PKK: Mücadele sadece seçimle başarılmaz

0
33

Faşist-soykırımcı zihniyet ve siyasete karşı mücadelenin sadece seçimle başarılamayacağının, ona karşı her türlü yöntemle ve sürekli mücadele etmek gerektiğinin son seçim sonuçlarıyla ortaya konulduğunu vurgulayan PKK Yürütme Komitesi, “Elbette biz de buna göre davranacağız; faşizmi yıkmak, tecridi kırmak ve Önder Apo’nun fiziki özgürlüğü temelinde Kurdistan’ı özgür ve Türkiye’yi demokratik hale getirmek için antifaşist direnişi her alanda ve çok daha güçlü olarak geliştireceğiz” dedi.

PKK Yürütme Komitesi, 18 Mayıs Kurdistan Şehitler Günü vesilesiyle yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamanın tam metni şöyle:

“Bilindiği gibi, Kurdistan Özgürlük Hareketi olarak ilk büyük şehidimizi 18 Mayıs 1977’de Antep’te verdik. Özgürlük öncümüz olan partimiz ve özgürlük direnişimiz ilk büyük şehidimiz Haki Karer yoldaşın anısına geliştirildi. Önder Apo, Haki Karer yoldaş için, ‘Benim gizli ruhum gibiydi’ dedi. Haki Karer yoldaşın anısına doğru sahip çıkma, peşi sıra yeni direnişleri ve şehadetleri getirdi. 19 Mayıs 1978’de Hilvan’da Halil Çavgun yoldaşı şehit verdik. 17 Mayıs 1982 akşamı Diyarbakır zindanını aydınlatan Dörtler’in tarihi direniş eylemi gelişti. 16 Mayıs 1997’de KDP ihaneti tarafından Hewlêr’de 70 civarı yoldaşımız katledildi. Öyle ki mayıs ayının her gününde onlarca şehidimiz oldu. Bu temelde mayıs ayı ‘Kurdistan Şehitler Ayı’ olurken, 18 Mayıs da ‘Kurdistan Şehitler Günü’ haline geldi.

SAYGI, SEVGİ VE MİNNETLE

Şimdi Kurdistan Özgürlük Hareketi ve Kürt halkı olarak yeni bir Şehitler Ayı’nı ve 18 Mayıs Şehitler Günü’nü yaşıyoruz. Şehadetinin 46. yıl dönümünde büyük devrimci önder Haki Karer yoldaşı derin saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz. Haki Karer yoldaş şahsında 50 yıllık büyük özgürlük yürüyüşünün tüm kahraman şehitlerini saygı ve minnetle anıyor; amaçlarını başarma ve anılarını yaşatma sözümüzü yineliyoruz. Kendisini ‘Şehitlerin Sözcüsü’ olarak tanımlayan Önder Apo’yu ve tarihi İmralı Direnişi’ni selamlıyoruz. 47. mücadele yılında da Önderlik ve Şehitler Çizgisinde direnip mutlaka kazanacağımızı belirtiyoruz.

ANILARINA DOĞRU SAHİP ÇIKMAK İÇİN

Bilindiği gibi, mayıs ayında Türkiye Devrimci Hareketi’nin de büyük şehitleri var. 6 Mayıs 1972’de Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, Ankara’da idam edildiler. 18 Mayıs 1973’de İbrahim Kaypakkaya, Diyarbakır Emniyeti’nde işkenceyle katledildi. Mayıs sonunda Sinan Cemgil ve arkadaşları Nurhaklarda savaşarak şehit düştüler. Şehadetlerinin 50. yıl dönümünde büyük devrimci önderler İbrahim Kaypakkaya ve Sinan Cemgil’i; onların şahsında Türkiye sosyalizm ve demokrasi mücadelesinin tüm kahraman şehitlerini saygı ve minnetle anıyoruz. Önder Apo bu anıya doğru sahip çıkmak için özgürlük mücadelesine atılıp devrimci direnişi bugüne kadar getirdi ve bundan sonra da aynı çizgide yürütülecektir.

