HPG 2020 yılında şehadete ulaşan 6 gerillanın kimliklerini açıkladı

0
51

HPG Basın İrtibat Merkezi, şehit gerillalara ilişkin şunları belirtti:

Halkımızın özgürlük mücadelesine karşı soykırımcı ve sömürgeci saldırıların en yoğun yaşandığı yıllardan olan 2020 yılında da Kurdistan Özgürlük Gerillası binlerce şehidin eşsiz emekleriyle günümüze kadar ulaştırdığı direniş çizgisinde ısrar etmiş ve işgalcilerin saldırılarını kırarak Apocu iradeyi başat kılmıştır. Büyük kahramanlıkların yaşandığı 2020 yılında Evrim ve Devrim yoldaşlarımız 13 Ekim günü, Hogir ve Jîr yoldaşlarımız 7 Ekim günü, Tîrêj ve Givara yoldaşlarımız ise 19 Ekim günü farklı alanlarda şehadete ulaşmıştır.

Gerilla saflarındaki emekleri ve fedaice katılımları ile olduğu kadar şehadetleriyle de bizlere öncülük yapmaya devam edecek olan yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Evrim Botan
Adı Soyadı: Aysel Öcal
Doğum Yeri: Wan
Anne – Baba Adı: Nazmiye – Sadun
Şehadet Tarihi ve Yeri: 13 Ekim 2020 / Medya Savunma Alanları

 

Kod Adı: Devrim Çavreş
Adı Soyadı: Zeynep Kuday
Doğum Yeri: Şirnex
Anne – Baba Adı: Meryem – Memduh
Şehadet Tarihi ve Yeri: 13 Ekim 2020 / Medya Savunma Alanları

 

Kod Adı: Hogir Qamişlo
Adı Soyadı: Huseyin Ahmed
Doğum Yeri:Qamişlo
Anne – Baba Adı: Hiyam – Zenûn
Şehadet Tarihi ve Yeri: 7 Ekim 2020 / Medya Savunma Alanları

 

Kod Adı: Jîr Baz
Adı Soyadı: Mazlum Demir
Doğum Yeri: Colemêrg
Anne – Baba Adı: Meryem – Abdulvahit
Şehadet Tarihi ve Yeri: 7 Ekim 2020 / Medya Savunma Alanları

 

Kod Adı: Tîrêj Botan
Adı Soyadı: Fırat Baysoy
Doğum Yeri: Şirnex
Anne – Baba Adı: Ayşe – Nimet
Şehadet Tarihi ve Yeri: 19 Ekim 2020 / Medya Savunma Alanları

 

Kod Adı: Givara Behri
Adı Soyadı: Ronî Xelil
Doğum Yeri: Hesekê
Anne – Baba Adı: Nalîn – İdris
Şehadet Tarihi ve Yeri: 19 Ekim 2020 / Medya Savunma Alanları

 

EVRİM BOTAN

Evrim yoldaşımız Wan’ın Şax ilçesine bağlı yurtsever Xavişta köyünde doğmuştur. Yakın çevresinden gerilla saflarına katılımlar olmuştur. Aynı zamanda gerilla saflarında yakın akrabalarından şehadetler de yaşanmıştır. Evrim yoldaşımız küçük yaşlardan itibaren köylerine ve yaylalarına gelip giden gerilla grupları sayesinde ilk defa özgürlük hareketimizi yakından tanıma imkanı bulmuştur. Gördüğü gerillaların yaşam tarzlarından, yoldaşlıklarından ve birbirleriyle ilişkilerinden etkilenmiş, gerillanın özgürlük kokan yaşamına imrenmişti. Bundan dolayı gerillaya katılım hayali kurmuştur. Gerillanın yaşam tarzındaki sadeliği ve dürüstlüğü gören Evrim yoldaşımız bir kadın olarak ancak gerilla saflarında özgürlüğü tadabileceğini anlamıştır. Çünkü hem içinde yaşadığı toplumun geleneksel yanlarını bilince çıkarmış hem de kadın yoldaşlarımızın öncülüğünde geliştirilen yeni yaşamı görme, tanıma imkanı bulmuştur. Bundan dolayı ancak gerilla saflarında kendisi olabileceğini bilince çıkarmıştır. Yakın akrabalarından gerilla saflarına katılımların olması Evrim yoldaşımızı derinden etkilemiş ve bunun üzerine daha çok duygusal bir etkilenme sonucu 2013 yılında gerilla saflarına katılmıştır.

