bir evladı olan Yaşar yoldaşımız, öz yurdundan sürülerek çok zor koşullarda büyüyen bir Kürt genci olarak Apocu ideoloji ile çıkış yapmış, fedai militanlığa ulaşmış, cesur bir gerilla komutanı haline gelmiş ve 24 yıllık soluksuz mücadelesiyle büyük bir halk kahramanı olmuştur. Toplumsal ve devrimci yaşamı büyük bir serüven ve mücadele destanı olan fedai komutan Yaşar yoldaşımız, mücadelemize her daim yol gösterecek, şehitlerin komutasında biz yoldaşlarını zafere götürecektir. Bu temelde, Yaşar Botan yoldaşımızın şahsında bir kez daha tüm şehitlere olan bağlılık sözümüzü yineliyor, ölümsüz anılarını Özgür Önderlik Özgür Kurdistan’da mutlaka yaşatacağımızı belirtiyoruz.

 

ŞEVGER SEMSÛR

Şevger yoldaşımız aslen Semsûr’un Kömür kasabasına bağlı Hesenko köyünden olmasına rağmen bazı nedenlerden dolayı Merkez’e bağlı Trintil köyüne göç ettirilen, Alevi bir ailede doğmuş ve büyümüştür. Soykırımcı Türk devletinin Alevi halkına uygulamak istediği asimilasyon politikalarından Şevger yoldaşımızın ailesi de payını almış ve kendi topraklarını bırakıp, farklı bir köye göç ettirilmiştir. Tüm bunlara rağmen Kürt–Alevi kültürünü korumayı başaran bir ailede büyümek Şevger yoldaşımızda daha küçük yaşlarda inatçı bir kişilik oluşturmuş, çalışkanlığıyla da aile çevresi tarafından sevilmiştir. Aynı zamanda daha çok erken yaşlarda emek olgusuyla tanışmak Şevger yoldaşımızın kişiliğinde sorumluluk alma, yaşamda kendini sorumlu görmeyi geliştirmiştir. Çalışkan ve zeki bir Alevi genci olan Şevger yoldaşımız imkansızlıklara rağmen başarılı bir öğrenci olmayı başarabilmiştir. Birçok Kürt genci gibi ailesinden uzakta, Kürt gençlerini asimile etmek için oluşturulan yurtlarda kalmak zorunda kalmasına rağmen daha küçüklüğünden aldığı inatçı kişiliği sayesinde özünden kopmamıştır. Şevger yoldaşımız genç yaşlarında bu politikalara karşı büyük kin ve öfke duymuş, mücadele yolları aramıştır. Lise yıllarında okuduğu yatılı okulda çevresindeki Kürt gençleri ile tanışan ve bu gençlerle tartışmalar geliştiren Şevger yoldaşımız, Kürt varlığını ve mücadelesini daha fazla bilince çıkarmıştır. Çalışkan ve zeki bir kişiliği olan Şevger yoldaşımız, lise eğitiminden sonra Uludağ Üniversitesi’ne girmiştir. Burada Kürt gençlerine karşı uygulanan asimilasyon, kökünden koparma politikalarını daha yakından gören yoldaşımız, bir dönem okuduktan sonra üniversiteyi bırakıp tekrar sınavlara hazırlanmıştır. Daha sonra Fırat Üniversitesi’ne giren Şevger yoldaşımız, burada gençlik örgütlerini daha yakından tanımış ve aktif olarak çalışmalara katılmıştır. Bu dönemde Kurdistan illerinde çalışmalar yürüten Şevger yoldaşımız, düşman saldırılarında bedel ödeyen, acı çeken fakat buna karşı yaratılan değerleri sahiplenmek için düşmanla korkusuzca mücadele eden halkımızın mücadele özünü daha yakından görmüş ve etkilenmiştir. Özellikle Önderliğimizi sahiplenme eylemlerinde aktif rol alan Şevger yoldaşımız, daha etkili mücadele etmenin yollarını aramaya başlamıştır. Bu temelde gerillaya katılım kararı veren Şevger yoldaşımız 2004 yılında gerilla saflarına katılmıştır.

