Dersim: AKP-MHP’yi yenilgiye uğratmak için Newroz alanlarına!

0
112

2023 Newrozu’nun başta Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan olmak üzere, tüm Kurdistan halkına, kadınlara, gençliğe, insanlığa kutlu olması dileğiyle konuşmasına başlayan Dersim, Mazlum Doğan ve Zekiye Alkan başta olmak üzere tüm Newroz şehitlerini de andı.

2023 yılına Güneybatı Kurdistan ve Hatay’daki halkın çok büyük acılarla girdiğini ifade eden Dersim, yakınlarını kaybedenlere başsağlığı ve yaralılara da acil şifalar diledi. Depremin sonuçlarının bir kez daha devlet geleneğinin toplumu, toplumsallığı ortadan kaldırmak, giderek bu bölgeleri insansızlaştırmak niyetini gösterdiğini ifade eden Dersim, “Halkımız şunu bilmeli. Devlet hiçbir zaman bu halkların kurtarıcısı olmadı, yardımcısı olmadı, olmaz da” dedi.

Halkların ancak birbiriyle yardımlaşarak, yaralarını acılarını birlikte sararak gün yüzüne çıkabileceğini ifade eden Dersim, bölgeye giden, yardıma koşan, acıları paylaşanların yine halk olduğunu, kadınlar olduğunu söyledi.

8 Mart’taki kadın direnişini, eylemliliklerini de selamlayan Dersim, Newroz’da bu direnişin taçlanacağını belirtti. Toplumun acılarını güçlü bir direnişe kavuşarak güçlü bir örgütlülüğe ulaşarak aşabileceğini vurgulayan Dersim, “Bu anlamda Newroz kendi anlamına denk, kendi ruhuna denk, kendi özüne denk, halklar etrafında kenetlenerek kendi bayramını kutlayabilmelidir” dedi.

Türk devletinin seçimlerde kendi iktidarını kazanmak için her türlü hileye başvurmaya çalışacağını, halkların iradesini görmemezlikten gelmeye çalışacağını ifade eden Dersim, “Şunu gösterebilmeliyiz ki, AKP-MHP faşizmi artık halkların başına beladır. Bu beladan kurtulmak için direnişe sarılmalıdır” şeklinde konuştu.

Özgürlük hareketinin, halkın bugünlere direnişle geldiğini de vurgulayan Dersim, “Bu direniş geleneğimizi sürdürmek bizim en temel yaşam felsefemizdir” diyerek 2023 yılında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünü hedeflediklerini de dile getirdi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here