ZAFER ÇİZGİSİNİ BELİRLEDİLER

Çok açık ki, bir davanın yüceliği, uğrunda verilen şehitlerle belli olur. Uğrunda verilen şehitler o davanın büyüklüğünün ve mutlaka zafer kazanacağının şahidi ve kanıtı olurlar. Bütün olumlu gelişmeler şehitler çizgisinde mücadele edilerek ve şehitler öncülüğünde kazanılır. İşte Kurdistan Özgürlük Hareketi de böyle tarihi bir harekettir, Kurdistan Özgürlük Davası da böyle yüce bir davadır. Büyüklüğünü ve dönülmezliğini, Haki Karer yoldaşla başlayıp bugün Zap, Avaşîn ve Metîna direnişinin kahraman şehitlerine kadar gelen on binlerce şehidinden alır. Zafer çizgisini, gözünü kırpmadan faşist-soykırımcı düşmana karşı fedai çizgisinde savaşan kahraman şehitleri belirler.

EN TEMEL GÜÇ KAYNAĞIMIZDIR

Şehitlerimiz, Hareket ve halk olarak bizleri eğiten, örgütleyen, birleştiren ve yürüten en temel güçtür. Geçmişimiz, bugünümüz ve geleceğimizdir. Her zaman ve her yerde en temel güç kaynağımızdır. Her zaman özgürlük mücadelemizin öncüsü ve komutanıdır. Çok açık ki, Kurdistan’da son 50 yıldır özgürlük adına her şeyi kahraman şehitlerimizin cesaret ve fedakârlığı temelinde kazandık. Şehitler çizgisinde doğru yürüdüğümüzde her zaman başaran ve kazanan olduk. Bu nedenle, sürekli kendimizi şehitler çizgisinde eğitip sorguladık ve bu temelde sürekli kendimizi düzeltip yeniledik. Doğru partileşmeyi ve militanlaşmayı geliştirerek başarı çizgisine girdik.

MÜCADELE SADECE SEÇİMLE BAŞARILMAZ

Kuşkusuz bu gerçeklik bundan sonra da hep böyle olacaktır. Hareket ve halk olarak kendimizi hep Önderlik ve Şehitler çizgisinde eğitip donatacağız ve düşmana karşı bu temelde savaşarak, yeni ve daha büyük başarılar kazanacağız. Zaten faşist, sömürgeci ve soykırımcı düşman da bize başka bir yol bırakmıyor. İşte 14 Mayıs seçim sonuçları da faşist-soykırımcı zihniyet ve siyasete karşı durmadan ve çok daha etkili mücadele geliştirmemizi bizden istiyor. Faşist-soykırımcı zihniyet ve siyasete karşı mücadelenin sadece seçimle başarılamayacağını, ona karşı her türlü yöntemle ve sürekli mücadele etmek gerektiğini ortaya koyuyor. Elbette biz de buna göre davranacağız; faşizmi yıkmak, tecridi kırmak ve Önder Apo’nun fiziki özgürlüğü temelinde Kurdistan’ı özgür ve Türkiye’yi demokratik hale getirmek için antifaşist direnişi her alanda ve çok daha güçlü olarak geliştireceğiz.

DAHA ETKİLİ VE ÇOK YÖNLÜ MÜCADELE

İşte Hareket ve halk olarak, Kürt dostları olarak bir Şehitler Ayı ve Günü’nü daha bu temelde yaşıyoruz. Koşullar bizden faşist-soykırımcı zihniyet ve siyasete karşı daha etkili ve çok yönlü mücadele etmemizi istiyor. Böyle bir mücadelede başarılı olabilmemiz için de Önderlik ve şehitler gerçeğini her zamankinden dana doğru anlamamız ve başarılı uygulamamız gerekiyor. Önderlik ve Şehitler çizgisinde kendimizi daha çok eğitip örgütlü hale getirmemiz gerekiyor.

Bunlar temelinde tüm partili yoldaşları, yurtsever halkımızı ve demokratik dostlarımızı, Önderlik ve Şehitler çizgisinde daha çok özeleştirel bir sorgulama ile kendini yenilemeye; Haki Karer yoldaşla başlayıp Gulçîya, Hêjar ve Dilxwaz yoldaşlara kadar gelen kahraman şehitler gerçeğini doğru anlamaya; mayıs ayı boyunca her alanda kahraman şehitlerimizi anma ve anlama etkinlikleri düzenlemeye; şehitliklerimizi ziyaret edip şehitler gerçeğini daha doğru sahiplenmeye; her zaman şehitler çizgisinde yürüyerek faşist-soykırımcı düşmanı yenip özgür Kurdistan’da kadın özgürlüğüne dayalı özgür yaşamı güçlü bir biçimde inşa etmeye çağırıyoruz!”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz