HSM bir yıllık Medya Savunma Alanları savaş bilançosunu açıkladı

0
97

Halk Savunma Merkezi (HSM) Karargah Komutanlığı 14 Nisan 2022 ile 14 Nisan 2023 tarihleri arasında Medya Savunma Alanları savaş bilançosunu açıkladı.

HSM Karargah Komutanlığı açıklamasında şunlar belirtildi:

“AKP-MHP faşist rejimi 2015 yılından itibaren artık siyaseten yenildiğini ve daha fazla iktidarda kalamayacağını görünce savaş siyasetinde karar kılmıştır. Bu temelde başta Kürt halkı, Kurdistan Özgürlük Hareketi ve Türkiye’de faşizmden yana olmayan tüm kesimler AKP-MHP faşist rejiminin hedefi olmuş, amansız saldırılar başlatılmıştır. İmralı’da Önder Apo’ya uygulanan mutlak tecrit ve psikolojik işkence ile başlayan bu savaş, adım adım toplumun tüm kesimlerine karşı yürütülmüştür. Ancak faşist rejim ne kadar saldırırsa saldırsın Önder Apo’nun, Kürt halkının, dostlarının ve Kurdistan Özgürlük Hareketi’nin direniş tutumunu kırıp amacına ulaşamamıştır.

Faşist AKP-MHP rejimi tüm gücünü toplayarak, uluslararası hegemonik güçlerden ve yerel işbirlikçi Kürt çizgisinden destek alarak yeni bir hamle ile Medya Savunma Alanları’nı işgal etme saldırısı başlatmıştır. 24 Nisan 2021’de Avaşîn, Zap ve Metîna odaklı gelişen bu saldırılara karşı Kurdistan Özgürlük Gerillası tarihi direnişle karşı koymuş ve AKP-MHP rejiminin amaçlarına ulaşmasını engellemiştir. Faşist rejim Medya Savunma Alanları’nı işgal ederek Kurdistan Özgürlük Hareketi’ni önemli orada zayıflatıp başta Başûrê Kurdistan, Şengal ve Rojavayê Kurdistan olmak üzere yeni yerleri işgal ederek Misak-ı Milli sınırlarını tamamlamayı, buradan elde edeceği bir zaferle Türkiye’de erken seçime giderek iktidarını sürdürmeyi amaçlamıştır. Ancak 2021 yılında bunu başaramamıştır. AKP-MHP özel savaş rejimi 2022 yılında aynı konsept temelinde amacına ulaşabilmek için Kurdistan Özgürlük Gerillası’na karşı kimyasal silah ve yasaklı bombaları da kullanarak planını gerçekleştirmeyi hedeflemiştir. Faşist rejim işleyeceği savaş suçlarına karşı sessiz kalınması için NATO Gladiosu’dan ve işbirlikçi ihanetçi yerel unsurlardan açık ve gizli destek almıştır. Bu temelde 14 Nisan 2022 günü kapsamlı ve yoğun hava saldırılarıyla, 17 Nisan 2022 günü ise karadan ilerleyerek ve havadan asker indirmeye çalışarak Zap, Avaşîn ve Metîna’ya dönük işgal harekatı başlatmıştır. Birkaç haftada sonuç alması planlanan bu işgal harekatı esasen kimyasal silah, yasaklı bombalar, gelişkin savaş tekniği ile ağır bombardımanları pervasızca kullanma konseptine dayalı geliştirilmiştir. Ancak özgürlük gerillası 2022 yılında Apocu fedai irade ve ruhla Zap, Avaşîn ve Metîna’da destansı direnişler geliştirerek, savaş suçu olan insanlık dışı tüm saldırılara karşı mevzilenmesini ve varlığını koruyarak işgal harekatını durdurmuş ve başarısız kılmıştır. Bunun sonucunda Türk ordusu 2022 yılı sonunda bazı yerleri bırakıp geri çekilmek zorunda kalmıştır.

BU FAŞİST REJİMDEN HERKES BIKIP USANMIŞTIR

Bu savaş süreci ve insanlık dışı saldırılar Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli ikilisinin kararıyla faşist rejimin bir dönem daha iktidarda kalması amacıyla başlatılmıştır. Bu savaşta Türkiye halklarının ve devletinin tüm olanakları seferber edilmiştir. Faşist rejim insanların kanı temelinde siyasi çıkar elde etmeyi hedeflemiş, kendi iktidarının bekasını tüm Türkiye’nin bekası gibi göstermeye çalışıp herkesi bu savaşa destek vermeye zorlamıştır. Ancak gün geçtikçe faşist rejimin kirli savaş siyaseti daha fazla teşhir olmuş, işledikleri insanlık suçları belgelenmiş, Türkiye’yi felakete sürükleyen ve çöküşün eşiğine getiren tablonun sorumluları olduğu ortaya çıkmıştır. Türkiye’nin seçim sürecine girmesiyle beraber bu özel savaşın sorumlusu ve uygulayıcıları olan Tayyip Erdoğan, Devlet Bahçeli, Hulusi Akar ve Süleyman Soylu gibi özel savaş şeflerinin siyasi rant uğruna bu savaşı geliştirdikleri, gerillanın ve askerlerin kanlarını dökerek kendi iktidarlarını ve çıkarlarını garanti altına almaya çalıştıkları, ancak başarılı olamayınca da kendilerini kurtarmanın derdine düştükleri artık tamamen netleşmiştir. Türkiye halklarına zar ağlatan bu faşist rejimden herkes bıkıp usanmış ve verilen destek de önemli oranda azalmıştır.

ARALIKSIZ SÜREN SAVAŞIN BİLANÇOSU

Böylesine tarihi bir sonucu ortaya çıkartmak, işgal saldırılarını durdurmak, kimyasal silah ve yasaklı bombalar dahil gelişen sayısız saldırıya karşı direnmek kuşkusuz kolay olmamıştır. Apocu felsefenin bilinç aydınlığıyla fedai ruh ve yılmaz irade kazanmış olan Kurdistan Özgürlük Gerillası 2021 ve 2022’de gelişen saldırılara karşı kahramanlık çizgisinde direnmiştir. Kış sürecine girilmesiyle birlikte Türk ordusunun saldırıları kısmen azalıp bazı yerlerden çekilmek zorunda kalmış olsa da, bugüne kadar Zap’ın doğusunda ve batısındaki saldırıları halen devam etmektedir. Bir yıllık savaş sürecinde Medya Savunma Alanları’nda 259 yoldaşımız şehadete ulaşmıştır. 2833 işgalci cezalandırılırken, 387’si de yaralanmıştır. Medya Savunma Alanları tank, obüs, havan ve ağır silahlar ile aralıksız bir biçimde on binlerce kez bombalanırken, 4233 kez savaş uçağı ve 5628 kez de helikopter saldırısıyla bombalanmıştır. Direniş mevzilerimiz 3730 kez yasaklı bomba ve kimyasal silahlarla bombalanmış, faşist AKP-MHP rejimi çok ağır insanlık suçları işlemiştir. 14 Nisan 2022’de başlayan ve son iki ayda Hareketimizin ilan ettiği eylemsizlik kararına rağmen 14 Nisan 2023’e kadar da aralıksız bir biçimde süren savaşın bir yıllık bilançosu şu şekildedir:

 

TC ORDUSUNUN SALDIRILARI
Yasaklı Bomba ve Kimyasal Silah Saldırısı 3730
Savaş Uçağı Saldırısı 4233
Helikopter Saldırısı 5628
DÜŞMAN KAYIPLARI
Cezalandırılan İşgalci Sayısı 2833
Yaralanan İşgalci Sayısı 387

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here