Yeni savaşçılar eğitimini Xinêrê alanında gören Şevger yoldaşımız, katılımındaki bilinçlilik ve kendini halkına karşı sorumlu görme ile birlikte pratik becerileriyle her çalışmaya koşturmuş, bu özellikleriyle daha ilk zamanlarda yoldaşlarının ilgisini çekmeyi başarmıştır. Yeni savaşçılar eğitimini başarıyla tamamlayan Şevger yoldaşımız, daha sonra askeri alana düzenlenmiş; Xakurkê, Xinêrê ve Zagroslarda pratik yürütmüştür. Bu süreçlerde kendini askeri ve ideolojik yönden geliştiren Şevger yoldaşımız, yoğun askeri eğitimlerden geçmiş, belirli bir düzey yakalamıştır. Yürüttüğü başarılı pratiklerin ardından Şevger yoldaşımız mücadelesini daha fazla geliştirmek istemiş ve 2010 yılında Dersîm alanına geçmiştir.

Şevger yoldaşımız Dersîm’in zorlu pratiğine çalışkan ve emekçi kişiliği ile erkenden adapte olmuş ve çalışmalara katılarak etkin bir rol oynamıştır. Kısa sürede pratik çalışmalarda kendini ispatlayan Şevger yoldaşımız, yönetim düzeyinde görev almıştır. Daha sonra alan yürütmesi olan yoldaşımız aldığı görevleri başarıyla yerine getirmenin müthiş mücadelesini vermiştir. Görevlere mutlak başarı ilkesi ile yaklaşan Şevger yoldaşımız, bu yönüyle birçok yoldaşı tarafından örnek alınmıştır. Gerillacılıktaki yetkinliği, pratik öncülüğü ve inisiyatifiyle sadece bulunduğu, görev aldığı alanlarda değil daha geniş çerçevede etki alanına sahip olmuştur. Dersîm alanında kaldığı uzun yıllar boyunca gerçekleştirdiği etkili eylemlerle düşmana büyük korku salmıştır. Planlama ve pratik aşamalarında yer aldığı birçok eylemde işgalcilere en büyük darbeleri vurmayı bilmiştir. Dersîm’de bulunduğu bütün alanlarda, tanıştığı bütün yoldaşlarına büyük emekler vermiş ve emeklerinin karşılığını yoldaşlarından gördüğü büyük sevgi ve saygıyla almıştır. Şevger yoldaşımız, genç yaşlarında aldığı ağır sorumlulukları, büyük bir bilinç ve kendini her gün geliştirerek yerine getirmeyi bilmiştir. Kendini Devrimci Halk Savaşı Stratejisi temelinde her gün daha fazla eğitmiş ve yoldaşlarını da bu çizgide örgütlemiştir. Yeni dönemin öncü komutanı ve Apocu militanlarından biri olarak sorumluluk üstlenmiş, büyük iddia ve inançla sonuç almayı hedeflemiştir. Şevger yoldaşımız 18 yıllık kesintisiz gerillacılık yaşamına büyük başarılar sığdırmış, yoldaşlıktan ve Apocu militanlıktan taviz vermemiştir. Şevger yoldaşımız emekçi kişiliği, görevlere yaklaşımı, eylemciliği ve düşman karşısındaki sarsılmaz duruşuyla biz yoldaşlarına büyük bir direniş mirası bırakmış, kendi kişiliğinde oluşturduğu özellikleriyle, zafere giden yolu göstermiştir.

Şevger yoldaşımız 24 Aralık 2022 günü düşmanın Dersîm alanında gerçekleştirdiği saldırılarda Arjîn Sarya yoldaşımızla birlikte kahramanca savaşarak Apocu fedailiğin gereğini yerine getirmiş şehadete yürümüştür.