Gerillaya ilk katıldığında bir süre Şax alanında kalan yoldaşımız daha sonra Medya Savunma Alanları’na geçmiştir. Burada sırasıyla Yeni Savaşçı, Şehîd Mehmet Goyî Operasyon eğitimi ve ağır silah eğitimleri alan yoldaşımız, kendisini hızlı bir şekilde gerilla savaş taktiklerinde derinleştirmiştir. Bu süreçte aldığı ideolojik eğitimlerle duygusal katılımı bilinçli bir katılıma evrilmiştir. Aldığı eğitimlerle kendisini, cinsini ve halk gerçekliğimizi daha iyi anlamış ve bilince çıkarmıştır. Özellikle Önderliğimizin kadın özgürlüğüne yönelik çözümlemeleri karşısında derin bir etkilenme yaşamıştır. Bu çözümleme eğitimleri esnasında yaşadığı yoğunlaşmalarla kendisinde özgür kadın ölçülerini daha da belirgin hale getirmiştir. Daha sonra da bu yoğunlaşmalarına devam ederek özgürlükteki arayışını sürdürmüştür. Öncü bir YJA Star gerillası olarak halkımıza yönelik uygulanan soykırım ve katliam saldırılarına karşı savaşmak ve halkımızı özgür bir geleceğe taşıma iddiasında olan yoldaşımız halkımıza yönelik DAİŞ saldırıları gerçekleşir gerçekleşmez hemen direniş saflarındaki yerini almıştır. Uzun bir süre DAİŞ gericiliğine karşı savaşan Evrim yoldaşımız, yürüttüğü mücadele ile köle pazarlarında satılan ve katliamlardan geçirilen binlerce kadının intikamını almayı başarmıştır. Yoğun savaş sırasında bir kez ağır yaralanan yoldaşımız, büyük bir azim ve irade ile tekrar ayağa kalkmış ve mücadelesini kaldığı yerde devam etmiştir. İdeolojik derinliğinin yanı sıra askeri anlamda edindiği tecrübelerle yetkin bir YJA Star komutanı olmayı başaran yoldaşımız DAİŞ gericiliğine karşı görevini tamamladıktan sonra tekrar kendisini yeniden bulduğu, özüne kavuştuğu Kurdistan dağlarına dönmüştür. Dağlara döndükten sonra özgür kadın akademisi olan Şehîd Berîtan Akademisi’nde ideolojik ve askeri eğitimlere dahil olmuş, uzun süre yürüttüğü savaş pratiğinin muhasebesini yapmıştır. Daha güçlü çıkışlar yapmak, yeni dönemin öncü komuta kişiliğine ulaşabilmek için derin yoğunlaşmalardan sonra eksik kaldığı yönleri açığa çıkaran yoldaşımız, bu eksik yönlerini gidererek devrimsel bir atılım yapmıştır. Kendisini kadın özgürlük çizgisinde yetkinleştirmiş, yeni dönem savaş taktiklerinde uzmanlaşmış bir YJA Star komutanı haline getiren yoldaşımız her zamankinden daha güçlü bir şekilde pratiğe yönelmiştir. İlk olarak Heftanîn alanına geçen yoldaşımız, hemen savaş cephelerindeki yerini almıştır. Heftanîn alanında düşmana karşı geliştirilen birçok eyleme katılarak, kendisinden beklenilen öncülük misyonunu yerine getirmiştir. Savaştaki cesareti ile yoldaşlarına güç ve moral vererek hem yoldaşlık hem de komutanlık görevini eksiksiz yerine getirmiştir.

Daha sonra Metîna alanına geçen ve militanlık görevleri orada sürdüren yoldaşımız 13 Ekim 2020 günü gerçekleşen bir düşman saldırısında şehadete ulaşmıştır. Militan duruşu, özgürlükteki ısrarı ve yoldaşlarına olan sevgisiyle tüm yoldaşlarının yüreğinde yer edinmeyi başaran Evrim yoldaşımızın bizlere devrettiği mücadelesini başarıya taşıyacağımızın sözünü bir kez daha yineliyoruz.

 

