Seçimlerin bilinmeyen gerçek sonuçlarına ilişkin bazı notlar

0
83
KEMAL SÖBE
14 Mayıs ve 28 Mayıs’ta yapılmış genel seçimleri Millet İttifakı adayı, Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde elli üç gibi bir oy oranıyla kazandı. Ancak derin karanlık güçlerin devreye girmesiyle oy oranları yanlış gösterildi. Tayyip Erdoğan’ın ruh hali yenilgili bir ruh haliydi. Yani yüzünde korku ile karışık bir buruk sevinç vardı. Emine Erdoğan ise hiç gülmüyordu. 2015’ten önceki seçimlerde, her ikisinin yüzü gülerdi ve sanki uçarlardı. Şimdi ise, sanki araba çarpacakken, son anda birileri tarafından kurtarılan ve ödü kopmuş gibi bir ruh halleri var.
İdam edileceğini bilen ve idam edileceği günü bekleyen biri gibi duruyordu. Gerçekten büyük oranda oy almış olsa bile bu, içindeki suçluluk ruh halini yok etmiyor. Kimse hilesiz ve baskısız bir seçimin olduğunu söyleyemez. Seçimlerde hile, hırsızlık ve baskı oldu. HDP’nin, tahminen iki milyon oyu ya sayılmadı yada çalındı. Kürtlere karşı yürütülen özel kirli savaş rejiminin devamı için, AKP MHP rejimini vitrinde tutup kullanmaya devam etmek istiyorlar. RTE’nin suçlu ruh hali, eninde sonunda yargılanacağını bildiğindendir.
CHP’ye yakın medya kuruluşları, Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazandığını ama derin güçlerin devreye girmesiyle, RTE’nin oylarının yüksek gösterildiğini belirtiyorlar. Ama tabi bunlar, ülkenin genel medya ve iletişim ağına yansıtılmıyor. Derin güçler devreye girince, CHP yönetimi de birşey yapmıyor yada yapamıyor. Kürt sorunu çözülmüş olsa, Türkiye demokratik olsa, AKP ve RTE’yi sorgusuz direk içeri atarlar. Bir insanın, ruh halinin kötü olması, suçlu olduğunu ve ileride başına neler gelebileceğini bilmesindendir.
RTE ve AKP/MHP rejimi eninde sonunda yıkılacak. Bu kriz koşullarında, bu yeni faşist soykırımcı rejim beş yıl daha ülke yönetiminde duramaz. İki yıla kalmadan, erken seçim kapıda. Zaten önümüzdeki sene yerel seçimler var. AKP/MHP rejiminin koltuk değneklerinin yardımıyla yürüdüğü gün gibi ortadadır. HDP ve YSP Türkiye’nin üçüncü büyük partisi olmayı başarmıştır. HDP ve YSP’nin kitle gücü otuz milyon civarıdır. AKP/ MHP rejimi ne kadar çok iktidarda durursa o kadar çok bataklığa batacaktır.
 Tarih bütün diktatörlerin, akıttıkları kanda boğuldularını göstermiştir. RTE, şimdiki zamanı değil, birkaç yıl sonrasını düşünerek hareket etsin. RTE’nin en yakın eski arkadaşlarından, sonradan HDP’ye geçen rahmetli Dengir Mir Fırat, RTE’nin bazen ağlamasını, yargılanma korkusundan olduğunu söylemişti. Eğer iktidarı kaybederse, ailece yargılanacağını bildiği için, korkudan ağlıyor demişti.
Ama korkunun ecele faydası yok. Bu seçimde, hileyle ve derin güçlerin devreye girmesiyle RTE’nin siyasi ömrü biraz daha uzatıldı ama bir dahaki seçimlerde öyle bir şansı olmayacak. Birkaç yıl içinde Türkiye derin bir ekonomik kriz yaşayacak ve mevcut iktidar istese bile iktidarda duramayacak. Derin ekonomik krizler değil dönemsel hükümetleri, devletleri ve rejimleri bile yıkarlar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here