‘Kawa yoldaşımız, tüm Kurdistan gençliğinin örnek alacağı bir gençlik önderi olmuştur’

0
85

Yazılı bir açıklama yapan HPG-BİM,  “Serhed’in yiğit evladı Kawa Ararat yoldaşımız düşman saldırılarının en yoğun yaşandığı dönemlerden biri olan 2015 yılında Xakûrkê alanında şehadete ulaşmıştır. Sarsılmaz bir inanç, bağlılık ve kararlılıkla halkımızın özgürlük mücadelesine katılan Kawa yoldaşımız, tüm Kurdistan gençliğinin örnek alacağı bir gençlik önderi olmuştur. Serhed’li devrimci bir genç olarak katıldığı özgürlük mücadelemizde kendini Apocu militan özelliklerle donatan ve öncü bir militan olan Kawa yoldaşımız şehitler çizgisinin yılmaz bir savaşçısı olarak mücadele etmiştir” dedi.

HPG-BİM, “Kawa yoldaşımız gibi kahraman bir devrimciyi halkımızın özgürlük mücadelesine kazandıran başta değerli ailesi başta olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz” diye ekledi.

Açıklamada gerillanın kimlik bilgileri şöyle verildi:

Kod Adı: Kawa Ararat
Adı Soyadı: Doğan Kıran
Doğum Yeri: Agirî
Anne – Baba Adı: Müslümad – Cesim
Şehadet Tarihi ve Yeri: 2015 / Xakûrkê

HPG-BİM açıklamasında devamla şu ifadeler yer aldı:

“Ülke gerçekliğimizin inkâr edilmeye, halkımızın soykırımdan geçirilmeye başlandığı 20. yüzyılın başlarında Çiyayê Agirî’de İhsan Nurî Paşa ve Biroyê Heskê Têlî önderliğinde tarihi bir direniş başlamıştır. Neredeyse tüm Serhed alanına yayılan bu direniş hareketi, halkımızda özgürlük umudunu taze tutmuştur. Gerçekleştirdiği katliamlarla halkımızı özgürlük tutkusundan vazgeçiremeyeceğini bildiği halde soykırımcı Türk devleti yine en iyi bildiği katliam silahına davranmış ve on binlerce sivil insanımızı çocuk, yaşlı demeden katletmiştir. İşgalci Türk devleti gerçekleştirdiği bu katliamlarla Çiyayê Agirî’nin zirvelerinde yakılan özgürlük ateşini söndürebileceği ve halkımızı haklı davasından vazgeçirebileceği gafletine kapılmıştır. Fakat halkımızın yüreğinde kor halindeki özgürlük ateşi hiçbir zaman sönmemiş, zamanı geldiğinde PKK gerçekliği ile tekrar özgürlük meşalesi olarak Agirî’nin ve ülkemizin zirvelerinde tutuşmaya devam etmiştir. Partimiz PKK öncülüğünde gerçekleşen çağdaş direniş, özgürlük umudunu hiçbir zaman yitirmeyen Serhed halkımızı da etkilemiş ve daha mücadelenin başlarından itibaren Serhed halkımız büyük bir heyecan ve tutkuyla mücadele saflarındaki yerini almıştır. Mücadelemizin büyüyüp gelişmesiyle binlerce değerli evladını özgürlük saflarına katan Serhed halkımız, yurtseverlik görevlerini yerine getirmeye çalışmıştır.