DEVRİM ÇAVREŞ

Devrim yoldaşımız Botan’ın önemli direniş merkezlerinden Silopya’da yurtsever bir ailede doğmuştur. Ailesinin ve yaşadığı çevrenin derin bir yurtseverlik bilincine sahip olmasından dolayı Devrim yoldaşımız da daha küçüklüğünden itibaren Partimizi tanıma fırsatı bulmuştur. Kahramanlık öykülerini dinlediği gerillanın halkımız açısından anlamını daha küçük yaşlarda kavramaya başlamıştır. Özellikle düşman saldırılarının yoğun yaşandığı dönemlerde gerillanın geliştirdiği eylemlerle halkımızı koruması Devrim yoldaşımızda büyük bir etki yaratmıştır. Bundan dolayı gerillaya olan hayranlığı daha da artmıştır. Her zaman gerillayı görebilme umuduyla gittiği Cûdî dağında birkaç defa yoldaşlarımızla karşılaşmış, yoldaşlarımızın yaşamları biçimleri, ilişkilenme tarzları, yoldaşlık sevgileri ve varlık gerekçemiz olan halkımıza verdiği değer Devrim yoldaşımızın dikkatini çekmiştir. Kahramanlık öykülerini dinlediği gerillayı bizzat görmesi ve anlatılanların doğruluğuna kendisinin de şahitlik etmesi Devrim yoldaşımızda gerillaya karşı olan sevgiyi daha da artırmıştır. Yakın akrabalarından gerillaya katılımların olması ve bir akrabasının milislik çalışmalarındayken şehadete ulaşması, Devrim yoldaşımızın arayışlara girmesine neden olmuştur. Yine Rojava Özgürlük Devrimi’nin gerçekleşmesi ve bu devrime yönelik gerçekleştirilen saldırılar Devrim yoldaşımızın arayışlarını sıklaştırmasına ve bir karar aşamasına gelmesine neden olmuştur. Daha gerilla saflarına katılmadan önce Önderliğimiz üzerinde yoğunlaşmaya başlayan Devrim yoldaşımız, bir gün Önderliğimizi rüyasında gördükten sonra tercihini özgürlükten yana kullanmış ve 2014 yılında yüzünü hiç kopmadığı Kurdistan dağlarına bu kez bir daha hiç dönmemecesine çevirmiş ve gerilla saflarına katılmıştır.

Avaşîn alanındaki kısa süreli bir eğitim ve pratikten sonra 2015 yılında halkımızın savunmasını yapmak üzere DAİŞ çetelerine karşı savaşmaya giden Devrim yoldaşımız, yaklaşık 5 yıl boyunca DAİŞ’e karşı savaşarak halkımızın savunmasını yapmıştır. Çetelerin kadınlara yönelik gerçekleştirdiği saldırı ve katliamların intikamını en öncelikli hedeflerinden biri yapan Devrim yoldaşımız, büyük bir öfke ile cesaretle savaşarak katledilen binlerce kadının öcünü almıştır. Birçok hamleye katılarak çetelerin yenilmesinde rol oynayan yoldaşımız, bu süreç içerisinde kendisini askeri anlamda geliştirmiş, önemli tecrübeler edinmiş böylece yetkin bir YJA Star komutanı olmayı başarmıştır. Savaş alanındaki fedai katılımını bir yaşam biçimi haline getiren yoldaşımız, çetelere karşı savaştaki görevini başarıyla tamamladıktan sonra tekrar Kurdistan dağlarına dönmüştür. Savaşta edindiği tecrübeler ve kendisini özgür kadın çizgisinde geliştirmesiyle yeni dönemin komuta ruhunu temsil eden yoldaşlarımızdan olan Devrim yoldaşımız, devrimcilik görevini Metîna alanında sürdürmeye devam etmiştir. Yaptığı yoğunlaşmalarla sıradan bir katılımı kendisi için asla kabul etmemiş, Zîlan çizgisinde fedai bir yürüyüşün sahibi olmak istemiştir. Yaşama katılımından, düşmana karşı yaptığı yoğunlaşmalara, yoldaşlık ilişkilerinden pratik çalışmalara kadar her yerde öncülük misyonu üstlenmiştir. Sürükleyici tarzı sayesinde birlikte mücadele ettiği yoldaşlarını da kendisiyle birlikte yoğunlaştırmış, onların da özgür kadın çizgisinde gelişmeleri için emek ve çaba harcamıştır. Bu yönüyle bulunduğu her ortama özgür kadın rengini vermeyi başarmıştır. En büyük amaçlarından biri yaşadığı derinlikli yoğunlaşmaları Hêzên Taybet çatısı altında daha sonuç alıcı bir mücadeleye kanalize etmek olan Devrim yoldaşımız böylece fedai yaşam tarzını, daha etkili pratiklerle göstermek istemiştir. 13 Ekim 2020 günü gerçekleşen düşman saldırısında şehadete ulaşan yoldaşımız, her ne kadar bu istemini gerçekleştirememiş olsa da yaşamdaki duruşuyla fedai olmuş ve bunu zirvede tamamlayarak tüm yoldaşlarının örnek alacağı bir militan olmuştur.