 

ARJÎN SARYA

Arjîn yoldaşımız aslen Şirnex’li yurtsever bir ailenin ferdi olarak Antalya’da doğmuştur. Ailesinin düşman baskılarından dolayı Türkiye metropollerine göç etmesi nedeniyle ülkemiz Kurdistan’dan uzakta doğup büyümek zorunda kalması Arjîn yoldaşımızı özünden koparmamıştır. Yakın çevresinden gerilla saflarına katılımların olması, yine düşman zindanlarında akrabalarının olması nedeniyle Arjîn yoldaşımız partimiz PKK’yi daha küçük yaşlarından itibaren tanımıştır. Ülkesi Kurdistan’dan uzakta olmasına rağmen ailesinin ve akrabalarının yurtsever ve devrimci olmaları nedeniyle yüreği her zaman Kurdistan’da ve halkımızın özgürlüğü için mücadele eden gerillanın yanında olmuştur. Yaşadığı çevrenin genellikle faşist karakterde olması, düşmanın özgürlük mücadelesi yürüten halkımıza karşı bulunduğu her yerde saldırması ve soykırım siyasetini sürdürmedeki ısrarı Arjîn yoldaşımızın düşman gerçekliği tanımasına neden olmuştur. Genç bir Kürt kadını olarak kendisinin de halkımızın özgürlüğünden sorumlu olduğunun bilincinde olan yoldaşımız, mücadele arayışına girmiştir. Düşmanın soykırım siyasetine karşı en etkili mücadele alanının Kurdistan dağlarında gerillacılık olduğunu düşünen yoldaşımız 2014 yılında özlemini ülkemiz Kurdistan’a dönmüş ve Amed’den gerilla saflarına katılmıştır.

Amed alanından Dersîm alanına geçen yoldaşımız ilk gerilla eğitimlerini burada almıştır. Gerilla savaşımızın en etkili yürütüldüğü Bakurê Kurdistan’dan gerilla saflarına katılması, savaş şartları içerisinde gerillacılık eğitimi alması Arjîn yoldaşımızın kısa sürede kendisini askeri ve ideolojik olarak geliştirmesine ve yetkin bir gerilla olmasına neden olmuştur. Dersîm’in birçok alanında gerillacılık yapan yoldaşımız, özellikle gerillanın yeniden yapılandırılması projesine tüm benliği ile inanmış ve gerekliliklerini yerine getirmiştir. Bu yönüyle bir YJA Star gerillası olarak tüm yoldaşlarına örnek olmuştur. Dersîm saha komutanımız Yılmaz Dersîm, Jîndar Ezgi ve Çiçek Botan yoldaşlarımızın şehadetinden çok etkilenmiş, yaşanan şehadetlerin nedenleri üzerinden derinlikli yoğunlaşmalar yaparak bu yoldaşlarımızın anılarına doğru temelde sahip çıkmaya çalışmıştır. Bu temelde tüm yoğunlaşmasını düşmana karşı yapılacak eylemler üzerine vermiş, düşmana karşı eylem geliştirmek için büyük bir özveri ve fedakarlıkla mücadele etmiştir. Dersîm alanında gerçekleşen birçok eyleme katılarak şehit yoldaşlarımıza karşı olan yoldaşlık görevlerini yerine getirmiştir. Askeri alandaki militanca duruşunu ve başarısını sürekli ideolojik birikimle beslemiştir. PKK-PAJK’ın özgür kadın çizgisini kişiliğinde oluşturmak ve bu çizginin yılmaz bir savunucusu olmayı şehit yoldaşlarına layık olmanın gereği olarak görmüştür. Bunun için bulunduğu her alanda özgür kadın çizgisini korumak ve kadın öncülüğünü yaşamın her anında etkin kılmak için büyük bir emek vermiştir. Kadın özgürlük çizgisini korumanın ve yaşamının temeli yapmanın Önderliğimizi hissetmenin, yaşamanın en etkili yolu olduğunu her defasında yoldaşları ile paylaşmıştır. Askeri alandaki başarıların da ideolojik yetkinlikte ve doğru temelde yaşanan bir yaşamla mümkün olduğu gerçeğini hiçbir zaman aklından çıkarmamış, yaşamdaki duruşuyla bu düşüncesini pratikleştirmiştir.

Yaşamdaki duruşu, samimi, dürüst ve emekçi kişiliği ile tüm yoldaşlarının kendilerine örnek aldığı Arjîn yoldaşımız 24 Aralık 2022 günü düşmanın gerçekleştirdiği operasyonlarda, öncü bir YJA Star militanı olarak son nefesine kadar fedaice savaşarak şehadete ulaşmıştır.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here