Özgür bir gelacek için savaştı

0
65

Cenga Xabûr Şehit Savaş Maraş Devrimci Hamlesi’nin öncü ve sembol komutanlarından YJA Star gerillası Binevş Vejîn, yoldaşlarıyla birlikte özgür bir gelecek için son nefesine kadar mücadele etti.

 

 

Kurdistan Özgürlük Mücadelesinde yer alan binlerce savaşçı özgür bir gelecek ve anlamlı bir yaşam için canlarını siper etti. Bu savaşçılardan biri de Binevş Vejîn’dir.

Soğuk bir sonbahar günü Wan’da dünyaya gelen Binevş Vejîn (Yonca Gökalp), yurtsever bir çevrede büyür. Genç yaşta ülkesinin düşman tarafından işgal edildiğini fark eden Vejîn, halkın kültürel asimilasyondan geçtiğini görür. Düşmanın yaptıklarına sessiz kalamayan Binevş Vejîn, 2014 yılının sonbaharında teyzesiyle birlikte büyük bir kararlılıkla özgürlük hareketine katılır.

YJA Star gerillası Binevş Vejîn’in özgürlük yürüyüşü, 2014 yılında Kato dağlarında başlar. Gerillada Binevş Vejîn ismini alarak yeni bir yaşama başlar. Zap, Çarçêla, Xakurkê, Metîna ve Garê’de başarılı pratikler sergiler. Cesur ve öncü bir savaşçı olan YJA Star gerillası Binevş Vejîn, mücadele yaşamı boyunca önemli rol ve misyon üstlenir. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ideolojisi ile kendini geliştiren gerilla Binevş Vejîn, fedai bir savaşçı olur. Kürt Halk Önderi Öcalan’ı Amed surlarında görme hayalinden bahseden Vejîn, “Hayalimi gerçekleştirmek için ne gerekiyorsa yapacağım. Bu uğurda gerekirse canımı vereceğim. Ben yapamazsam da biliyorum ki yoldaşlarım hayallerimi gerçekleştirecektir” diyor.

ÖZGÜR BİR GELECEK İÇİN SAVAŞTI

Özgürlük hareketinde en çok yoldaşlık ilişkilerinden etkilenen Binevş Vejîn, yoldaşlarıyla birlikte özgür bir gelecek için savaştı ve canını feda etti. Vejîn, fedai bir çizgide mücadele etti. Büyük bir hırs ve intikamla düşmanın üzerine gitti.

Cenga Xabûr Şehit Savaş Maraş Devrimci Hamlesi’nin öncü ve sembol komutanlarından olan gerilla Binevş Vejîn, 26 Kasım 2022 yılında Metîna’ya bağlı Girê Hakkarî Direniş Alanı’nda, yoldaşları Amed Avesta ve Baran Çirav ile birlikte düşmana karşı son nefesine kadar direndi ve ölümsüzler kervanına katıldı.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here