 

HOGIR QAMIŞLO

Rojavayê Kurdistan’ın direniş kenti Qamişlo özgürlük mücadelemizin ortaya çıktığı ilk günlerden itibaren mücadelemizi benimsemiş, binlerce yiğit evladını mücadele saflarına katarak yurtseverlik görevini layıkıyla yerine getirmiştir. BAAS rejiminin tüm yıldırma, asimilasyon, katliam ve baskılarına karşı yurtseverlik çizgisinden taviz vermeyen Qamişlo halkımız büyük bedeller verme pahasına özgürlükteki ısrarlı duruşunu ve kültürünü korumayı başarmıştır. Böylesi yurtsever bir ortamda yurtsever bir ailede doğup büyüyen Hogir yoldaşımız, Rojava Özgürlük Devrimi’nin gerçekleşmesiyle özgürlük hareketimizi daha iyi tanımaya başlamıştır. Ailesinin derin yurtseverliği ve Rojava Özgürlük Devrimi’nin yarattığı gelişmeler Hogir yoldaşımızın da mücadele saflarındaki yerini almasını sağlamıştır. İlk olarak Rojava’ya yönelik çete saldırılarına karşı halkımızı korumak için direniş birliklerine katılmıştır. Gençliğinin verdiği enerji ve halkımıza olan derin bağlılığı ile mücadele saflarında kısa sürede yetkinleşmiş, birçok eylem ve hamleye katılarak devrimcilik görevini yerine getirmiştir. Yer aldığı eylemlerdeki cesareti ve kaygısız katılımı ile tüm yoldaşlarına öncülük yapmış, başarıları ile örnek bir savaşçı olmuştur. Bu savaş sürecinde her iki ayağından ağır yaralanmasına rağmen kısa sürede yaralarını sarmış ve direniş cephelerindeki yerini almıştır. Yaşanan yoğun savaş sürecinde bir yandan halkımızın savunma görevini yürüten Hogir yoldaşımız diğer yandan da Rojava Özgürlük Devrimi’nin ilham kaynağı olan Apocu felsefeyi anlamaya çalışmıştır. Halkımızın yediden yetmişe büyük bir sonsuz bir güvenle bağlı oldukları Önder Apo gerçekliğini anlamayı en büyük hedeflerinden biri olarak belirlemiştir. Bu anlamda Rojava alanında büyük fedakarlıklarla savaşarak şehadete ulaşan Hareketimizin değerli kadrolarını tanıması, onlar şahsında Apocu felsefenin insana, doğaya olan bakışını, verdiği değeri anlamıştır. Yine Apocu felsefenin halkımızın yaşamında açığa çıkardığı önemli değişimlerden de etkilenmiştir. Tüm bu yaşananlardan sonra kendisi de Apocu bir militan olmak isteyen Hogir yoldaşımız, bunu en iyi Kurdistan dağlarında gerilla saflarında gerçekleştirebileceğinin bilincindedir. Halkımıza ve Hareketimize karşı soykırımcı Türk devletinin büyük bir saldırı başlattığı 2015 yılında gerilla saflarına katılan Hogir yoldaşımız, daha ilk elden bu saldırılara karşı tutumunu belirlemiş ve direnişte ısrarcı olmuştur.

Gerilla saflarına katıldıktan sonra Kurdistan dağlarının muhteşem doğası karşısında hayranlığını her defasında dile getirmiştir. Maddi yaşamdan uzakta doğa ile iç içe gerilla yaşamını hiçbir şeye değişmeyeceğini dile getiren yoldaşımız, her geçen gün maneviyatını ve anlam dünyasını geliştirmiştir. Gerilla saflarına katılarak başladığı hakikat yolculuğunda kendisini her an eğitmekten geri durmamış, kısa sürede yetkin ve tecrübeli bir Apocu militan olmuştur. Düşmanın Medya Savunma Alanları başta olmak üzere Kurdistan’ın birçok alanında halkımıza yönelik geliştirdiği saldırılara karşı Apocu bir militan olarak cevap olması gerektiğinin farkında olan Hogir yoldaşımız, bunun için kendisini gerilla savaşında eğitmesi gerektiğinin bilincindedir. Askeri anlamda önemli bir tecrübe birikimi olan yoldaşımız, kendisini yeni dönem gerilla taktiklerinde ve anlayışında derinleştirmek için büyük bir emek vermiştir. Özgürlük savaşımızın gelişiminde önemli bir yere sahip olan sabotaj branşında uzmanlaşmayı tutku düzeyinde isteyen yoldaşımız, bu amaçla sabotaj eğitimi almıştır. Eğitim sürecindeki başarısı ile tüm yoldaşlarına örnek olan Hogir yoldaşımız, eğitim sonunda yine akademilerde kalarak yoldaşlarını eğitme görevi üstlenmiştir. Öğrendiklerini her geçen gün daha da geliştiren yoldaşımız, onlarca yoldaşının eğitimi ile birebir ilgilenmiş, kendisi gibi uzman sabotajcıların yetişmesini sağlamıştır. Büyük bir tutku ve sevgi ile yoldaşlarının gelişimlerini gözlemleyen yoldaşımız, bu süreçte yoldaşlarından da çok şey öğrenmiştir. Fedakar kişiliği, yoldaşlık sevgisi ile dolu yüreği ile birlikte çalıştığı tüm yoldaşlarında önemli etkiler bırakan Hogir yoldaşımız, görevi başında bulunduğu sırada gerçekleşe düşman saldırısında şehadete ulaşarak ölümsüzler kervanına katılmıştır. Yoldaşları olarak Hogir yoldaşımızın direniş mirasına sahip çıkacak, Özgür Önderlik, Özgür Kurdistan hayalini mutlaka gerçekleştireceğiz.