Kawa yoldaşımız da böylesi bir halk gerçekliğinin, direniş kültürünün etkili olduğu Agirî’de yurtsever bir ailede doğmuştur. Yaşadığı çevrenin yurtsever olmasından kaynaklı küçük yaşlardan itibaren partimiz PKK’yi ve özgürlük mücadelemizi duymuşsa da derinlikli bir şekilde tanıma imkânı bulamamıştır. Fakat lisede okuduğu süreçlerde yakın bir arkadaşının yardımıyla Partimiz daha yakından tanımaya başlamıştır. Özellikle düşmanın Partimizi karalamaya dönük özel savaş yalanlarını PKK’yi tanıdıkça daha çok bilince çıkarmıştır. Partimizi ve öncülük ettiği özgürlük mücadelesini tanıdıkça düşman gerçekliğini daha iyi anlamaya başlayan Kawa yoldaşımız, bu düşmana karşı ancak mücadele edilerek cevap verilebileceğine inanmıştır. Bunun için ilk olarak yurtsever devrimci gençlik çalışmalarında yer almış, bu çalışmalarla birlikte Apocu hareketi daha yakından ve derinlikli tanımıştır. Kendisinden mücadeleyi öğrendiği arkadaşının düşman tarafından esir edilmesi Kawa yoldaşımızı derinden etkilemiştir. Mücadelemizin gelişim diyalektiğini erkenden kavrayan Kawa yoldaşımız bir an bile düşünmeden düşmanın bu saldırısına karşı mücadeleyi daha da büyüterek cevap vermiştir. Yoldaşlığa bağlılığın gereğini ancak bu şekilde yerine getirebileceğine inanan Kawa yoldaşımız, en etkili mücadele alanları olarak Kurdistan dağlarını görmüş ve 2011 yılında gerilla saflarına katılma kararı almıştır.

Xakurkê alanından gerilla saflarına katılan Kawa yoldaşımız ilk eğitimini de bu alanda görmüştür. Dağ yaşamına yabancı olup şehirlerde büyümesine rağmen büyük bir istek ve heyecanla yaşama katılan yoldaşımız kısa sürede dağ ve gerilla yaşamına uyum sağlamıştır. Aldığı eğitimlerle Parti ve Önderlik gerçekliğimizi daha iyi anlamaya başlamış, düşmanın özel savaş politikalarının bu hakikat karşısındaki çaresizliğini bir kez daha bilince çıkarmıştır. Kendisini Önderlik felsefesinde derinleştirmeyi öncelikli hedef olarak belirlemiş, bu amaçla Önderlik çözümlemeleri ve savunmaları ekseninde kendisini eğitmiştir. Yaptığı eğitim çalışmalarıyla üzerindeki kapitalist sistem etkilerini bir bir atan Kawa yoldaşımız, her geçen gün özgürlüğe daha fazla yaklaşmıştır. Yine işgalcilere karşı özgürlük mücadelemizin en zirvede yaşandığı bir süreçte gerilla saflarına katılması nedeniyle kendisini hızlı bir şekilde gerilla tarz ve taktiğinde eğitmiş, yoldaşlarından aldığı destek ve tecrübelerle yetkin bir gerilla olmayı başarmıştır. Efsanevi komutanlarımızdan Reşîd Serdar ve Rojîn Gewda yoldaşlar öncülüğünde gerçekleştirilen Şemzînan Devrimci Operasyonları’na katılan Kawa yoldaşımız, bu hamle sürecindeki emekçi ve fedakar özellikleriyle tüm yoldaşlarının takdirini kazanmıştır. Hamle sürecindeki katılımı, yoğunlaşması ve başarılı pratiği ile öne çıkan Kawa yoldaşımız, daha sonraki süreçlerde birçok farklı çalışmalarda yer almıştır. Edindiği tecrübelerini gerilla saflarına yeni katılan yoldaşlarıyla paylaşmayı yoldaşlık görevi ve sorumluluğu olarak bilmiş ve bu anlamda elinden geleni yapmıştır.

Tüm gerillacılık pratiğini Xakurkê alanında yapan, burada birçok değerli yoldaşımızla omuz omuza mücadele etme imkânı bulan Kawa yoldaşımız tereddütsüz katılımı, yoldaşlığa verdiği değer, emekçi, fedakâr ve mütevazı kişiliği ile tüm yoldaşlarının örnek aldığı bir Apocu militan olmuştur.”

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here