 

JÎR BAZ

Jîr yoldaşımız Colemêrg’e bağlı Peyanis köyünde yurtsever ve toprağına bağlı bir ailede doğmuştur. Jîr yoldaşımızın ailesinden ve yakın akrabalarından gerilla saflarına birçok katılım olmuş, amcasının oğlu Afat Colemêrg–Hozan Demir yoldaşımız da şehadete ulaşmıştır. Jîr yoldaşımız böyle bir aile çevresinde büyümesi, gerilla mücadelesine yakından tanıklık etmesi ve ailesinin yurtsever olmasından düşman baskı ve saldırılarına maruz kalması nedeniyle daha küçük yaşlardan itibaren partimiz PKK’yi tanımıştır. Düşman baskı ve saldırıları ne kadar artmışsa Jîr yoldaşımızın ülkemiz Kurdistan ve partimiz PKK’ye bağlılığı da o kadar artmıştır. Bu anlamda bir Kürt genci olarak düşmanla mücadele etmenin en doğru yolunu bulmuştur. Ailesinin Colemêrg’in merkezine taşınmasından dolayı yaşamının büyük bir çoğunluğunu Colemêrg’de geçirmiştir. Düşmanın halkımıza yönelik saldırılarına cevap olmak için gençlik çalışmalarına dahil olan Jîr yoldaşımız hem Kürt gençlerinin düşmanın soykırım siyasetini parçalayarak direniş saflarındaki yerini almasını hem de halkımızın öz örgütlülüğünü geliştirerek yeni bir yaşamı oluşturması için öncülük yapmıştır. Yer aldığı çalışmalardaki fedakar katılımı ile dürüst yaklaşımlarıyla daha mücadele yaşamının başlarında örnek bir Apocu militan olmuştur. Çalışmalardaki başarıları ile halkımızın örgütlü bir güç olmasını sağlayan Jîr yoldaşımız düşmanın da dikkatini çekmiş ve talihsiz bir şekilde düşmana esir düşmüştür. Düşmanın irade kırma ve Kürt gençlerini mücadeleden uzaklaştırma maksadıyla oluşturduğu zindanları, mücadele duruşuna denk bir tavırla eğitim ocağına dönüştürmeyi başaran Jîr yoldaşımız, düşmana en anlamlı cevabı vermeyi başarmıştır. Yaklaşık 3 yıl boyunca sömürge zindanlarında kalan Jîr yoldaşımız bu süreçte kendisini eğitmiş, Parti ve Önderlik gerçekliğini anlamak için derin yoğunlaşmalar yapmış ve bu temelde mücadele rotasını belirlemiştir. Mücadelesini halkımızın özgürlük istemlerine cevap olabilecek bir tarz ve katılımla yapması gerektiğine inanmış ve zindandan çıktıktan kısa bir süre sonra 2014 yılının Şubat ayında Önderliğimize yönelik Uluslararası Komplo’ya cevap olmak ve eksik yoldaşlığın özeleştirisini vermek için yüzünü yıllardır hayalini kurduğu Kurdistan dağlarına, gerilla saflarına dönmüştür.

Xakurkê alanından gerilla saflarına katılan Jîr yoldaşımız ilk eğitimini burada almıştır. Aldığı eğitimlerle yabancısı olmadığı Parti yaşamına kısa sürede uyum sağlamış, dağlarla bütünleşmiştir. Örgütsel anlamda belli bir tecrübesi olan Jîr yoldaşımız kendisini askeri anlamda daha çok eğiterek profesyonel bir gerilla olmak için yoğun bir çabanın sahibi olmuştur. Düşmanın 2015 yılından itibaren halkımıza ve Hareketimize yönelik geliştirdiği tasfiye saldırılarına karşı sürekli cevap olma ve eylem düzenleme arayışında olmuştur. Bu arayışlarında başarılı olan yoldaşımız Xakurkê alanında gerçekleştirilen birçok eyleme katılmıştır. Bu eylemlerdeki fedakarca ve cesur katılımı ile tüm yoldaşlarının örnek alacağı bir militan olmayı başaran yoldaşımız, daha sonra komutanlaşarak tüm yoldaşlarına öncülük etmeye başlamıştır. Düşmana karşı eylem yapmaktan altyapı hazırlıklarına, savaş tünellerinin yapımından öz disiplin ve güven gerektiren birçok çalışmada yer alan Jîr yoldaşımız, yüksek temposu ile dönem görevlerine sahip çıkan yoldaşlarımızdan olmuştur. Yaklaşık 5 yıl devrimcilik yaptığı Xakurkê alanındaki tüm yoldaşlarında iz bırakan yoldaşımız, birlikte mücadele ettiği ve şehadete ulaşan birçok şehit yoldaşının amaçlarını ve hayallerini gerçekleştirmek, en öncelikli hedefi olan Önder Apo’nun fiziki özgürlüğünü sağlamak ve halkımızı hak ettiği özgür yarınlara ulaştırabilmek için kendisini ideolojik ve askeri anlamda daha fazla geliştirmesi gerektiğine inanmıştır. Bu temelde gerillanın yeni yapılandırılması projesi çerçevesinde askeri ve ideolojik eğitimlere dahil olmuştur. Düşmanın çağın teknolojilerini kullanarak Hareketimizi tasfiye etmek istediği bir süreçte Önderliğimizin “En büyük teknik insandır” belirlemesine uygun bir şekilde kendisini gerillacılıkta derinleştirmeyi esas almıştır. Bu anlamda yeni dönem gerilla taktiklerinde derinleşme yaşamış, bu taktiklerin ustalıklı bir şekilde kullanılması konusunda profesyonelleşmiştir. Hem askeri taktik ve teknik konusundaki yüksek becerisi hem de ideolojik olarak kendisini her geçen gün Önder Apo felsefesinde derinleştirmesi nedeniyle öncü bir komutan haline gelen Jîr yoldaşımız akademi çalışmalarında yer alarak birçok yoldaşının eğitimi ile birebir ilgilenmiştir. Her bir yoldaşının gelişimiyle an be an ilgilenmiş, aynı zamanda kendisini de geliştirmeye devam etmiştir. Devrim yaşamında dur durak bilmeyen bir yürüyüşün sahibi olan Jîr yoldaşımız, bu mücadele yaşamı boyunca emekçi, fedakar, dürüst ve kararlı özellikleriyle tüm yoldaşları tarafından örnek alınan öncü bir militan olarak şehadete ulaşmıştır. Yoldaşları olarak Jîr yoldaşımızın amaç ve hayalini gerçekleştireceğimizin sözünü veriyoruz.

 

TIRÊJ BOTAN

Binlerce yıllı kadim kültürü ile Kürt halkının canlı hafızası olan Cizîra Botan halkımız tarihten beri onlarca defa işgale maruz kalmış, katliamlardan geçirilmiş, yerinden sürgün edilmiş fakat hiçbir zaman işgalcilere boyun eğmeyerek direnmiş ve onurlu yaşamda ısrarcı olmuştur. Her defasında Cudi’ye sığınarak varlığını korumayı başaran Cizîr halkımız için dağ yaşamanın ve özgürce var olmanın diğer adı olmuştur. Bunun için başları her dara girdiğinde kendisini bir ana şefkati ile kucaklayan Botan dağlarına sığınmış, buradan beslenmiş ve hayata tutunmuştur. Cizîra Botan halkımız günümüzde de işgalcilerin tüm katliamlarına, göçertme ve soykırım saldırılarına karşı onurluca direniyor, koruyucusu bildiği dağların doruklarındaki gerillasına güveniyor ve özgürlüğe gerillanın direnişi ile ulaşacağını bilmektedir. Bunun için binlerce en değerli evladını gerilla saflarına göndermiş, hiçbir şekilde bedel ödemekten geri durmamıştır.

Tîrêj yoldaşımız böylesi köklü direniş geleneğinin olduğu Cizîra Botan’da yurtsever bir ailede doğmuştur. Tirêj yoldaşımız küçüklüğünden itibaren 1990’lı yıllarda şehadete ulaşan amcası Seyfettin Baysoy yoldaşımızın kahramanlık destanları ile büyümüştür. Bundan dolayı her zaman gerillayı merak etmiş, hayranlık beslemiştir. Yine Cizîr gibi direnişimizin merkezi olan bir alanda doğup büyümesi Tîrêj yoldaşımızın doğal bir şekilde Partimizi tanımasına neden olmuştur. Düşman baskı ve işkencelerinin neredeyse rutin bir hal aldığı Cizîr sokaklarında düşmana karşı geliştirilen gençlik direnişlerinin içerisinde yer alarak ilk devrimci eylemlerine başlayan yoldaşımız bu süreçte düşman gerçekliğini daha iyi anlamaya başlamıştır. Düşman gerçekliğini anladıkça düşmana olan öfkesi daha da artan yoldaşımız, bunu mücadeleye kanalize etmeyi başararak tüm Kürt gençlerine örnek olmuştur.

Düşmanın 2015 yılından itibaren “Çöktürme Planı” çerçevesinde halkımıza saldırdığı ve soykırım siyasetini sonuca götürmek istediği bir süreçte Tîrêj yoldaşımız Özyönetim Direnişi’ne katılmış, düşmana karşı aktif bir şekilde savaşmıştır. Yaklaşık 4 aylık yoğun savaş pratiğinde düşmana karşı birçok başarılı eylem gerçekleştirmiştir. Tarihi ve destansı direnişlerin yaşandığı, düşmana büyük darbelerin vurularak sendrom yaşatıldığı Cizîr’de birbirinden değerli birçok devrimciyi tanıyan Tîrêj yoldaşımız, bu yoldaşlarının direnişlerinden ve fedaice savaşından derinden etkilenmiştir. Bu yoldaşlarının intikamlarını almak ve anılarına doğru sahip çıkmak için mücadelesini mutlaka büyütmesi gerektiğini düşünmüş ve bu temelde yüzünü Kurdistan dağlarına dönerek gerilla saflarına katılmıştır.

Gerilla saflarına katılmasını ve dağ yaşamı ile buluşmasını kendisinin yeniden doğuşu olarak tanımlayan Tîrêj yoldaşımız, gerilla saflarında her geçen gün kapitalist yaşam biçiminin üzerinde yarattığı etkileri atarak özgür yaşamla bütünleşmiştir. Aldığı eğitimlerle kendisini, halkımızı ve mücadelemizi daha derinlikli tanımaya başlamış, tanıdıkça ve anladıkça mücadeleye daha fazla bağlanmış ve katılım düzeyini her geçen gün daha da yükseltmiştir. Düşmana saldırılarının durmaksızın devam etmesi ve ülkemizin diğer alanlarına da sıçraması Tîrêj yoldaşımızın mücadeleye daha aktif bir şekilde katılmasını sağlamıştır. Apocu bir militan olarak görev ve sorumluluklarının bilincinde olan yoldaşımız, hem halkımızın özgürlük beklentilerine cevap olmak hem de gözleri önünde vahşice katledilen yoldaşlarının intikamını almak için Zap alanına geçmiştir. Zap alanında birçok farklı çalışma ve bölgede kalan yoldaşımız mütevazi ve fedakar özellikleri ile tüm yoldaşlarının saygısını kazanmıştır. Zap alandaki savaş hazırlıklarının her aşamasına katılan yoldaşımız bugün destansı direnişlerin yaşandığı savaş tünellerinin yapımında yer alarak emek vermiştir. Dolayısıyla bugün büyük kahramanlık örneklerinin yaşandığı Zap alanında Tîrêj yoldaşımızın da emeği olmuştur. Yine düşmana karşı gerçekleştirilen birçok eyleme katılarak düşmana olan öfkesini en doğru biçimde mücadeleye kanalize etmiş, bu anlamıyla en doğru mücadele yöntemini de yoldaşlarına göstermiştir. Yeni dönem gerillacılığında tarihi bir misyon biçilen ve savaşımızın asıl yürütücüsü konumunda olan tim komutanlığı görevini yürüten Tîrêj yoldaşımız, birçok eylemin örgütlenmesinde yer almış ve bu eylemlerin başarısı için önemli bir çabanın sahibi olmuştur. Sade, mütevazi ve militanca duruşuyla tüm yoldaşlarının yüreğinde yer edinmesini başaran Tîrêj yoldaşımız, 19 Ekim 2020 günü gerçekleşen bir düşman saldırında şehadete ulaşarak öncülük misyonunu zirvede tamamlamıştır.

 

GIVARA BEHRI

Rojavayê Kurdistan halkımız on yıllardır, Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ne verdikleri destek ve gerilla saflarına kattıkları binlerce değerli evladı ile Kurdistan Devrimi’nin öncülüğünü yapmaktadır. Binlerce en yiğit evladını özgür bir Kurdistan için şehit veren Rojava halkımız, bugün de işgalciliğe ve soykırım siyasetine karşı özgürlükteki ısrarlı duruşunu korumakta, her türlü saldırıya karşı göğsünü siper etmektedir. Hem Rojava ve hem de Medya Savunma Alanları’na yönelik gerçekleşen işgalci Türk devletinin saldırılarına karşı Rojava’lı binlerce genç direniş saflarında yer almakta ve direnişleriyle her geçen gün halkımızı özgürlüğe yakınlaştırmaktadır.

Givara yoldaşımız da böylesi bir devrimci halk gerçekliğinin yaşandığı Rojavayê Kurdistan’ın Hesekê kentinde, yurtsever bir ailede doğmuştur. Gençlik dönemlerine Rojava Özgürlük Devrimi şartlarında giren yoldaşımız, bu süreçte başta Hesekê’de olmak üzere birçok savaşa ve çatışmaya tanıklık etmiştir. Hem DAİŞ ve hem de Rejim saldırılarına tanıklık etmiş, bu saldırılara karşı Apocu felsefeyi esas alan Rojava’lı özgürlük güçlerinin bu saldırılara karşı kahramanca direnişlerini görmüştür. Kendilerini koruyan kadınlı erkekli genç savaşçıların direnişinden ve özgürlük temelli yoldaşlık ilişkilerinden etkilenen Givara yoldaşımız da bu özgürlük güçlerine katılmayı en büyük hayali olarak büyütmüştür. Özellikle Rojava’lı özgürlük güçlerinin ilham aldığı ve önder olarak kabul ettiği Önder Apo gerçekliğini merak etmiş, anlamaya çalışmıştır. Okudukça, araştırdıkça Önderlik felsefesine daha iyi anlamış, bu felsefeyi yaşamının temeli yapmak istemiştir. Sarsılmaz bir bağla Önderlik felsefesine bağlanan Givara yoldaşımız, düşmanın halkımıza yönelik saldırılarının en çok yoğunlaştırdığı ve on binlerce insanımızın yıllardır yaşadığı ana topraklarından sürülmek zorunda kaldığı bir süreçte, bir Kürt genci olarak halkımıza karşı olan sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini düşünmüştür. Bunun en iyi gerilla saflarına katılarak mümkün olabileceğine kanaat getiren Givara yoldaşımız yüzünü Kurdistan dağlarına dönmüş ve gerilla saflarına katılmıştır.

Gerilla saflarına katıldıktan sonra hayal ettiği özgür yaşama kavuşmanın verdiği heyecan ve coşku ile yaşama katılan Givara yoldaşımız, kısa sürede dağ ve gerilla ortamına uyum sağlamıştır. Aldığı eğitimlerle Önderlik felsefesinde daha fazla derinleşmeyi, askeri sanatta da kendisini geliştirerek yetkin bir gerilla olmayı amaçlamıştır. Bunun için eğitimlere büyük bir ciddiyetle yaklaşmıştır. Anlatılan her bilgiyi, her tecrübeyi almayı esas almıştır. Bundan dolayı çok geçmeden yaşamda öncü bir konuma gelmeyi başaran Givara yoldaşımız yaşadığı yoğunlaşma düzeyini yoldaşlarıyla da paylaşarak, devrimci görevlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmeye çalışmıştır. Soykırımcı Türk devletinin Medya Savunma Alanları’na yönelik gerçekleştirdiği saldırılara cevap olabilmek için Zap alanına geçmeyi öneren yoldaşımızın önerisi kabul görmüş ve Zap alanına geçmiştir. Zap alanındaki ilk pratiğinde emekçi, fedakar ve iddialı bir katılım sergileyen Givara yoldaşımız, tüm yoldaşlarının saygısını kazanmıştır. Bu katılım biçimini bir yaşam tarzı haline getiren yoldaşımız kısa bir süre Zap alanında olmasına rağmen bulunduğu ortama öncülük yapmaya başlamıştır. Bu anlamda genç yaşta gelecek vadeden bir komutan duruşunu göstermiştir. Zap alanında diğer pek çok yoldaşı gibi büyük direniş ve kahramanlıklara tanıklık eden savaş tünellerinin hazırlanması sürecine aktif bir katılım yapmış, önemli bir emeğin sahibi olmuştur. Heyecanlı, moralli ve bir o kadar da mütevazı kişiliği ile tüm yoldaşlarına güç kaynağı olmayı başaran Givara yoldaşımız 19 Ekim 2020 günü Tîrêj yoldaşımızla birlikte gerçekleşen bir düşman saldırısında şehadete ulaşmıştır. Yoldaşları olarak özgürlük hayallerini gerçekleştireceğimizin sözünü yineliyoruz

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here